SZEPESVÁRMEGYE.

Full text search

SZEPESVÁRMEGYE.
Azon a vidéken. melyet ma e néven ismerünk, több egymástól független hatósággal bíró terület állt finn a XV. században.*
Lásd az alábbiakra nézve: A szepesm. tört. társ. évk. I-IV. k. Fő1eg a II. és III. kötetben Hradszky és a IV.-ben Hradszky és Weber kiváló dolgozataikat. Lásd alább, a főispánoknál is.
1. A tulajdonképeni Szepesvármegye,* rendes megyei zervezettel.
Comitatus Scepusiensis. Később «Sedes inferior» is.
2. A lándzsások széke vagy a kis megye,* melynek kiváltságait IV. Béla 1243-ban, majd I. Károly is (1312-ben) megerősíté. Külön megyei szervezettel élvén, a főmegyéhez csak a közös főispán személye köté. Lakói a király zászlaja alatt katonai szolgálatot teljesítő, adót nem fizető nemesek.*
Universitas nobilium decem lanceatorum de terra Scepus – a II. Ulászló 1511. évi megerősítő oklevele szerint. «Sedes superior»-nak is nevezték. (Wagner, Anal. Scep. 1. 102. l., Szepesm. tört. társ. évk. IV. 53. 55. – V. ö. 1469 Muz. llt., Századok. 1872. 674.)
E községek voltak 1802-ben, midőn a főmegyébe beolvadtak: Ábrahámfalva, Levkfalva, Csantafalva, Primfalva, Mahálfalva, Komarócz, Horka, Szent-András, Hisfalva, Hozelecz, Dánfalva, Filefalva, Betlenfalva, Edösfalva. Hajdan azonban Pikfalva, s 1418 előtt Réti (s tán még más helység is) ide tartozott. Gyűléseiket rendszerint Csütörtökhelyen tartották. (Szepesm. tört. társ. évk. IV. 16. 53.)
3. A szászok földje, mely e században 24 várost foglalt magában. E városok az 1271. évi szabadságlevél alapján a Lőcsén székelő külön ispánnak vagy grófnak (comes terrestris) valamint a városok bíráinak és esküdtjeinek hatósága alatt álltak a század kezdetén.*
Comes terrestris (de Leutscha) necnon iudices, iurati ceterique cives et hospites ac tota communitas XXIV. civitatum (regalium) terre Scepusiensis. (1388: Wagner i. m. I. 327., 1416: Dl. 10494; 1344: Anjouk. okmt. IV. 443., 1433: Wagner i. m. I. 53.)
E városok közűl azonban 1412-ben Zsigmond király tizenhármat, Lubló várával, Podolin várossal és erősségével s Gnézda várossal együtt (melyeket nem számítottak a szepesi városokhoz) a lengyel királynak 37,000 cseh széles garasért elzálogosított.* Ez idő óta e városok a lengyel király helyetteséül Lublóváron székelő helytartó (sztaroszta) és kapitány, mint. a zálogbirtokos politikai és katonai hatóságának fejei alatt élték napjaikat. A többi XI. város* pedig régi hatósága alatt külön csoportosúlt.* I. Ulászló 1440-ben nem-létezőnek tekintvén az elzálogosítást, ismét az összes* városok által választat Kézsmárkon székelendő ispánt. De az ő halálával ismét életbe lépett a lengyel királyok zálogjoga és hatósága.
E városok: Béla, Leibicz, Ménhárd, Poprád, Michelsdorf, Felka, Olaszi, Váralja, Igló, Ruszdorf, Matzdorf, Georgenberg és Duránd. (Dl. 9984.)
Szalók (Nagy-), Mühlenbach, Eulenbach, Izsák, Káposztafalva, Csütörtökhely, Sümeg, Sperendorf, Pálmafalva, Edelén és S. Quirinus. – Lőcse és Kézsmárk mint sz. kir. városok nem számítandók ide; valamint a földesúri hatalom alatt állt, de városi kiváltságokat élvézett Ófalu, Márkusfalva, Wagendrüssel (s mint fent láttuk: Gnézda és a szintén szabad kir. város, Podolin) sem. (V. ö. Szepesm. tört. társ. évk. IV. 156.) S így értendő az u. o. 56. l. olvasható összeállítás is. Ezzel ellenkezni látszik egy 1427. évi okl. közleménye, mely 23 szabad várost megnevezvén: Michelsdorf, Olaszi, Matzdorf, Szalók, Sümeg és S. Quirinus városokat elhallgatja, Vilksdorf, Svábfalva. (Nagy-)Lomnicz és Hunfalu helységeket pedig közbevegyíti. (Suppl. anal. Scep. II. 225.)
Pecsétjük fönmaradt 1458-ból Sigillum saxonum undecim civitatum terre Scepusiensis – körirattal. (Szepesm. tört. társ. évk. IV. 157.)
Kivéve – elhallgatott okból – Káposztafalvát. A miért a király maga is XXIII. várost említ. (Wagner. Anal. I. 222. – V, ö. 1434-hez: Suppl. anal. Scep. II. 242. l.)
A bányavárosok (különösen Gölnicz és Szomolnok) terűlete, külön kamara- (vagy bánya-) grófokkal, saját előljáróságukkal, mely a megyétől és a szepesi városoktól függetlenűl intézkedett, s bíráskodott a város és a hozzá tartozott helységek lakóinak mindennemű ügyes-bajos dolgában.*
A bűnügyekben való bíráskodás jogát már a IV. László kiváltságlevele biztosítja Gölnicz számára. (Wagner. i. m. I. 194.) E városok tartozékait lásd az említett két fő-bányaváros a.
Bányászattal azonban másutt is foglalkoztak e vidéken, különösen Igló, melyet, szintén neveznek bányavárosnak (montana), s földesúri hatalom alatt álló kisebb helyek is.* Ugy hogy e században az arany-, ezüst-, vas-, higany- és rézbányászat a Szepességen (in terra Scepus) kiterjedtnek és virágzónak mondható.
Pl. Merény, Vojkfalva, Krompach, Jekelfalva, Margitfalva, Kolysó stb. (Wenzel, Bányászat tört. cz. műve 75–99. l. beszél Szepesmegye középkori bányászatáról. A mit azonban arra az oklevélre épít, melylyel I. Károly 1397-ben Gölniczet Selmeczbánya szabadságában részesíti, óvatosan kell fogadnunk, mert ez oklevélben nem Gemelnech, hanem Semelnech (Szómolnok) áll. Helyesen közölte Nagy Gyula: Anjouk. okmt. II. 384.)
Adó alá eső házhelyet 1500–2000 körűl számítottak össze e megyében 1494–5-ben.*
Engel, i. h. 20. és 133.
Nagyobb uradalmakat természetszerűleg inkább csak a városok és a lándzsások területén kívül kereshetünk, tehát a megyének inkább déli és északi harmadában.
A délkeleti határvidékről kiindúlva, a Hernád völgye mentén a richnói uradalom területére lépünk, melyhez a környéken fekvő falvak közűl Szepesbő1 11, Sárosból pedig 3 tartozik, részben vagy egészben. Földesurai a cseh korszak előtt a Perényiek, azután a Szapolyaiak.
Ezzel szomszédos a Jekelfalusiak birtoka, mely e tájon 5 helységből és egy pusztából, föntebb pedig, Váralja vidékén (é. felé) 4 faluból és egy pusztából áll.
Ezek közé ékelődik a szepesvári uradalom, szintén a dk. határ mentén fekvő 11 faluval, 1460 előtt jogilag királyi birtok, ezóta a Szapolyai-dinasztiáé. Részben e tájakon, részben odább nyugaton (Görgő, északon Répás, és még föntebb Toporcz vidékén) az e megyében törzsökös Görgeiek jószágai terűlnek el, összesen mintegy 32 falu részei és 3 puszta.
Az északi határ mentén a Berzevicziek birtokai következnek. Domajecz vár a központja egyik, Kakas-Lomnicz pedig a másik uradalmuknak. Ezekhez az egész megyében mintegy 15 falu tartozik, részben vagy egészben. Dunajecz várára azonban a 60-as években szintén a Szapolyaiak tették rá a kezűket, kik ezenkívül Kézsmárkon s az el nem zálogosított városokon is uralkodtak.
Világiak birtokában még egy terjedelmesebb jószágot találunk délnyugaton: a márkusfalvit, melyhez e vidéken s kisebb részben fönt a Tátra alján Batizfalva környékén – két várost és 11 falut számíthatunk. Földesurai a márkusfalvi Máriássyak.
A többi nagyobb jószágok egyházi testűletek birtokában vannak. A szepesi társas káptalan az idő folyamán különböző czímeken terjedelmes, de kevésbbé összefüggő birtokokhoz jutott, mintegy 25 falu részeihez, leginkább Szepesvár és Kis-Lomnicz táján. A megye nyugoti közép vidékén, nagyrészt a kis-megyében s föntebb Rókusz és Frankova környékén a letonkövi karthauziak mintegy 13 falu részeinek, – a szomszédságban pedig a savniki czisztercziták 13 falunak (némelyiknek részben) földesurai.
Az északi határ mentén viszont a lechniczi karthauzi kolostor a legvagyonosabb. Ófalu városon kívül 8 faluban vannak terjedelmes részei. Melléjök sorakoznak a kisebb birtokú landeki keresztesek, két falujokkal, s a Tátra alján a stolai benczések, mátéfalvi részükkel. Végűl még a cserneki apátságnak van a megyében kisebb jószága s az olaszi ker. Sz.-János templomnak egy faluja. (Kolinfalva.)
A közép-nemesség sorából ez időben emelkednek ki a betlenfalvi Thurzók, ideiglen Szepes várának is urai. Jelentékenyebb birtokuk van ezenkívül a rokon betlenfalvi Tatároknak, továbbá a machalfalvi Reicheleknek, Svábiaknak, Tárczaiaknak és Tarkövieknek is.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me