EGY BARÁTSÁG TÖRTÉNETE

Full text search

EGY BARÁTSÁG TÖRTÉNETE
A találkozás - ember és kutya között - akkor jött létre, amikor még mindkettő a vadászatból élt, küzdelmet folytatott az életéért, és ebbe néha bele is pusztult...
Az ember és a kutya társas viszonyát tehát kezdetben az élni akarás, illetve a táplálkozási ösztön diktálta. Az ember igen korán észrevette, hogy ez az "éles szimatú, szőrös állat" szívesen csavarog a törzs barlangjai vagy sátortáborai közelében, és ellentétben más vadállatokkal, amelyek támadásra készen, örökké lesben álltak, nem túlságosan agresszív. Sőt! Ahogy tartóssá vált szomszédsága őseinkkel, s kapcsolatuk "családiassá" alakult, a kutya lesunyt fejjel, szimatoló orral, egyre közelebb merészkedett az emberhez, aki vadon folytatott életmódjánál kevésbé veszélyes, kényelmesebb körülményeket biztosított a számára, amikor helyet adott neki otthonában. A kutya a maga részéről - mintegy viszonzásképpen - az ember rendelkezésére bocsátotta a vad felkutatásában és elfogásában értékes segítséget jelentő ösztönét és szaglását. Így kezdtek el együtt vadászni, illetve - másképpen fogalmazva - így kezdődött az a barátság, amely során az ember háziállattá szelídítette a kutyát.
Az igazság kedvéért azonban meg kell jegyeznünk, hogy ez a barátság - legalábbis az ember részéről - a történelem folyamán nem volt mindig egyértelmű, nem volt mindig felhőtlen. A Bibliában például több helyen is találhatunk elmarasztaló utalásokat a kutyáról, a mohamedánok pedig egyenesen azzal vádolták, hogy elrabolta Mohamed koporsóját, s ezért bosszúból felakasztották az ebeket a városok utcáin. Hippokratész, az ókori görögök hírneves orvosa azt hányta a szemükre, hogy augusztus hónapban - amikor a Nap és a Kutya csillagkép együtt kel fel (innen származik egyébként a kánikula elnevezés is) - nem gyógyulnak a betegek. A Római Birodalom bukása után, amikor Európában megjelentek a barbárok, az elhagyott és kiéhezett kutyákban újra kialakultak vad ösztöneik. Loptak és felfalták a háziállatokat - és ez bizony olaj volt a tűzre... A 6. században a maconi városi tanács megtiltotta, hogy a papok kutyát - "buja erkölcsű állatot" - tartsanak. Descartes, a 18 századi nagy francia gondolkodó, akit "az újkori filozófia atyának" neveznek, nagy megvetéssel csak "érzéketlen gépezetként" emlegeti a kutyát. Ifjabb Alexandre Dumas, a Kaméliás hölgy írója szerint a kutya "félkegyelmű, mert a farka után szalad".
Vadászat kutyákkal - kb. húszezer éves barlangrajzok
Tutanhamon fáraó (XVIII. dinasztia) Anubisz kutya alakjában átváltozásai során
Tutanhamon légycsapója; a király struccokra vadászik
Dzsingisz kán vadászik
Rubens: A vadászó Diana
Vadászkutyák - rövid szőrű magyar vizsla
- angol véreb
- ibizai kopó
- cocker spániel
- arany retriever
- angol szetter
vadkacsavadász retrieverek
Az egyiptomiak viszont rajongtak a kutyákért, különösen a közép-ázsiai sztyeppekről érkezett vadászkutyákat és agarakat kedvelték. A perzsák számára a kutya a bátorság, a leleményesség és a jóság megtestesítője volt. Az asszírok elsősorban a tibeti nagy testű, rövid fejű kutyákat kedvelték. A kínai mandarinok az úgynevezett "piaci kutyákért" rajongtak, amelyek Hongkongból érkeztek Kínába. Igaz, ez a "rajongás" az ebek számára igencsak veszélyes volt: előszeretettel tálalták fel őket az előkelő fogadásokon...
De túlságosan előrekalandoztunk a történelemben. Térjünk hát vissza eredeti témánkhoz.
Assurbanipal (Kr. e. 650 körül) asszír uralkodó harci szekeréről oroszlánokra vadászik
Ott tartottunk, hogy az ember és a kutya "együttműködése" - pontosabban barátsága, amely, mint tudjuk, azóta végképp kiállta az idők próbáját (főleg persze a kutya részéről!) - tulajdonképpen a vadászattal kezdődött. Kezdetben a kutyának minden bizonnyal az volt a feladata, hogy éles érzékszerveivel a vadat megneszelje, búvóhelyéről kiugrassza, lefogja, avagy arra a helyre űzze, ahol a vadász bunkócsapásokkal - majd egyre korszerűbb fegyverekkel várja. Később, amikor már az életkörülmények nem voltak olyan bizonytalanok, hiszen az állattenyésztés és növénytermesztés viszonylag bőséges élelmezési forrásokat nyújtott, az ember lassan szórakozássá alakította át a néhány évszázaddal előzőleg folytatott gyakorlatot - vagyis a vadászatot - az élelem megszerzésére. Társát, a kutyát "tökéletesítette": kiválasztotta a legtehetségesebb példányokat, keresztezte azokat, újabb és újabb fajtákat hozott létre.
Egyiptomi agyagedény díszítése Kr. e. 355-ből: agárszerű eb antilopot zsákmányol
A vadászat módja is megváltozott. Most már nem arról volt szó, hogy bármely vadat - ha ehető - zsákmányul ejtsen, hanem inkább örömet akart találni ebben a foglalatoskodásban. Izgalmas kedvteléssé alakította át az állatok üldözését, szabályokat alkotott - kialakult a kutyákkal való sportszerű vadászat.
Kutyamúmiák az ősi egyiptomból

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me