5

Full text search

5
– Hogy igazságos legyek – kezdte a kis termetű úriember –, Globusiczky egyébként se szeret más festményeket, mint amelyeket a svájci vagy francia kártyára festettek. Két lépésről észreveszi, hogy van-e „vize” a tök kártyának. De egyéb történelmi festményekkel nem szokása törődni – mond báró Mednyánszky, és a „gang” egy eddig nem látott helyére vezetett, ahol Mednyánszky László azt a képet festette meg, hogyan visznek elevenen az ördögök egy úriembert a pokolba.
Az úriembernek sarkantyús csizmája, tűrhető fövege, magyaros ruházata volt, de mégis megláncolva kísérte két kalendáriumból való ördög (persze meztelenül és sántán) a pokol kapuja felé. Mentek, mendegéltek, mintha sohase érne véget az útjuk.
A két szarvas ördög egy pillanatra se maradt el a megláncolt úriember mögül.
– Ez nem tetszett Globusiczkynak – mond a falfestmény előtt a195 ház jelenlegi (1900-beli) ura, aki maga nagy rajongással nézegette a képet.
– Ha jól megnézzük a festményen szereplő uraságot, tagadhatatlanul észrevehető bizonyos hasonlatosság Globusiczkyval. A szakállával pótolja a bajusz ritkaságát. Egy gondolkozónak elegendő, hogy az ilyen emberről véleményt alkosson magának. Aki a borbély révén keres elhelyezkedést a társadalomban, nem pedig tagadhatatlan érdemei révén. Igaz, én a magam részéről mindig félek a borotválkozástól, mert nem tudom kiszámítani, hogy melyik percben vágom el a nyakam a borotválótükörben, de a szakállamnak semmi köze sincs a bajuszomhoz. Nagy dolgok lehetnek ennek a Globusiczkynak a háta mögött, hogy komolyan vette az én kamasz öcsém festményét. Talán szebb dolgokat is hallunk még időjártával róla – mond az öreg báró, aki nem is nagyon csodálkozott, hogy Csáky Pál mormogva igyekezett kifelé az emberfeletti festményekkel megrakott „gang”-ról, hosszant füttyentett az őszi levegőben, mintha az időjárást akarná kipróbálni.
Van az úgy késő ősszel, hogy az ember szeret „komázni” az idővel.
– Úgyis el akarsz vinni, egyen meg a fene – mond a napoknak, a jó és rossz napoknak, amelyek rávirradnak, mert minden napnak van valamely története, különösen Csáky Pál életében.
– Jobb helyen is tölthettük volna az időt – mond a fiákerben elhelyezkedve, télies, fülvédővel ellátott sapkája alól, egy őszintén kedvetlen pillantást vetve a Mednyánszkyak házára.
– Legalább a valódi bolondot láttuk volna, aki filozófiával foglalkozik! – dörmögött.
Némely ember soha sincs megelégedve.
(1932)196

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me