SZÁZ SZÖRNYŰ PERC

Full text search

SZÁZ SZÖRNYŰ PERC
Bármennyire hihetetlenül hangzik is, az Egyesült Államokban - főleg a déli államokban - szombatról vasárnapra virradó éjszaka még napjainkban is rendeznek kutyaviadalokat. A színhely rendszerint egy-egy kocsma különterme, eldugott hátsó szobája vagy a vadon távoli zuga, ahol sátorponyvát feszítenek a küzdőtér fölé. Az aréna térdmagasságú fapalánkkal körülvett, 5x5 méteres négyszög alakú térség.
A viadalt hosszas tréning, különleges kiképzés előzi meg. Az egyik legfontosabb edzési segédeszköz egy nagy tengely körül forgó óriáskerékhez hasonló, furcsa alkotmány. A tengelyből kiálló küllőkhöz kötik minden kutyák örök ellenségét, a rókát vagy a macskát. A következő küllőhöz szíjazzák a kiképzendő harci kutyát, amely az ősi gyűlölségtől hajtva üldözni kezdi ellenségét, és ezáltal hihetetlen erővel forgatja a saját súlyánál többszörösen nehezebb kereket, hogy elérje áldozatát. Amikor az már nem bírja az iramot, a kutya utoléri. Az eredmény: ízekre tépett róka vagy véresre marcangolt kandúr, üveges szemére dermedve az iszonyat. Az edzés órákig is eltart, természetesen váltott partnerekkel.
Amikor megkezdődik a kutya kutya elleni igazi küzdelem, az arénába kerülő állatokat gazdáik a döntőbíró vezényszavára egymásnak engedik Az ellenfelek akkor látják először egymást, mégis olyan vad dühvel csapnak össze, mintha egész életükben harcoltak volna egymással. Az a vesztes, amely már végül nem reagál a bíró hívására, és megtagadja a támadást. A küzdelem gyakran száz percnél is tovább tart, és közben nincs lazítás és nincs - bedobott törülköző.
 
Kezdődik a száz szörnyű perc, a kutyák egymás torkát keresik
A viadorkutya egyébként nem bántja az embert, még az idegent sem, a gyerekekért pedig valósággal rajong. A hasonszőrűt azonban ellenállhatatlan kényszertől űzve támadja meg, mihelyt erre módot adnak neki, s addig, ameddig csak ereje engedi. Az ember tette ilyenné több évszázados rafinált tenyésztés eredményeként.
A kutyaviadalok művelői, az úgynevezett dogfighterek és fanatikus nézőik persze megmagyarázzák a bizonyítványukat: bizonygatják állatszeretetüket - hiszen sportszerűen csak azonos nemű és súlykategóriába tartozó ebeket viaskodtatnak. A szentimentális tenyésztő nemegyszer emlékművet emeltet az elpusztult kutyahősnek. Ezer viadalból átlagban mindössze egy-két kutya pusztult el az arénában - mentegetődznek a dogfighterek -, ám azt elfelejtik hozzátenni, hogy igen sok szerencsétlen gladiátor a küzdelem után múlik ki a megerőltetéstől, sebfertőződéstől, belső vérzéstől avagy a vesztes "állatbarát"-gazda fegyverétől.
A győztes kutya gazdája 100-5000 dolláros díjat kap. A hangulatosan kivilágított nézőtéren a fogadók között több száz dolláros tétek cserélnek gazdát. A tenyésztők ennek ellenére panaszkodnak, hogy a kutyák győzelmeiből származó bevétel alig fedezi megélhetésüket, hiszen több mint fele elmegy a költségekre (a tenyésztésre, élelemre, orvosságra, a hatóságok megvesztegetésére, valamint a versenyekre való utazásokra.) A dogfighterek és állataik néha valóban több ezer kilométert is utaznak, hogy a vasárnapra virradó éjszaka "arénába szállhassanak". A kutyaviadal hosszú időn át engedélyezett sport volt az USA-ban, de 1975-ben szigorú törvény tiltotta be rendezését. Kaliforniában például a kutyaviadal bűncselekmény! A tenyésztőt, a rendezőt, sőt a nézőt is egy évig terjedő szabadságvesztéssel és 50 ezer dolláros bírsággal sújthatják! Ám még ezek a szigorú rendszabályok sem riasztják el a viadalok fanatikusait...
Furcsa módon a jól megszervezett és hatékony állatvédelméről, valamint nagy állatkultuszáról oly híres Angliában ugyancsak rendeztek, illetve rendeznek még manapság is kutyaviadalokat. Legalábbis néhány évvel ezelőtt (1979-ben) meglehetősen nagy botrány tört ki, amikor a Daily Mirror című lap nagy riportban leplezte le az illegális kutyaviadalokat és rendezőiket. Ezek a véres viadalok öt perctől egészen százhúsz percig terjedhetnek, az egymással harcoló kutyák buzgalmától, elszántságától, kondíciójától függően. Az ebekre természetesen fogadni is lehet, titkos fogadóirodák ügynökei működnek a helyszínen. A mérkőzések különböző súlycsoportokban folynak, és bár nem végződnek minden esetben halállal, bizony sok a tragikus vég...
A Daily Mirror vizsgálódása alapján az is kiderült, hogy Anglia bizonyos északi részein nemcsak kutyaviadalokat rendeznek, hanem borz-kutya küzdelmeket is.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me