behúz

Full text search

behúz ige
1. tárgyas Fedett helyre, ill. vminek a belsejébe húz (1). Behúzta a kocsit a színbe. Behúzta a szánkót a folyosóra.  [A] zsinóros nadrág … be van húzva jól a csizmája szárába. (Móricz Zsigmond) || a. tárgyas <Ajtót, ablakot> maga felé húzva becsuk, betesz; <függönyt> úgy húz vmely irányba, hogy az eltakarja az ablakot, üvegajtót. nyílást. Behúzza az ajtót, a kaput maga mögött v. után. Húzd be a függönyt, nagyon idesüt a nap! Az ablak, az ajtó, a függöny csak félig volt behúzva.  [Az asszony rí utánam] mint az ajtó sarka, | … valahányszor az ajtót behúzom? (Arany János) Amint kiment, behúzta maga után a szakasz ajtaját. (Kosztolányi Dezső) || b. tárgyas <Fejrevalót> mélyen ráhúz vmire. A kalapot, sapkát behúzza (a) fejébe, homlokába, szemébe, fülére.  Behúzta fejébe süvegét jó mélyen. (Jókai Mór) Szégyenlősen behúzta szemére … szalmakalapját. (Mikszáth Kálmán) || c. tárgyas <Vmely mozgatható testrész> szorosan a testhez húz, szorít, lapít. Behúzza a ® csápjait; behúzza a farkát; a) <állat, főleg kutya> hasa alá csapja, húzza farkát; b) (átvitt értelemben, durva) <ember> megijed, meghunyászkodik, szerényebben, csendesebben viselkedik; behúzza a fejét v. a nyakát: <ijedtében, szégyenében, félelmében> válla közé húzza a fejét v. nyakát; behúzza a hasát: hasizmait úgy húzza össze, hogy a has kidomborodása csökken, ill. homorú lesz a hasa; behúzza karmait: <állat, főleg macska> körmeit visszahúzza; olyan helyzetbe hozza a karmait, hogy csak a hegyük áll ki.  A … nemesség meghunyászkodnék, s mint hajhászott farkas tüstént behúzná farkát. (Széchenyi István) Megindult megint az úton, behúzva a fejét, mint aki záporban jár. (Babits Mihály) A kiskutya …, ha vásárba viszik, úgy behúzza a farkát a szekér kerekei közt, csak úgy lapul. (Móricz Zsigmond) || d. tárgyas <Ruhát, kelmét> összehúz (ráncokba, redőkbe), szűkebbre vesz, megszűkít. Behúzza a ruha derekát. A felesleges bőséget behúzzuk és egyenletesen elosztjuk.
2. tárgyas <Embert, állatot> annak akarata v. ellenállása ellenére magával von, bevezet, bevisz vhová; megragadva kényszeríti, hogy vhová bemenjen. Behúz vkit a kapu alá. A gallérjánál fogva kellett behúzni a lakásba. Szarvánál fogva húzta be a kecskét az ólba.  Erőnek erejével behúzták az országútról, jól tartották borral, pecsenyével. (Vas Gereben) || a. tárgyas (régies) Behúzza magát vhová, vmibe: <ember, állat> behúzódik vhova. Az erdő sűrűjébe, a mocsarakba húzták be magukat. Behúzta magát az eresz alá.  Behúzta magát a kertkapu mély bolthajtása alá. (Jókai Mór) Behúzta magát a méhesbe, mint a medve a barlangjába. (Mikszáth Kálmán) Magányos szenvedésem odujába, Mint sebzett medve, behúzom magam. (Juhász Gyula)
3. tárgyas <Féket> úgy húz meg v. úgy csavar, hogy fékezzen.
4. Vmit behúz vmivel: vmely tárgyra, főleg bútorra úgy erősít rá vmely kelmét, bőrt v. más, ezekhez hasonló jellegű anyagot, hogy az rajta kisimulva részben v. egészen betakarja; beborít, bevon vmit vmivel. Barna bőrrel húzták be a karosszékeket. Az asztalt zöld posztóval húzták be.  Minden tükör gyásszal volt behúzva. (Jókai Mór) Szatén, amit arra vett a mamám, hogy a paplanunkat behúzza vele … (Móricz Zsigmond) || a. tárgyas (átvitt értelemben, ritka) Beborít, elborít, ellep. Vastag moha húzta be a sziklákat.  Esik a hó, mégis fekete az útca, Nagy vastag sötétség egészen behúzta. (Petőfi Sándor) A leáldozó nap, mintha még szebbé akarná tenni a vidéket, arany ködfátyollal húzta azt be. (Jókai Mór)
5. tárgyas <Vonalat, rovást jegyzőkönyvbe v. vmely ív egyik rovatába> beír. Húzz be egyet (egy vonást) a 13. rovatba.
6. tárgyas (tárgy nélkül) (argóban) Behúz vkinek: (nagyot) odaüt, odavág neki.
7. tárgyatlan (iskolai, bizalmas) <Tanuló> elégtelen osztályzatra felel; beszekundázik.
8. tárgyas (átvitt értelemben, régies) <Vmely összeget, pénzt vmely vállalkozáson, üzleten> (meg)nyer, (meg)keres.  Az ügyesebb és szerencsésebb 40 ezer forintot … húzhat bé. (Széchenyi István) || a. tárgyas (játék) Behúz vmit, vmennyit: <kártya- v. szerencsejátékban vmely forduló után> a másik v. a többi játékos tétjét v. a kasszát nyereségként magához veszi, besöpri. Nyert a bank, a krupié behúzza a téteket. Néhány száz forintot húzott be. Behúz egy ® zsinórt.  Amelyiknek [bankjegy] csomójára előbb száll egy légy, az a nyertes, behúzza a másik csomót. (Vas Gereben) Pogány szerencséje volt … ő húzta be [a kasszát]. (Mikszáth Kálmán)
9. tárgyas (átvitt értelemben, bizalmas) Behúz vkit vmibe: rábírja vmire, főleg olyan dologban való részvételre, amely vmilyen veszteséggel, hátránnyal jár; beugrat. Behúzták őt is a csalásba. Behúztak egy ostoba vállalkozásba. || a. tárgyas (átvitt értelemben, bizalmas) Behúz vkit (vmivel): vmire rábeszélve, vmely vállalkozásra rábírva kárt okoz vkinek; rászed. Behúzzák váltóra v. váltóval. Téged ugyan alaposan behúztak.  Így húzza be az embert a remény … (Arany János) Kétszázötven forintig agyafúrt módon behúzott … (Tolnai Lajos) || b. tárgyas (átvitt értelemben, bizalmas) Megnyer vmely ügynek, rábeszél vkit olyan vállalkozásra, amelyre nemigen mutat hajlandóságot.  Igyekezzél [Murány ostromával] … valamely könyvárust behúzni, neked úgyis praxisod van már abban. (Arany János)
Szólás(ok): ld. cső.
behúzás; behúzat; behúzható; behúzó; behúzogat; behúzott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me