2

Full text search

2
Mint a régi hasbeszélők produkálták valaha bábuikat.
Esterházy emlékezete szerint (mint ezt később feljegyezte) nem fordult meg olyan idegen császár, király, fejedelem vagy más herceg a bécsi udvarnál, aki erre a zsebbeli hangra abba ne hagyta volna az énekesek és táncosok között az érdemjelek kiosztogatását… A mulatságnak vége szakadt, a „Nachtmeister” és vendége aludni mentek.
Nem kevesebb baja volt ennek az Esterházynak (egyiknek a régi Esterházyak között), a vendégségbe járó dámákkal, akik hajdanán a bécsi udvarnál megfordultak.
A császárok, királyok, fejedelmek és más hercegek hölgyeit éppen úgy kellett szolgálni a gárdatiszti minőségben beosztott tábornoknak, mint az urakat, azzal a különbséggel, hogy szolgálati idejét ilyenkor nem az éji órák, hanem rendszerint a nappali órák tették.
Nem fordult meg olyan császárné, királyné stb. a bécsi udvarnál, aki valamely „kiismerhetetlen” okból ne szeretett volna búcsúra járni.
Persze csak az ilyen vén tábornok előtt érthetetlen, hogy miért szeretnek a legelőkelőbb dámák búcsúkra menni, más halandó könnyebben megértette volna, hogy éppen ezek a legkiváltságosabb hölgyek érzik kötelességüknek, hogy az ájtatosságból úgy kivegyék részüket, mint Istennek koldusnői.116
A tábornoknak a búcsúkra együtt kellett járni az idegen dámákkal, akiknek színeit, néha csak egy szalagocska alakjában, máskor fénylő rendjelként a kabátján viselte bizonyos ideig, mint a dámák mellé beosztott mulattató, felügyelő, szolgálattévő, magyarán: gardedám.
A búcsúra járás nem könnyű munka annak, aki harmincesztendős szolgálat után lábszárait megérdemelt pihenéshez szeretné juttatni. S így Esterházynak is mindig gondot okozott a búcsú, amikor a látogatóban időző császárnét, királynét stb.-it valamely kegyeshírű templomtól egy másik búcsújáró helyre kellett elkísérni, persze hajadonfővel, gyalog, az út porában, országúton vagy dűlőúton, zengő parasztasszonyok, mélyhangú öreg férfiak között, akik akkor eresztették ki igazában a hangjukat, amikor városok, falvak közelébe értek, mintha felébreszteni akarnák az elaludt vallásos érzelmeket.
Lehetséges, hogy egy fiatalabb, kevésbé elkoptatott lelkű gárdatiszt együtt érzett volna az ájtatosokkal, akik a lobogójukat vitték egyik templomból a másikba, lelküket vitték csiszolni, felfrissíteni egyik búcsújáró helyről a másikra, kifárasztották a tagjaikat valamely fogadalom következtében, amelyet testi egészségük helyreállása érdekében vagy lelki békéjükért itt-ott tettek, de Esterházy mindig csak azt mondta magában:
– Nem is hittem, hogy ennyi sánta ember van a világon!
Mert Esterházy azt gondolta, hogy mindenki csak sántaság ellen jár a búcsúkra, minthogy rendszerint a lábfájósok szánják rá magukat leghamarabb valamely csodatévő hely meglátogatására.
Ugyanezért emlékezete szerint (mint ezt később feljegyezte) valamennyi császárnéról, királynéról, fejedelemnéről és más hercegnéről, akiket búcsúhelyre kísért: megállapította, hogy azok sántaságban szenvednek és rendszerint a tábornokok karjára támaszkodnak, amikor már menni nem tudnak, mielőtt összeesnének a fáradtságtól. Holott a tábornok már maga is alig állott a lábán.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me