NYÚLVADÁSZ AKROBATA, NÉMA VADORZÓ

Full text search

NYÚLVADÁSZ AKROBATA, NÉMA VADORZÓ
Ős emlékek, leletek arról tanúskodnak, hogy az egyiptomiak az ebeket ház- és nyájőrzésre, továbbá vadászatra használták. A görögök elsősorban vadásztársat láttak a kutyában, gazdájának kísérőjeként ritkábban szerepelt. Xenophón - 2300 évvel ezelőtt - két vadászkutyát említ: a rókaebet és a borzebet. Az Arisztotelész által leírt Canis molossust a szelindek és a nagyobb termetű vadászkutyák ősének tartják. A módszeres rómaiak már osztályozták is a kutyát: házőrző, pásztor-, vadász- és harci ebet különböztettek meg. A választékos stílusú Cicero 2000 évvel ezelőtt így határozta meg a kutya jelentőségét: "Az a rendíthetetlen hűség, amellyel a rábízott vagyont védelmezi, ahogyan szembeszáll a támadókkal, az az ügyesség, amellyel a nyomot követi vagy kitűnik a vadászatban - mindez igazolja, hogy a kutyát az ember szolgálatára rendelték a halhatatlan istenek."
Kocsihajtó, agárral. Ősi etruszk falfestmény Kr. e. 750-ből
Az ónémet törvénykönyvek ugyancsak eléggé részletes adatokat tartalmaznak a kutyáról. Megemlítik a hajtóebet, a vezetőebet (ezt emberek üldözésére is használták), a vaddisznós kutyát, a medvehajtó kutyát és az agarat.
Cave canem! (Óvakodj a kutyától!) Római kori mozaik
Ókori kutyafajták eredeti ábrázolása
A burgundiaiak a középkorban meglehetősen eredeti módon büntették meg a kutyatolvajokat. Ha valakit rajtakaptak, amint éppen ellopott például egy madarászkutyát - vagy egy agarat -, meg kellett csókolnia a kutya hátulsó részét a nyílt piactéren, vagy pedig komoly pénzbírságot róttak rá! Egyébként nem szorul különösebb magyarázatra, hogy miért tartották őseink nagy becsben bátor vadásztársukat, amely segítette őket a dühöngő bikával, a pusztító vaddisznóval és a mohó ragadozó állatokkal vívott küzdelmeikben. Ugyanakkor furcsa módon, ha valakit két kutya között nyilvánosan felakasztottak, az a halálbüntetés súlyosbításának számított. Aki pedig meggyilkolta valamelyik közeli hozzátartozóját, úgy lakolt szörnyű tettéért, hogy kutyával együtt zsákba varrták és vízbe fojtották. Végül: ha valaki elé rühes kutyát löktek a kialkudott pénzösszeg helyett - az a szerződés felbontásának "aljas közlése" volt -, egyúttal természetesen kihívást is jelentett.
Angliában a 16. században Caius, a cambridge-i egyetem professzora tanulmányt írt az akkoriban fellelhető különböző kutyafajtákról. Egyebek között ismertette a ma már nem létező néma vadorzókutyát vagy más néven tolvajkutyát, a "nyúlvadász akrobatát" és a vérebet. Számos terriert is leírt, amelyeket rókahajtásra, valamint borzok felzavarására használtak. A spánieleket különösen a szárnyasok hálóval történő vadászatára "vetették be". Ezek a kutyák vagy becserkészték és a háló felé zavarták a szárnyasokat, vagy még inkább csendben jelezték: merre bujkálnak és lapulnak a madarak, hogy rájuk lehessen dobni a hálót. Caius professzor egyébként szettereket is említett, amelyeket ugyancsak a hálóval történő szárnyasvadászatra használtak.
Régi metszet: kezdődik a vadászat
Ezek vagy jelezték a madarakat, vagy pedig lelapulva lassan feléjük kúsztak, csendben maradtak, majd parancsszóra a szárnyasokat a háló felé szorították.
Richard Blome mintegy évszázaddal később kiadott könyvében kibővítette Caius listáját a nyúlvadászatra használt vadorzó kutyával, továbbá leírt terepvadász spánieleket is, amelyeket arra képeztek ki, hogy kutassák fel a szárnyasokat, majd mozdulatlanul feküdjenek, amíg áthúzzák rajtuk a hálót, és a fogoly- és fácánfogást biztosítsák. Valószínű, hogy a lőfegyverek megjelenésével egyidejűleg a tenyésztők újabb fajtákat alakítottak ki. A springer spánieleket arra használták, hogy zavarják fel vagy ugrasszák ki a foglyokat, fácánokat a rejtekhelyükről, másokat arra tanítottak be, hogy megállással jelezzenek (például a pointerek), megint másokat (a szettereket), hogy fekve jelezzék: hol bujkálnak a szárnyasok.
Érdekes, hogy ezek a képességek milyen jól rögződtek az egyes fajtákban. A még fiatal és tapasztalatlan szetterek és pointerek például azonnal érdeklődnek az aprószárnyasok iránt. Bizonyos előnyös tulajdonságok - vagyis a sajátos ösztönök jelenléte, amelyek már egészen fiatal korban megjelennek, s amelyek könnyen fejleszthetők magasabb szintre a kiképzés során, s amelyeket más ellentétes ösztön nem nyom el, mint például a hangadás izgatott állapotban vagy az előrerohanás - meghatározzák a fent említett vadászkutyák értékét.
A retrieverek ugyancsak későbbi fejlődés eredményei, amikor a puska felváltotta a hálót és az íjat, valamint a vadászsólymot. No, de megint csak nagyon előreszaladtunk...

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me