azért

Full text search

azért névmás, határozószó, mutató és kötőszó
I. névmás (az az mutató névmás -ért ragos alakja) Ld.: az [1].
II. határozószó, mutató
A. (tagolt mondat, tagmondat szavaként)
1. (hangsúlyosan) Az előzményekből ismert (esetleg kissé távolibb) ok miatt; az(on) okból; ez az oka annak, hogy … ® Éppen azért. Nincs pénze, azért nem ad. Meghűlt, azért beteg. Sokat tanult, azért tud annyit. Még nincs hat éves, azért nem jár iskolába. || a. (főmondatbeli utaló szóként) A mellékmondatban megjelölt ok miatt. Azért reszket, mert fázik. Azért sír, mert megverték. Ez azért van, mert …  Bolondabb Nincsen, mint az okos levelek s én … Irtózom tőlök; tán mert én nem tudok olyat Kompónálni, azért. (Petőfi Sándor) Nagyon haragszik társad, éhes ő is? – | Sőt, mert nem éhes, ép azért haragszik. (Madách Imre) || b. <Közvetlenül utána következő mert v. hogy kötőszóval együtt:> mivel, mert. Azért, mert beteg voltam, elmaradtam a munkámmal. (Azért után akkor teszünk vesszőt, ha a főmondathoz való szorosabb tartozását akarjuk érzékeltetni. Egyébként a vessző elmarad.)
2. <Erős érzelmi telítettséggel, is-sel v. se-vel nyomósítva, gyak. megelőző csak-kal együtt, erős hangsúllyal:> az előzményekből ismert v. odaértett dologgal ellentétben; mégis, mindennek ellenére. Nem egyezik bele? No hát akkor (csak) azért is megházasodom. Követeli, hogy fizessek? azért se(m) fizetek.  Sok férfiak … az | olyat, ki könnyű győzedelmet igér, | azért se szívelik. (Katona József)
3. Az előzményekből ismert céllal; azzal a céllal. A dolgot meg kell tudnom, azért jöttem hozzád. Be akarja fejezni a munkát, azért éjszakázik. Őrzöm a ládákat, azért vagyok itt. || a. (főmondati utalószóként) A mellékmondatban részletezett céllal. Nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk. Azért jött, hogy közölje velem a hírt. Ez azért van, erre azért van szükség, hogy …  Te kis kunyhó … Miért bújtál a lombos fák mögé, Azért-e, hogy inséged födjed el? (Petőfi Sándor) Táncos a párját elereszti, persze csak azért, hogy aztán elfogja. (Mikszáth Kálmán) || b. <Közvetlenül utána következő hogy kötőszóval együtt> avégett, hogy … Azért, hogy ne nyugtalankodjál, rögtön írok majd.  Azért, hogy senkinek láb alatt ne legyek, | … akár ma elmegyek. (Arany János)
B. <Párbeszédben mondat értékű szóként, érzelmileg telített mondatokban.>
1. <Az egyik fél ellenszegülés utáni engedékenységének, beleegyezésének kifejezése után a másik fél (gyak. tréfás) fenyegető válaszaként, hát kötőszóval együtt v. anélkül.> (Benne foglaltatik az elhallgatott fenyegetés: mert különben baj lesz.) [Üsse kő, kifizetem.] – (Hát) azért!
2. <Válaszként, magyarázat nélküli ingerült, dacos elutasítás kifejezésére:> csak, mert kedvem tartja; mert így tetszik. [Mért csinálsz ilyet?] – Azért! [Mért nem mondod meg?] – Azért!  Miért nem mondtad hát meg apádnak? – Azért! – felelt kurtán a leány. (Vas Gereben)
3. <is-sel v. se-vel együtt, gyak. megelőző csak-kal, tiltó, ill. parancsoló mondatra válaszolva, heves ellenkezés, dac kifejezésére:> most már aztán annál inkább (nem), akár tetszik, akár nem. [Ne kiabálj!] – De igen! Azért is! [Azonnal hagyd abba a kiabálást!] – Nem! Azért se!  Föl, föl csak azért is! Mindegyre fölebb! (Arany János)
III. kötőszó
1. <Hangsúlytalan helyzetben, megengedő értelmű mondat mellett, az ellentét kifejezésére; gyak. azért mégis, azért mégse, azért csak, de azért, hanem azért kapcsolatban:> mégis, mindazonáltal, annak ellenére. Ha rossz idő lesz is, azért gyere.  Habár fölűl a gálya, S alúl a víznek árja, Azért a víz az úr! (Petőfi Sándor) || a. Az előzményekből ismert körülmény ellenére. (Tudom, hogy hosszú történet,) de azért csak mondd el! (Kitűnően érzem magam,) hanem azért már mennem kell. Beteg vagyok; azért nem fekszem le. Azért mégis kellemetlen ügy ez!  A hajó kapitánya nincs még ott, de azért a hajót megnézhetjük. (Gárdonyi Géza) || b. <Egészen halvány utalással az előzményekre, gyak. bizony azért, hiszen azért kapcs-ban:> bár úgy van a dolog, annak ellenére, mindazonáltal, mégis (mégse). (Gyak. csak töltelékszó, elmaradása esetén a mondat jelentése nem változik.) Hát azért én ilyet mégse csinálnék.  Nono. Tudom. Azért nem erőltetöm, csak mondom, ha gondolja. (Tömörkény István)
2. Hogy v. mert kötőszóval együtt: azért hogy; azért mert: bár, noha, attól hogy, amiatt hogy. (A főmondatban esetleg amiatt, attól, még v. csak nyomósító szó.) Azért hogy nem járt iskolába, még lehet okos ember. Azért mert csak közlegény, el tud igazodni a térképen.  Azért hogy én matróz valék És diákul nem tanulék, Csak király volt az apám. (Csokonai Vitéz Mihály)
3. (Következtető mondat bevezető szavaként) ahogy az előzményekből következik; tehát, ezért. Nem tudok semmit mondani, azért hagyj nekem békét. Korán indulunk, azért legyen mindenki itt idejében.  Félénk eb a sors, csak csahol; A bátraktól szalad … Azért ne hagyd magad! (Petőfi Sándor) A papok, ha felágaskodnak, csak hátra látnak. Azért legokosabb, ha nem ágaskodnak. (Mikszáth Kálmán)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me