TORNAMEGYE.

Full text search

TORNAMEGYE.
Hajdan nagyobbacska volt. mint századunkban, mert a mai Gömörmegyéből Hárskut, Dernő és Kovácsvágás helységeket, továbbá a mai Borsodmegyének Szalonnától és Rakaczától é. fekvő csücskét (utóbbit csak néha), a mai Szepesmegyéből pedig Stószt szintén hozzája számították. Végűl 1437-ben egy izben még Gölnicz kir. várat is. Adó alá eső házhelyet 1430 körűl 800-at, a XV. század végén pedig mintegy 1000–1100-at számítottak össze benne.* Bonfini és Ranzani vasérczekben gazdagnak mondják.
Az 1430. körűl szerkesztett s közepén immár elrongyollott adólajstrom az Orsz. Levéltárban Dl. 34008. szám alatt őriztetik. Évszámja nincs, de mind írásánál, mind a benne előfordúló személyeknél fogva az 1430. év kőrűli időre tehető. Lehet, hogy mint a Gömör, Abauj, Sáros és Ung megcei adólájstrmok, ez is épen 1427-ből való. – A többire nézve: Engel. i. h. 32. és 131.
E kis területnek majdnem fele része egy nemzetség birtoka volt a XV. század elejéig. Ebből eredtek a jolsvafői Tekesek, Széniek, Szalonnaiak és Tornaiak, kik a megye ék. vidékén Lucskától és Ajtól kiindulva (d.-dny. majd ény. irányban), ezenkívül: Barkó, Udvarnok, Torna és Ujfalu, odább: Rakó, Prekopa, Szén, Varbócz, Petri, Kápolna, Jolsvafő, Szilicze, Borzva, Ardó, Kisfalud, Feketefüz és némely más, azóta eltűnt helységek urai.
A Széniek, Szalonnaiak és jolsvafői Tekesek megtartják az egész századon át a megye dny. és ny. részében fekvő régi birtokaikat, csupán női ágon (és zálogban) juttatnak azokból némely más családoknak, mint a Csetnekieknek, Forgácsoknak, Derencsényieknek, Emseieknek stb.
A Tornai-ág azonban 1406-ban kihal. Helyét, ugyane néven, már a század első felében a nyitramegyei Berencsiek foglalják el kir. zálog, majd adomány útján. Az ő kezökre jut Torna vára, városa, kilencz tornamegyei falu e tájékon, s kettő (Rákó és Kápolna) odább délnyugaton. E második Tornai-család azonban csakhamar, már a harmadik generáczióban széthányja új fészkét. Birtokai 1476-ban örök vétel útján a Szapolyai-Bebek dinasztia birtokába kerűlnek, mely a hetvenes években együtt tartja kezén a szomszédos szárdvári uradalmat is.
A Szapolyaiak azonban csak beszármazott földesurak, minden valószínűség szerint a nagy-hatalmú Imre neje, Bebek Orsolya révén, kinek családja, gömörmegyei uradalmuk folytatása gyanánt már e század kezdetén csaknem mindazt bírja, a mi a Széni-Tekes-Tornai rokonság jószágain kívül e megyéből még megmaradt a Tornától délre eső Vendégin kezdve hatalmas ívben a Hidvég-Ardó, Szent-András, Kovácsi, Szegliget, Szilas, Derén, Szárdvár, Jabloncza, Körtvélyes, Almás, Hárskut, Dernő és Kovácsvágása helységek által jelölt terűletet, a megye kellő közepét s ezenkívűl legdélibb pontját, Szőllős-Ardót is.
Kívülök a kisebb nemességnek a Bódva mentén, az egyháziak közűl pedig a gombaszögi pálosoknak és a (szepesmegyei) menedékkövi karthausiaknak vannak itt-ott apróbb részeik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me