SOPRONVÁRMEGYE.

Full text search

SOPRONVÁRMEGYE.
Nagyjából a XV. században is azt a területet foglalta el, a melyet napjainkban. A Fertő dk. oldalán azonban Illmica (hajdan Ilmőcs, Ilmecs sat.), Apetlon (helys. Bánfalu vagy Apatlan), Pomagy sat. vidéke Sopron- vagy Mosonyvármegyéhez is számítható; a nyugoti oldalon pedig Zillingdorf (a régi Ikka vagy Cziligenthal, Czilingthal, Cziligendorf sat.) és Au, melyek ma, mintegy kihasítva az ország testéből, Alsó-Ausztriához tartoznak, hajdan állandóan Sopronvármegye részei voltak.
Székei vagy járásai közül a rábaközit emlegetik, a melynek legállandóbb székhelye Németi helység volt.*
L. e helységnél.
1494-ben 1978 1/2, 1495-ben pedig 2140 forintnyi – aránylag csekély – segélyt vetettek ki területére.*
Engel, i. h. 20. 21. és 148. l.
Régi nemzetségek birtokainak egész sorozatát találjuk területén. Legvagyonosabb az Osl-ok nemzetsége, melyből ismét a hírneves Kanizsaiak válnak ki nagy terjedelmű birtokokkal.
Jószágaikat északon, a Sár-hegytől és Sár-folyótól* kezdve le délnek a vasvármegyei, s innen keletnek és északnak a győr- és mosonyvármegyei határig mindenütt megtaláljuk. Északnyugoton Rov avagy Roj, Szarvkő, Zaszlop, Kismarton, Dorog, lentebb Csepreg(?), a keleti lapályon pedig az Árpádok korában oly nagy szerepre hivatott Kapuvár, összesen tehát 5–7 vár vagy erősség, továbbá vagy 7 város (Kismarton, Czell, Keresztur, Csepreg, Csorna, Beled és Szill) s mindezek vidékén még vagy 80 helység avagy puszta (részben vagy egészen) az övék időnként.
Így nevezték akkor a mai Lajta hegységet és Lajta folyót. (V. ö. péld. 1409: Dl. 9519.)
Ugyane nemből erednek az asszonyfalvi Oslfiak vagy Ostfiak, Csorna és Beled városok, valamint, legnagyobb részt a megye keleti felében, még mintegy 24 falu vagy puszta, – továbbá a Tardiak, ugyanott vagy 9, – a Csornaiak, szintén Csorna és Beled m.-városok s e vidéken, valamint a Fertő* déli partja mentén fekvő Ostfi-féle 8 helység, – a Bresztolcziak, ugyane két város és a Fertőtől délre 4 helység, – a Viczaiak, Beled és Lózs m.-város s ezek és Vicza vidékén vagy 6 falu, – a Lózsiak, Csorna. Beled és Lózs m.-városok s ezenkívül Kapuvártól ny.-nyd. felé, Muzsaj és Kér táján még mintegy 10 falu vagy puszta, – az Ebergölcziek, a Fertő déli part-vidékén, Ebergölcz körül vagy 5, – a Pinnyeiek, ugyanott, Pinnye környékén, 4 helység részeinek urai; végül az Agyagosiak és agyagosi Szörék s a Höfflingiek is, a kik azonban még kisebb birtokosok.
A Fertő tó történetére nézve lásd főleg Nagy Imre értekezését: Századok 1883. VIII. 37. sat. l. és Stessel József czikkét a Századok 1897. évfolyamában.
A többi ős-nemzetség sem családokban, sem birtokokban nem ily gazdag. A Csák-ok származékai a Kisfaludiak, a megye keleti részében Kisfalud és Mihályi vidékén 3–4 helységben, – a Mihályiak (Linkóhátiak), az Ugronok vagy Ugronfiak s Csákok vagy Csákfiak pedig ugyane tájon vagy 4–6 helységben földesurak.
A Vesz(e)kény-nemből valók a Czirákiak, a kik főleg Kapuvár táján Veszkénynél, a Répcze mentén Cziráknál, s innen dny. felé Dénesfalu, Répcze-Szemete, Berekalfalu táján, s végül kis részben Kismarton vidékén (Peresznye) vagy 8–10 helységben birtokosok.
A szomszédos Győrvármegyéből eredő Pok-nembeli Poki (másként Ondi, Mérgesi, Beresei, Soklói, poki Petőfi, poki Porkoláb) családnak mindössze vagy 6 faluban volt jószága, még pedig Locsmánd, Und és Czenk, továbbá Kapuvár táján és a Rápcza mentén; a vasvármegyei Ják-nemzetségből való Niczkieknek pedig Kál városon kívül, szerzett birtokaikat is számítva, időnként 5–8-15 faluban vagy pusztán, főleg Sajtos-Kál, Soprontól délre Baran és Ligván, végül (az Osl-ok birtokaiban) szintén Beled és Kapuvár vidékén.
A Pok-nemzetségből erednek az előkelő Móriczhidaiak (Moróczhidaiak) is, a kiknek birtokuk a győrvármegyei, Rába menti Moróczhida városból Sopronvármegye szomszédos dk. vidékének három falujára terjedt át.
Méltán sorakoznak e törzsökös családok mellé a gösfalvi Gős-ök, a kiknek őseik szintén már a XII. századból ismeretesek; habár birtokaik csak mintegy 6 helységre terjedtek, nagyrészt Locsmánd és ennek szomszédságában Frankló körül, s a megye legészakibb sarkában, a Mosonyvármegyével határos Széleskút (Praitenbrunn) helységben.
A megyének nyugoti, Ausztriával határos részein, a hol, miként láttuk, több jelentékeny pont a Kanizsaiak kezére került, – időszakunk kezdetén egy másik, szintén a tatárjárás előtti időkből származó neves családot találunk. Ezek a Nagymartoniak, vagy más néven fraknói Grófok, Fraknó és Kabold várak, Párdány (Kismartontól dél felé) és Dorog (Kismarton mellett) erősségek, továbbá két m.-város (Nagy-Marton és Bogyiszló vagy Keresztúr), végül vagy 30 helység urai, nagyjából a mosonyi határszéltől le délnyugatnak, Nagy-Martonon át Kabold, sőt egyidőben le Lánzsér váráig, innen keletnek Bogyiszlóig vagy Kereszturig (ma Német-Keresztur), s ettől keletre Czenk és ismét északkelet felé, a Fertő keleti partja mentén elterülő Pomágy vonaláig.
A másik hírneves Gróf család, a Baziniak vagy Szentgyörgyiek Ruszt m.-város földesurai, már sokkal kisebb birtokosok, minthogy többi, nagyobb birtokaik még a múlt század végén idegen kezekbe kerültek.
Kívülök a nyugati határszélen számosan szereztek birtokot a szomszédos osztrák urak közül. Ilyenek az Eiczinger-ek, Encze(r)sdorfer-ek, ebenswerti Pottendorfer-ek, Pucheim-iak, Weitmüller-ek; főleg pedig a Groffnecker-ek (vagy Gravenecker-ek sat.) habár nem is egyidejűleg vagy állandóan s olykor megtámadott jogczímeken Szarvkő, Zaszlop, Kismarton, Dorog, Paumgarten és Lánzsér várak urai; végül Albert osztrák herczeg, a ki egyidőben szintén Kismarton, Fraknó, Kabold és Lánzsér várakat tartá kezén, valamint Frigyes római király majd császár, a ki az ép fölsorolt várakon kívül olykor Szarvkő várát, sőt Sopron várát és városát is kézre keríté, tartozékaikkal és Locsmán várossal együtt.*
Az e birtoklással járó német telepítésekre nézve v. ö. Nagy Imre értekezését Századok. 1871. 371. l.
Sopron városnak magának is terjedelmes birtokai voltak, a város környékén elterülő mintegy 10–12 faluban vagy pusztán.
Más megyebeli nevezetesebb családok vagy urak közül az Amadék, Bátoriak, szántai Botkák, nádasdi Darabosok, Egerváriak, monyorókereki Elderbach-ok, Garaiak, Héderváriak, Kappelniek, gersei Petők, Rozgonyiak, Bakocs Tamás, Korvin János sat. kaptak vagy szereztek kisebb jószágokat e megyében. Aránylag nagyobb számmal találunk német nemzetiségű vagy eredetű nemes családokat és urakat is, minők a szentmargiti Findorfer-ek, dundolczkircheni és mannesdorfi Fogt-ok, Fraunhofer-ek, kürüi Gajtlar-ok, Hagenauer-ek, Herting-ek, Hurber-ek, Klingenfurter-ek, Kranberger-ek, Kunispurger-ek, Mittendorfer-ek, Molchindorfer-ek, Mündorfer-ek, Oczendorfer-ek, Peiletter-ek, Sebeckchen-ek, hoffi Spitzer-ek, paumgarteni Weitraher-ek, Weisspriacher-ek, széleskuti Wulczendorfer-ek, Mischulbinger Vilmos, Schenk Erhard sat.
Az egyháziak közül a győri püspökség áll első helyen. Sopron várostól észak felé, a Fertőtől nem messze állott Rákos vára; a győr-sopron-veszprém-vasvármegyei négyes határon, a Rába mentén pedig Kesző vára, a melyek vidékén – a menynyire a hiányos nyomokból kiolvasható – mintegy 5 helységben voltak birtokai. Keszei várához azonban a szomszédos Vasvármegyéből is tartoztak földek és faluk. Melléje sorozható az Osl-ok praemontrei prépostsága Csornán, s a Miskolczok cziszterczita apátsága Borsmonostorán. Előbbi eleinte mintegy 10, később, mindent összeszámítva, vagy 26 helységben földesur, a megye keleti részében Csorna, Osl(i), Vicza, Beled, Mihályi, odább nyugatra Horpács, végül a Fertő mentén Ilmőcs, Sarold, Lózs sat. vidékén, sőt Sopron városában is; a borsmonostori vagy kedhelyi apátság pedig időnként szintén vagy 20–27 helységben, főleg Kedhely és Locsmán táján s a Fertő déli partja mentén.
A többi egyházi testületek már kisebb birtokosok. Keletről nyugatnak haladva a pápóczi prépostságot találjuk elől, a Rábaközben 2, 3, – a pápóczi pálosokat, szintén a Rába mentén egy, s a bakonybéli benczéseket két faluban. Odább nyugotra, Bő és Csepreg környékén már hét helységben volt részük a soproni keresztes-lovagoknak s egy faluban a horpácsi monostornak. Ugyane tájon Locsmándnál és a Fertő mellékén két faluban a győri székes-káptalan, a Fertő-parti Ilmöcsön pedig a vasvári társas káptalan állandó birtokos. Végül Sopron és Ruszt táján a paumgarteni pálosoknak és a pozsonyi Sz.-Magdolna-kolostornak voltak kisebb részeik; föntebb, Kismarton környékén pedig a kismartoni minoriták kaptak a század elején patronusaiktól, a Kanizsaiaktól hat helységben vagy pusztán jószágokat.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me