Hangjelzések.

Full text search

Hangjelzések.
A kutyák a testtartások, pózok, » farokjelzések, » szagjelzések mellett elsősorban az » ugatás, morgás, csaholás, nyüszítés, vinnyogás és a félelem okozta visítás hangjainak segítségével kommunikálnak egymással.
A mély hangú morgás a kutya agresszív állapotát (» Agonisztikus [harci] viselkedés) jelzi és közli; nem jelenti azt feltétlenül, hogy a kutya támadni is fog, sőt ált. hangosabban morog olyan helyzetekben, amelyekben ugyan agresszivitása dominál, de bizonyos gátlások visszatartják a támadástól, ill. a harapástól.
A támadás pillanatában az ugatás rendszerint kifejezett vonításba (üvöltésbe) csap át. A » farkasnál az üvöltés számos helyzetben előfordulhat, a kutyánál viszont ez a hang nem gyakori. A farkas az üvöltést v. vonítást vadászat közben pl. hívójelként használja; ennek megfelelő helyzet a kutya életében alig adódhat, hiszen ált. nem falkában vadászik, és főleg nem olyan nagy kiterjedésű vadászterületeken, ahol a csoport tagjai között a kapcsolatfelvétel nehézségekbe ütközik.
A kutyánál és a farkasnál egyaránt előfordul az üvöltés a csoport-összetartozási érzés kifejezéseként. Ennek tartalmát egyébként mind ez ideig még nem tanulmányozták kellő alapossággal. Az egyik állat ilyenkor elkezdi az üvöltést és a többiek nyomban csatlakoznak hozzá. Ennek a láncreakciónak a segítségével a kutyánál gyakran igen könnyű a hangos üvöltés kiváltása (némely kutyánál pl. a zene v. különféle dallamok zümmögése is vonításra ingerelhet; a legkönnyebben a kutyaüvöltést utánozva váltható ki).
A vonítás v. üvöltés minősége kutyától függően változik, de alapjában hasonló a farkasok hosszan elnyújtott, valamiképpen dallamos hangjához, és megkülönböztethetően elüt a prérifarkas ugatásból, csaholásból és vonításból álló egyvelegétől, valamint a sakálok némileg hasonló, bonyolult hangadásaitól.
A vadászó farkas, ha elveszíti a kapcsolatot a falka többi tagjával, természetszerűleg valamiféle elhagyatottságot érez, és ez a kedélyállapot üvöltést (egyfajta hívójelet) vált ki belőle; ez a reakció a kutyánál is előfordulhat, az azonban arra is példa, hogy ennek az érzésnek az ellenkezője, az öröm is rövid, de intenzív vonítást eredményez.
A kutya vinnyog, ha kellemetlenség éri, de ilyen hangot ad akkor is, ha valamilyen tevékenységét bizonyos körülmények miatt nem hajthatja végre. Ha ez a vinnyogás egyfajta ugatásszerű, sőt már-már vonításra emlékeztető hangba csap át, akkor szinte biztosak lehetünk, hogy az ok nem fizikai természetű kényelmetlenség.
Sok kutya vakkant, ha valamilyen hirtelen zajtól, hangtól megriad v. valami váratlanul felbukkan a közvetlen közelében. A kevésbé kiegyensúlyozott kutyák azonban vakkantás helyett inkább hirtelen meneküléssel reagálnak, s közben a támadás jeleit mutatják. A kutyák olyankor is vakkantanak, ha rálépnek a farkukra, ilyenkor még az igen jámbor ebek is agresszív állapotba kerülnek, amit rendszerint a hátszőrzet felborzolódása v. fogcsattogtatás kísér.
Különleges öröm v. meglepetés esetén a kutya magas, vibráló, nyüszítő hangot ad; a fiatal állat olyankor nyüszít, amikor az anyját üdvözli, sőt ha a gazda érkezik haza, a kutya viharos üdvözlő ceremóniáját is nyüszítés kísérheti. Némely esetben a nyüszítést olyan kutyák v. emberek váltják ki, amelyekről, ill. akikről kölyökkorából kellemes emlékeket őriz.
A csaholás ált. rövid és éles hang; jellegzetes reakciója a kutyáknak sokkot okozó fájdalomra v. egyéb kellemetlen eseményekre. A szagérzetek a kutyákból rendszerint nem csaholást, hanem agresszív magatartást váltanak ki; ezek ugyanis szinte sohasem jelentkeznek hirtelen, tehát nem okoznak olyan sokkos hatást, mint a váratlan robajok v. szokatlan zajok.
A kutya sóhajtani is szokott, sóhajt pl. a letelepedő kutya, amikor hosszabb fészkelődés, » forgolódás után végül kényelmesen elhelyezkedik, valamint ha felfokozott várakozás után nem következik be az az esemény, amiben reménykedik. Az elégedett kutyák is gyakran sóhajtanak. A sóhajtásnak egyébként nincs különösebb etológiai funkciója (az is igaz, hogy az ember és a kutya nagyjából hasonló hangulatban sóhajt).
A » köhögés ugyancsak gyakori reflexes folyamat. A tüsszentés nem tartozik a kutya kommunikációs eszközei közé; ilyen hangot rendszerint akkor hallat a kutya, ha a hátán fekszik és az orra felfelé néz; a légcsőből az orrlyukakba hatoló folyadék ugyanis ingerli a nyálkahártyákat.
A köhögés és a tüsszentés a közelben levő más kutyákból nem vált ki különösebb reakciókat, legfeljebb - átmeneti - meglepetést.
Fenyegetés

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me