JÉZUS A VÉGSŐ DOLGOKRÓL

Full text search

JÉZUS A VÉGSŐ DOLGOKRÓL
A „mennyek országával” kapcsolatban már olvashattunk apokalopszisről, eszkatológiáról és paruziáról, a végítéletről és a Messiás dicsőséges földi uralmáról, erről a judaizmus késői korszakában kialakult nagyszabású vallási eszmekörről. És arról is, hogy a velük kapcsolatos tanítását Jézus példabeszédeken keresztül igyekezett megvilágítani, egyszersmind és legalább olyan mértékben elrejteni az avatatlanok elől.
Jeruzsálemben, a szenvedése előtti napokban azután már a tanítványai, illetve azoknak is csak egy szűkebb csoportja előtt Jézus felhagy a titkolózással. (Itt is a Zebedeus-fiak és Péter a kiválasztottak, a hármas Péter fivérével, Andrással bővül.) A három szinoptikus evangélium eléggé egybehangzó és terjedelmes előadása alapján feltárul előttünk a Vég, amely egyben a Kezdet is, ezért egyszerre iszonyú és örvendetes. (A szentírástudomány ezt az anyagot szinoptikus apokalipszisnak nevezi, utalásként a Jánosnak tulajdonított profetikus műre, a Jelenések könyvére).
A Jézus megjövendölte események első csomópontja Jeruzsálem pusztulása; ezt ő már előre vetítette könnyeivel, amelyeket bevonulásakor ejtett a város sorsa miatt. A voltaképpeni katasztrófának előjelei lesznek: háborúk, természeti katasztrófák és az emberi kapcsolatok összeomlása egyfelől, másfelől pedig Jézus híveinek üldözése, egyeseknek mártírhalála. Aztán „megjelenik a szent helyen az utálatosság, amelyet Dániel megjövendölt” (ez lényegében a templom megszentségtelenítését jelenti, utalásként arra, ami IV. Antiokhosz Epiphanész idején történt, hogy Zeusz szobrát felállították a templomban, s valóban, 40-ben Caligula kis híján felállíttatta saját istenszobrát ugyanott), egy idő után pedig ostromló seregek veszik körül és feldúlják Jeruzsálemet; a rémtettek egész Júdeára kiterjednek, aki teheti, a hegyek között keressen menedéket.
A konzervatív felfogás azzal bizonyítja a szinoptikus evangéliumok korai keletkezését, hogy lám, még csak jövendölés formájában utalnak a 70-ben bekövetkezett eseményekre. A racionalista bibliakritika ezeket az egybehangzó jóslatokat éppenséggel a későbbi keletkezés bizonyítékának tekinti arra hivatkozva, hogy a prophetia ex eventu, azaz a már megtörtént dolgok jövendölésként való interpretálása nem ritka az apokaliptikus műfajban. Dániel könyvének látomásos része (7–12) számos ilyen „jövendölés” formájában írja le precízen a Szeleukida vallásüldözésnek és a Makkabeus-szabadságharc kezdetének eseményeit. (Ahol valóban jövőbeli eseményt jósol, ott téved is, mert Antiokhosz nem Izraelben, hanem a távoli Perzsiában lelte halálát.) Ez korántsem jelenti, hogy Jézus nem mondhatott próféciát a város majdani katasztrófájáról, a végítélettel kapcsolatban vagy attól függetlenül; valószínűnek tetszik viszont, hogy az evangéliumi elbeszélések végső megfogalmazóira nagymértékben hatott az, amit már mint megtörtént eseményt ismertek.
Jeruzsálem veszte az előképe a jelen világ teljes összeomlásának, a világ végének, de a kettő között még eltelik valamennyi idő – nem lehet sok, hisz a tanítványok intést kapnak, hogy éberek legyenek majd akkor, mert feltűnnek a hamis próféták és a hamis Messiás. Ezek a Világ Fejedelmének, a Sátánnak a küldöttei lesznek, akik révén a Gonosz még egy végső kétségbeesett kísérletet tesz fenyegető vereségének elhárítására, az igazak eltántorítására. A hamis Messiást az evangéliumok nem, de János levelei Antikrisztusnak nevezik, Pál viszont „a bűn emberének és a kárhozat fiának”, aki „maga ül be mint Isten az Istennek templomába”, a Jelenések könyve pedig „Fenevad” néven emlegeti. A korai keresztények olykor császári üldözőikkel azonosították, pl. Caligulával vagy Néróval (akik ugyan nem feleltek meg a krisztusi leírás minden kritériumának, mert például Messiásnak éppenséggel nem hirdették magukat), később pedig a mindenkori tévtanítóknak, eretnekségek fejének, hitújítóknak járt ki az Antikrisztus megjelölés.
A végnapnak is előjelei lesznek, mint voltak Jeruzsálem vesztének, de ezek már kozmikus méretűek, eltűnik a nap és a hold és a csillagok fénye, megrendülnek az egek erői – valósággal visszájára fordul a Teremtés folyamata, és az a világ, amely az idők kezdetén létrejött, most fokról fokra lépve visszatér a semmibe. Eljátszotta szerepét, át kell adnia helyét az újnak, a tökéletesebbnek. Kozmikus jelenségként tűnik fel maga az Emberfia is diadalmas ragyogásával az elsötétült égen, és kezdetét veszi a végső Ítélet. Az ítélkezés jogát az Atya a Fiúnak adta át, s csak azokat engedi az Örök Birodalomba, akik Rajta át jönnek, akik Benne szerették Őt.
Ezzel nemcsak a régi világ, de a történelem is végéhez ér; a Messiás ezeréves (azaz örökkévaló) földi birodalma veszi kezdetét, amit a földre szállt mennynek is tekinthetünk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me