a) 1833 január 10 Országos ülés. Tárgy: A kerületi ülésekben megállapított izenetek megvitatása. Az országgyűlési napló, az ujság…

Full text search

a)
1833 január 10
Országos ülés.
Tárgy: A kerületi ülésekben megállapított izenetek megvitatása. Az országgyűlési napló, az ujság és a Cenzura kérdése.
Januarius 10-én 4-ik Országos Ülés a Karok és Rendek teremében.
BORSITZKY mint kerületi Előlülő által adván a Personalisnak azon 4 rendbéli izeneteket, mellyek a Magyar nyelv, Pesti Diaeta, és az előleges sérelmek tárgyaiban, a KK és RR Kerületi Üléseikben meg állapitattak,* a Personalis azt akará fel vétetni, melly által már a jelen Ország Gyülésnek Pestre által tétele szorgalmaztatik; de a fel olvasást meg előzé
L. 56. s köv. l. és a sérelmekre vonatkozót Iratok I. k. 11. l.
PRÓNAY, itt is, valamint a Kerületi Ülésben küldőinek azon kivánságait jelentvén hogy ők az országos Napló könyvbe minden eggyes kijelentéseket olvasni kivánván, azt nem a Királyi Tábla tagjai, hanem gyors irók által szerkeztetni, egyszersmind az országos tanátskozások rendjét minden megszoritás és privilégium kérés nélkül tellyes szabadsággal szerkesztendő Ujság által a közönség tudomására el juttatni kivánják, ennek nyomába
DUBRAVITZKY szükséges elő lépés gyanánt javallá a Fő Rendeket fel szóllittatni, hogy mivel ők is, bár nem képviselők, de a Hazának fiai s fő birtokosai, és igy a Hazának feleléssel tartoznak, ők is vigyenek napló könyvet tanátskozásaikról.
PRÓNAYnak első indítványára nézve a Rendek többsége azon intézetekbe, mellyek a Napló könyv hellyesebb és pontosabb szerkesztése eránt tétettek, tovább is meg nyugodott ugyan, de második inditványa Pázmándy által oda modosittatva, hogy a javallatba hozott ujság a napló könyv kivonatját foglalja magába s igy hiteles is légyen, s első lépésül is szolgáljon a nyilvánosságnak töretlen ösvényén, – igen kevés ellenzéssel a követek részéről, a Dubravitzky javallata pedig tsak nem eggyes akarattal el fogadtattak. Az Ujság kérdése valamint a Kormány Jussai egyedülvaló kutfejének s ez által a Nemzet és kormány közötti visszonyok alapján nagyon érdekes ki fejtésére, ugy a gyülöletes Censura Szónak a Parlamentaris élet köréből ki küszöbölésére, végre a Kormány által bitorlot Censurával fajdalmasan meg szoritott Sajtó jussának, mint nemzeti tulajdonnak meg óvására nyujtott egy előre nem is álmodott érdekes alkalmat.
Bajos a nagy számú jeles mondásokba ereszkedni, ne hogy mind említeni nem lehetvén, az el halgatottnak érdeme láttassék tsonkítatni BEZERÉDY a nyilvánosságot minden nemzet Constitutiója Palládiumának, PALÓCZY az olvasást Lélek eledelének, BALOGH nyilvánosság nélkül alkotott törvényt az eső és nap fény nélkül nevekedet plántához hasonlónak s inkább tsak ordonánznak nevezé s a nyilvánosságnak magasztalására azt emlité, hogy ez emeli fel az értelmet, ez az erkölcsi erőt s a kettő együtt a köz boldogság rugója.
KOTSI HORVÁTH a felettünk fénnyel diszeskedő Fő Rnek Napló könyvök által azon leg szebb fényre kivánt alkalmat nyúlytani, hogy a Haza szine előtt mint igaz hazafiak ragyoghassanak.
FEKETE a Censura szükségét törvény által el esmérve nem látván, diaetalis Censura által sem kivánt jelt adni a nemzeti szabadság azon meg kötésére, mellyet a Törvény még edig meg nem kötött.
TISZA természeti s viszonyos igazság szerént kivánná hogy valamint a KK és RR, ugy a Mágnások Táblájától is minden személy válogatás nélkül el jusson a Publicum tudomására hogy ki az igaz hazafi.
KOMÁROMY nem igen ohajtá az ujságot, anak pedig hogy a követi hivatal, az Ujság iró Censurája alá verődjék s Comittensei által Ujságból itéltessék, ellene mondott.
RADVÁNSZKY feudalis Constitutioval biró Országba a határ nélküli nyilvánosságtól fél, de PALÓTZY a feudalismus szennyének ellene mondott.
ZMESKÁL és KOMLÓSY Országunk miveltségi fokán irtódznak az Ujságtól;
RÉPÁS ellenben azt vélé, 800 esztendő alkotmányi létel után ideje el jutni oda, hová más nemzetek most született szabadságoknak garantiát keresve 10 esztendő alatt el jutottak.
A PERSONALIS ellenvetésekbe ereszkedett, a nyilvánosságot, ha magok körül tekintenek a RR, elég láthatónak mondá, de KÖLTSEY azt feleli, hogy az Auditorium még nem a Nemzet, s a nyilvánosságot ezen falak közzé szoritani annyi, mint azt el nyomni, továbbá azon czélt hogy a maradékra el jussanak tanátskozásaink, a Napló könyv által el éretve lenni állitá az előlülő, ezt sokan tagadták s TÖRÖK azt tartá hogy az eleink oly gondal viseltettek vólna arra, hogy a törvények inditó okai s elveinek kifejezései a maradékra el jussanak, mint mi viseltetni kivánunk, nem kellene törvény könyvünk sok helyén el oszlathatatlan homállyal küszködnünk; ez felelet volt azon 3-ik ellen vetésre is, hogy ha 800 esztendőig el lehettünk Ujság nélkül, tovább is el lehetünk, mellyre még KÖLTSEY azon hasonlitást téve hogy a 15-ik század végéig el lehetett a világ könyv nyomtatás nélkül s összve nem dült, el kell e tehát a sajtót rontani; kérdé azt is a PERSONALIS hogy [1]830-iktól annyira ki fejlődtünk e, hogy már szükséges tovább menni, mint akkoron mentek.
PÉCHY azt hivé, a szükség felől nem fog kételkedni, aki meg emlékezik mily sensatiót gerjesztett ezen kérdés el vesztése már [1]830-ban is.
KÖLTSEY állítá hogy el nem lehet a Nemzet Ujság nélkül, nem azért pedig mintha két év ólta szörnyüt haladt vólna a miveltségben, hanem azért, mivel ezen szükséget már régen érezé s kérdé a Personalist, tsak akkor adjuk e a Culturára való eszközt a népnek, mikor már egészen Cultus léssz, ez annyit tenne mintha a Csillagász tudományt tanulni okozónak nem adnánk kezébe tanúlásra szükséges instrumentumokat, mivel még nem tud astronomiát. A 800 esztendős parificatióra meg BEZERÉDY azt mondá, hogy igen is fenn állott Nemzetünk, de Constitutiónknak mindég lelke volt a Publicitás, hajdan a század lelke szerint divatozott az a Rákos mezején, most a Század lelke szerént divatozzék Ujjság által; – még azt is mondá a PERSONALIS hogy Ujság által nem nyer semmit a közönség, mert [1]825-ben egész könyv tárrá nevekedett a Napló könyv, s 7, 8 ftért, az Ujság pedig 12-ért vólt kapható, de PÉCHY azt válaszolá, hogy ők, kik meg vették, illy szerentsések nem lehettek mert 100 ftnál jóval többet kellet a Napló könyvért fizetniök. Végre arra, hogy per excerpta ne dólgozzanak a rendek, PÉCHY azt válaszolá hogy a Pázmándy javallata nem vág a sajtó kérdésébe.
BERNÁTH pedig imigy felel: Igaz hogy a Diarium a Diaeta Coordinatiójának kérdésére tartozik, de tul hatott rajtunk a mesterség, a gyors irás utol ért, hogy tehát ki ne világítsa hibánkat, szükség, hogy azokon halasztás nélkül javitsunk, második kérdés, légyen e a Fő Rnek Napló könyvök, igen is légyen, ha tellyesitik kivánságunkat jó, ha nem, factó el esmerik, hogy a mi napló könyvünk a Törvény hozó Test Diariuma s mivel a Personalis még azt is mondá, hogy az Ujság birálást vagy szerkeztetést egy nemzetnél sem viszi a Törvényhozó Test, s innen Bernáth publ[ico-]politicus erősséget szőtt, mert néki mind egy, ugymond, szavai akár a Csillagok közt ragyogjanak, akár a tenger méllységébe temettessenek, de mivel tudja és vallja, hogy a Kormány más just nem birhat mint a mellyet néki a Nemzet ád, épp azért hogy ő oly just gyakorol, mellyet nem bir a nemzettől, szükség hogy azt a nemzet, kinek tulajdona gyakorolja; Ezen juris publici nézetet B. PRÉNYI is erőssen ki fejtvén a szóba forgó Ujságot tellyes szabadsággal kiváná fel ruházni.
PERSONALIS: Ujság sajtó nélkül, ez privilegium nélkül nem lehet, ennek jussát a kormány gyakorolja, s ha de facto belé ereszkednék, ez a kormány jussát sértené; ezen szavak nagy moralis lángra gyujták az egész Követi kart.
BORSITZKY lépett fel leg elébb tagadni és ismét tagadni, hogy a Kormánynak akár jussa, akár privilégiuma lenne a szabad sajtót gátolni. Constitutionalis Országba tsak az lehet juss, mit a nemzet akaratja által szabott törvény ád s ő inkább törvény nélkül megy haza mintsem hogy bár a legliberalisabb alapokra épített Censura által a Nemzet törvényes szabadságát sértetni engedni, utánna ismét erős tagadással lépett fel
PRÓNAY és CSAPÓ.
BENYOVSZKY (a mérész) sajnállá hogy a Personalis most inti a Rket hogy per excerpta semmibe se ereszkedjenek, mégis maga görditett illy kérdést előkbe, meg emlité hogy a sajtónak nem tsak jussa a Nemzetnél van, de szokásába is privatusok vóltak, mig tőllök a Kormány a Sajtót erőszakkal el nem ragadá s ő azt, amit a Kormány gyakorol, nem jusnak de bitorlásnak vissza élésnek nevezi.
PÁZMÁNDY még erőssebben kifejté milly szabadon gyakorolták privatusok a Sajtót, s fel szollitá a Rket, hogy midőn olly szelid móddal meg akartak elégedni, mint az ő általa javallott Ujság, s még ez is tagadtatik, a sajtó eránti köz értelmeket izenetbe foglalva küldjék a Fő Rendekhez.
PERSONALIS engedni akart, meg nyugodott Pázmándynak az Ujság eránti javallatába, de késő vólt. Benyovszkynak azt mondá hogy alkalmasint tsak azt akarta érteni, hogy a Censurát nem a Nemzetnek világos megeggyezésével gyakorolja a Kórmány, de majd NYITZKY (Vas) állott fel rotunde tagadni, majd PRONAY a gyakorlásból következhető Jusnak ellene mondani, majd SZINYEY és KLAÚZÁL a Nemzetnek egyesített tagadását napló könyvbe iktattatni, és ismét
BORSITZKY a gyakorlás szónak ellene kellt ki, ezt tsak erőszakkal ragadta törvényeink ellenére magához a Kórmány, nem gyakorlás az tehát, hanem vissza élés, gyakorlás tsak a Nemzet meg eggyezésén, tsak törvényen épülhet, külömben majd azt mondanák, adót is, Katonát is lehet az Ország eggyezése nélkül szedni, mert az erőszak tett illyes probát 1823-ban.
PÉCHY hellyesnek nevezi a Benyovszky szavát s tsak ugy nyugszik meg, ha ez igy megy bé a napló könyvbe, sokan: ezt mindnyájan kivánjuk.
HERTELENDY: De nem ugy, hogy gyakorlás hanem ugy, hogy vissza élés.
PERSONALIS: Ha a köz állapodás azt kivánja, menjen bé a Napló könyvbe, de az ő részéről is az, hogy ahol élő törvény meg sértése nints, ott visszaélést el nem esmérhet.
SZINYEY ennek ellene mond, van élő törvény, ott van az 1791: 10. cz. a mely azt rendeli „non nisi in sensu Legum gubernabit”* és igy minden lépése a Kórmánynak a melly nem in sensu Legis történik, törvény ellen történik, ezt pedig nem lehet másnak mint vissza élésnek nevezni.
Az utalás a Magyarország függetlenségét kimondó 1791. évi 10. tc.-re nem pontos, mivel e szerint a királynak az országot „propriis legitbus et consuetudinibus, non vero ad norman aliarum provinciarum” kell kormányoznia.
Conclusum: Ujság mint Pázmándy, felszóllitás a Fő Rendekhez mint Dubravitzky.
Ezután fel olvastatik a Diaetának Pestre által költöztetése tárgyában kőlt izenet s Pest város követje lágyitó modositó kijelentése után a fel találtatás hellyet alkalmaztatás* s a diákban adinventio hellyett adaptatio tétetvén az izenet meg hagyatott.*
Az első javaslat szerint Pest városa „az országgyűlés tartására szükségeseknek … azonnal leendő feltaláltatását” jelentette.
A negyedik országos ülés hivatalos jegyzőkönyvét l. Jegyzőkönyv, 1. k. 32. s köv. l. – V. ö. Kölcsey VII. k. 61. s köv. l., Széchenyi IV. k. 361. l.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me