ABAUJVÁRMEGYE.

Full text search

ABAUJVÁRMEGYE.
Abaujvármegyében vagy a mint gyakran nevezik: Ujvármenyében az 1427. évi adólajstrom szerint 5184 jobbágy-porta.* ) 1494–5-ben pedig körülbelűl 3500 adó alá eső házhely volt.* )
Thallóczy. A kamara haszna. 172–180. A helységeknél, e művet idézve az Orsz. Levéltárban levő eredeti adólajstromot (Dl. 24819.) használtuk.
Engel i. m. 23. és 140. l.
Nagyjából ugyanazt a terűletet, foglalta el a középkorban is, mint manapság (nem számítva a hozzá csatolt Tornavármegyét), a zemplénmegyei oldalon azonban még Kozmától kezdve Kolbása, Biszte, Kázmér, Vily és Redmecz vidéke is rendszerint hozzá tartozott hajdan.
E megye terűletén mindenfelé találunk terjedelmes uradalmakat. A legnagyobbakat azonban két előkelő család, a Perényiek és Rozgonyiak birtokában, kik e megyének egy-egy falujáról nyerék híressé vált nevüket.
A Perényiek uradalmai a megye legdélibb határszélén Kemejen kezdődve, legészakkeletibb pontjáig, Ránkig terjednek föl. Kemej szornszédságában Ujfalu, Sziget, Szikszó, Al-Vadász, Jánosd egy tagban, föntebb Fel-Vadász és Vizsoly táján 2–3 falu, a megyének középvonalán pedig a Szepsi melletti Szőllőstől és Bodolótól keletre haladva, Nagy-Idán és Csányon, másfelől Lánczon, Perényen, Aba-Ujváron és a füzéri uradalmon át a zempléni határig a falvak széles csíkja (mintegy 36–38 helység) ,jelzi uralmukat. Végűl a megye ék. sarkában Szinye m.-város vidékén szintén mintegy 10 helység, összesen két vár, 4 mezőváros, mintegy 52 falu és 2 puszta uralja őket.
A Rozgonyiak jószágai kisebbek ennél, de még mindíg elég terjedelmesek. Mert három városból vagy részeiből (Szepsi,. Vizsoly, Szina), a Kassától k. é. eső tájakon pedig vagy 11 faluból állanak.
1470 óta rájok szállt a hatalmas Czudar-vagyon is, melyhez a, megye déli vidékén: Forró és Kázsmárk, közepén Telkibánya és Nádasd város, s ugyane tájakon szintén mintegy 11 falu tartozott.
A megye déli részében még két vár: Boldogkő és Regécz körűl alakúlt nagyobb birtoktest. Eeinte (és utóbb is) mindkettőnek a király, közben Brankovics György (és kis ideig Regécznek Szapolyai Imre) a földesura. Utóbbinak nem ismerjük tartozékait. Boldogkővárhoz az idő folyamán mintegy 7 szomszédos falut számítottak. Ezenkívül a rácz despota s utána Szapolyai lstván a szomszédos Szántó várost is bírta.
E tájon a népes Göncz város a Bebek dinasztiáé; föntebb ék. pedig, a zempléni határon: Szaláncz vára 8 faluval a Losoncziaké. Kívülök a világiak közűl még Kassa város mondható nagybirtokosnak, mint a megye különböző részeiben s főleg e város körűl szintén mintegy 15 falunak, s pl. 1467-ben zálogban Boldogkővárának is földesura.
A többi előkelő családok zálogban vagy csak kisebb részeket bírnak, mint a Csákiak, Drugethek, Magyar Balázs, Kinizsi Pál, a Thúrzók, Pálócziak és serkei Lorántfiak.
Az egyháziak közűl a jászói prépostság a legvagyonosabb, mint Jászó vár, város és (nagyrészt e tájon) vagy 13 falu birtokolta. Utána sorakozik a mislyei prépostság, Mislye környékén öt faluval, s a széplaki apátság. szintén e vidéken 8 falu részeivel. Odább dél felé a regéczi pálosoknak négy, – Kis-Ida táján a szepesi káptalannak három. – s délen a váradi káptalannak két helységben vannak részeik. Végűl az egri püspöké Hécze s a gombaszögi pálosoké Onga egy része.
A kisebb nemesi családok sorából: a Bárczaiak, Gagyiak, Gecseiek, ruszkai Kornisok, nádasi Láczkfiak és Semseiek válnak ki terjedelmesebb birtokokkal.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me