VII. 1. Az 1:50 000 méretarányú térképek

Full text search

VII. 1. Az 1:50 000 méretarányú térképek333
HT jelzet: B IX a 39.
A Honvéd Térképészeti Intézet 1940-ben tért át az ötvenezres szelvények készítésére, ezzel párhuzamosan háttérbe szorult a huszonötezres új felmérés, és a hetvenötezres szelvények is csak szobai nyilvántartás alapján kerültek helyesbítésre és kiadásra. Az ötvenezres szelvényeket beleillesztették az addig használt méretarány-rendszerbe: a hetvenötezres szelvényeket a középmeridián mentén kettéosztottak. A jelölés (egy négyjegyű szám) a hetvenötezres szelvényekét követte; a szelvények nyugati, illetve keleti feléhez nyugati, illetve keleti kiegészítés tartozott. Az egyes szelvények földrajzi mérete 15’×15’ volt, ami Magyarország közepes földrajzi szélességén átlagosan 528 km2 területnek felel meg, a lapok tükörmérete 38×56 cm. Az északi (36,5×55,7 cm-es) és déli (39,4×55,4 cm-es) szelvények által fedett terület különbsége mintegy 39 km2. A térképeket az ábrázolt területtől függő sztereografikus kilométer-hálózattal látták el a budapesti, marosvásárhelyi és ivanicsi rendszer szerint.
A térképek kereten kívüli tartalma nem egységes. A jobb vagy bal felső szélen találjuk a sztereografikus rendszer megnevezését, a szelvények jelölését (pl. 4962 NY), középen pedig a lapon szereplő legnagyobb település nevét (pl. Budapest), az alapanyagul szolgáló térkép megnevezését (pl. „javított új 75 ezres térkép nagyítása”). A külső és belső keret között ábrázolták a földrajzi fokokat (a földrajzi hosszúságot Ferrótól és Greenwich-től számozva) őrvonalakkal, valamint a 2 km-es (4 cm) sztereografikus kilométer-hálózat számozását. A keretben szerepel a szomszédos szelvények megnevezése is.
A jobb, illetve bal oldali szegélyben a térképek többségénél a térképjelek magyarázatát találjuk, amely a jelkulcs legfontosabb jeleit és a jelkulcstól esetleg eltérő jeleket tartalmazza. Ahol ez hiányzik, utalnak arra, hogy melyik évi jelkulcs vonatkozik a térképre. Oldalt található a mágneses elhajlás és a lejtőalapmérték („lejtőmérték”). Helyenként oldalt, megjegyzésként, feltüntették a helyesbítés és a kiadás dátumát is. Többnyire alulra került a kiadás ideje, a „mérték” (1:50 000), az aránymérték, a kiadó megnevezése, a helyesbítési adatok felsorolása, alkalmanként a topográfus és a rajzolók neve.
A visszacsatolt területekkel együtt Magyarország területét 403 ötvenezres szelvény fedi. Az egyes szelvények tartalmi kivitele, mint említettük, az alapanyagként rendelkezésre álló térképek fajtájától függően, erősen eltérő; sok alkalommal egy szelvényen belül is változó. A legtöbb térképszelvény csupán háborús szükségtérképnek tekinthető. A térképmű különféle tartalmi értékű szelvényei foltszerűen borítják az ország területét. Az öt fő kiviteli változat (15. sz. könyvmelléklet, 89. sz. CD melléklet) az alábbi:
– Az 1:25 000 méretarányú új felmérésű kiadott szelvények, vagy csak tisztázati munkarészek levezetésével, illetve fényképészeti úton felére kisebbítésével készült ötvenezres szelvények (12+8 szelvény): színes, szintvonalas kivitelű kiadás (91/a. térképmelléklet);
– Az új 1:75 000 méretarányú (új felmérésű, illetve reambulált huszonötezres szelvények alapján készített) térképek fényképészetileg felnagyított változata (106 szelvény): zömük szintvonalas, színes kiadás (a szintvonalak barnák, az erdők zöldek; van néhány egyszínű, zöld erdő-felülnyomásos változat is). (91/b. térképmelléklet.);
– Észak-Erdély és a Székelyföld szelvényei, illetve egy szelvény a Kárpátalja területén. A régi bécsi huszonötezres alapanyag kicsinyítésével, fotogrammetriai támogatással újították fel őket (65 szelvény). A többi módszertől eltérően ez nem egyszerű térképszerkesztői feladat, hanem az új felmérés egy változata volt. A terepfelmérők a régi bécsi 1:25 000 méretarányú térképeket, szabatos kilométer-hálózatba felrakott térképsarokpontok és háromszögelési pontok szerint, fémbetétes alaplapra illesztették, és fényképezés útján 1:40 000 méretarányra kicsinyített másolatokat készítettek. Az így készült másolatokat egyéb térképek, légifényképek alapján kiegészítették. A domborzat hibáit sztereofotogrammetria, sík területeken síkfotogrammetria alkalmazásával helyesbítették. Az ilymódon előkészített alapanyagról szintén 1:40 000 méretarányban kéknyomat készült, a terepfelmérő azzal járta be a helyszínt, és ahol szükséges volt, helyesbített. Az 1:40 000 méretarányú tisztázati rajzok – külön a sík- és a domborzatrajz – alapján a térképeket 1:50 000 méretarányban, öt színben (síkrajz: fekete, vízrajz: kék, szintvonalak: barna, domborzatábrázolás: szürkésbarna, erdők: zöld) sokszorosították. Említést érdemel az ilyen típusú ötvenezres szelvények domborzatárnyékolása, mely eltér a többi szintvonalas, színes ötvenezres térképekétől. Kísérleti jelleggel a függőleges megvilágításon alapuló lejtőárnyékolás helyett ferde (északnyugati) megvilágítást alkalmaztak, mivel előnyösnek tartották, hogy szembeötlőbben érzékelteti a domborzat összefüggéseit, és plasztikusabb képet eredményez.
Az újonnan kijelölt határt ábrázoló szelvényeknél a magyarországi rész a fent említett módon készült, a határon túli rész a régi bécsi hetvenötezres szelvények nagyítása, csíkozásos domborzatábrázolással, zöld erdő-felülnyomással. A térképeken „felmérésként” a felújítás dátuma szerepel; 1941-ben 17, 1942-ben 23, 1943-ban 25 szelvény készült (91/c. térképmelléklet).
– A Délvidéken a Jugoszláv Katonai Földrajzi Intézet a két világháború között 1:50 000 méretarányú térképeket készített, zömüket 1932-ben. Az 1941-ben visszakerült területek ötvenezres térképei (32 szelvény) a jugoszláv ötvenezres térképek reprodukciójával készültek 1941 és 1943 között, revideálás után, színes, szintvonalas kivitelben (91/d. térképmelléklet).
– A legtöbb (180) szelvény javított, egyszínű, a bécsi 1:75 000 méretarányú (revideált vagy részben helyesbített) térképek fényképészetileg felnagyított változata, a domborzatábrázolás csíkozásos, az erdők hozzávetőleges helyzetét zöld színezéssel jelölték. A térképeken szereplő „helyesbítés” valójában revideálást jelent (zömüket 1943-ban készítették). Ezek a szelvények azokról a területekről készültek, ahol egyéb felújított térkép nem állt rendelkezésre: a Dél-Dunántúlról, az Alföld egy részéről, a trianoni Magyarország északkeleti részéről, a Felvidék, a Kárpátalja és Északkelet-Erdély egy részéről (91/e. térképmelléklet).
A második világháború után a Honvéd Térképészeti Intézet 1948–1950 között kiadta a fenti térképmű jelenlegi Magyarország területére eső szelvényeit, lényegében változatlan utánnyomásként, de az új határok feltüntetésével.
1943–1945 között Nyugat-Magyarországról német kiadású szelvények is készültek a bécsi Hauptvermessungsabteilung kiadásában, az 1:50 000 méretarányú „Deutsche Heereskarte” (német haditérkép) részeként. Alapul a magyar kiadású 1:50 000 szelvények szolgáltak, tehát minőségükben azokat követték, az erdőket zöld felülnyomással jelölték. A magyar szelvényezés nem változott, a nyugat és kelet jelölés helyett a német „West,” illetve „Ost” megjelölést alkalmazták. A magyar sztereografikus kilométer-hálózat mellett a németek által használt Gauss–kilométer-hálózatot is feltüntették – Deutches Heeresgitter (német hadicélú kilométer-hálózat) –, ami az egyéb területekről készült, hasonló méretarányú szelvényekhez való csatlakoztatást biztosította (91/f. térképmelléklet).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me