bálvány

Full text search

bálvány főnév -t, -ok, -a
1. Emberi v. állati alakban ábrázolt földöntúli lény szobra, melyet a kezdetleges vallások hívői istenként v. az istenség jelképeként tisztelnek. A bálványok etetése, itatása, körülhordozása.  És rendelék a földnek ünnepet, Bálványokat s az áldozatra vért. (Tompa Mihály) Furcsa bálvány szent fából faragva, Mosolya sír és bánata mosoly. (Juhász Gyula) Mozdulatlanul guggolt a fa tövében, mint a fából faragott bálvány. (Karinthy Frigyes) || a. (vallásügy, rosszalló) <Vmely vallás szempontjából> egy más vallás istenének v. vallásos tiszteletben részesített alakjának képe v. szobra. Az őskeresztények a görögök és rómaiak istenszobrait bálványoknak tekintették.
2. (irodalmi nyelvben, rosszalló) Olyan (képzelt) lény, (hamis) eszme, koholt v. viszonylagos érték, amelyet az emberek (szinte) istenként tisztelnek, mindennél többre becsülnek. A pénz a bálványa. ® Ledönt vmely bálványt.  Az nagy mindenható … Látá az magyarnak állhatatlanságát, Megvetvén az Istent hogy imádna bálvánt. (Zrínyi Miklós) Összeomlik mindaz, ami korhadt, Mi évezredek véres bálványa volt. (Kiss József) Új isten szól hozzátok emberek! | Nem ég szülötte Ő! nem mennyben él, | … Óh de nem is föld bálványa Ő. (Tóth Árpád) || a. (választékos) Rajongó és kritikátlan tisztelettel, szeretettel körülvett személy. ® Szíve bálványa; bálványt csinál vkiből. Egyetlen gyerek volt, az anyja bálványa.  Ott állt előttem gyermekkorom bálványa és férfi-eszménye, megtörve, összezsugorodva, őszen. (Kosztolányi Dezső)
3. (népies, régies) Felül többé-kevésbé szoborszerűen kifaragott kapufélfa; kapubálvány.  A kapu csak imígy-amúgy van bálványai közé támasztva. (Jókai Mór)
4. (népies, régies) <Favázas falakban> oszlop, amely többedmagával, egymást szabályos közökben követve a süvegfát és a falazást tartja.
5. (népies, régies) A szárazmalom függőleges tengelye, melyet a ló forgat, s amely az egész szerkezetet mozgatja; bálványfa (3).
6. (tájszó) <Régi fajta szőlőprésben> fából készült, csavarmenetes vastag rúd, ill. a présnek az a része, amelybe ez belecsavarodik.
7. (tájszó) <Olajütőben> az a két nagy fa együttvéve, amely a közötte levő anyagból az olajat kisajtolja.
8. (hajózás) A hajó peremére rögzített fa, amely a hajó oldalát a sérülésektől védi.
9. jelzői használat(ban) (régies, népies) Óriási (nagy).  Megharagszik egyszer a nagy bálvány olasz: | „Gyilkolom a lelkét! hát engem csúfol ez?” (Arany János)
Szóláshasonlat(ok): Áll, mint a bálvány: mozdulatlanul, némán áll.
Szóösszetétel(ek): 1. bálványalak; bálványáldozat; bálványcsoda; bálványhit; bálványhitű; bálványisten; bálványkép; bálványkő; bálványoltár; bálványromboló; bálványszobor; bálványszörny; bálványtemplom; bálványtisztelet; 2. kapubálvány; kőbálvány; sóbálvány.
bálványos.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me