bér

Full text search

bér főnév -t, -ek, -e [ë, e]
1. Vmely, főleg testi munka elvégzéséért járó, pénzben v. természetben adott fizetség, díjazás, fizetés; a munkaerő (1) ára, munkabér. Alacsony, krajcáros, magas, nagy, olcsó bér; ® letört bér; kialkudott, kollektív, szerződéses, szegődött bér; évi, havi, heti, napi bér; a bérek és árak összhangja, egyensúlya; csökkennek, emelkednek, kiegyenlítődnek a bérek; bérben dolgozik, szolgál vkinél, vkinek; ez nincs benne a bérben: erre nem vállalkoztam, ezt nem vagyok köteles megtenni (azért az összegért); bérbe (föl)fogad vkit; beáll, elszegődik vkihez, vhová bérbe; a bérből és fizetésből élők: a munkások és az alkalmazottak ellentétben a munkáltatókkal, a kereskedőkkel, az önálló iparosokkal, a vállalkozókkal stb.; lehúz, levon vkinek a béréből; a kár összegét lefogta béréből; bérért dolgozik, szolgál vkinél, vhol; csökkentik, emelik, javítják, leszállítják, leszorítják, megállapítják, rendezik a béreket; megadja vkinek a bérét. Egyenlő munkáért egyenlő bért! Több és jobb munkáért nagyobb bért! Még nem kapta meg a bérét. A gyárosok le akarják törni a béreket.  Szegény legénynek olcsó a vére: Három rézforint szegénynek bére. (népköltés) [Álmodik a nyomor.] Tiszta ágyat és tiszta asszonyt Álmodik … Kicsit több bért, egy jó tál ételt, Foltatlan ruhát, tisztességet. (Ady Endre) Összegyűltek a város napszámosai: a tanácsos úr ilyenkor szokta kiutalni a heti béreiket. (Babits Mihály) || a. (régies, rosszalló) Fizetésért vállalt elítélendő, becstelen szolgálat.  Jósika István … a német császár bérében van. (Jósika Miklós) Nem … adtam a lelkemet bérbe; Négy garajcár ugy se sokat érne. (Arany János) || b. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Vmely tett, áldozat, fáradozás jutalma v. eredménye.  Bér helyett gyakran bürök vár … E földön minden nagyra és bölcsre. (Berzsenyi Dániel) Legyen … a tiétek A dicsőség és a bér, | … nem küzdénk mi Sem dicsőség, sem dijért. (Petőfi Sándor) A Tűz csiholója | … hóban vacogva Fogadta szent munkája bérét. (Ady Endre) || c. (átvitt értelemben, gúnyos) Vmely (többnyire hitvány, gonosz, aljas) tettnek, magatartásnak megfelelő, méltó viszonzása, megtorlása v. következménye.  Szabad a magyar nép … lejárt napod, német! | … Megfizette isten gonoszságod bérét. (Petőfi Sándor) Hátha annak, aki szomjuhozza vérit, Mint a farkasoknak most megadná bérit? (Arany János)
2. Az a pénzösszeg v. természetbeni szolgáltatás, amelyet más tulajdonának, vmely ingatlannak (föld, telek, ház, lakás) v. vmely eszköznek, tárgynak hasznot hajtó igénybevételéért ellenértékül fizet vki; használati díj. Alacsony, magas, olcsó bér; évi bér; a lakás havi bére. Ki kell fizetnem az esedékes bért.  Hálódért gazdag bért adjanak halászid. (Csokonai Vitéz Mihály) Mondd, mit érlel annak a sorsa, | ki sót mér, krumplit, kenyeret, | … – az adó hosszú, nagy a bér – s mi haszna sincs, hiába számol | többet a petróleumért? (József Attila)
3. (igés kapcsolatokban) Bérlet. Bérbe ad, kiad, vesz vmit; bérben ® bír vmit*; (régies) bérben gazdálkodik; *(régies) bérben lakik: nem a maga házában l.; [Hol van a zongorád?] – Bérben van. [Tied ez az írógép?] – Nem, csak bérben van nálam.  Bérben van a szakács … Bérben van a négy paripa és sujtásos kocsis és az ezüstös hintó. (Jókai Mór) István bátyám … már nem gazdálkodott, … bérben volt a földje. (Móricz Zsigmond) || a. (régies) Kamat. Bérbe: kamatra.  [Egy polgárnál] nagyasszonyunk … hétezer márk [= márka] aranyat el|tett bérbe. (Katona József)
Kerülendő szó vagy kifejezés.
Kerülendő szó vagy kifejezés.
Közmondás(ok): (népies) Szegődött bér, osztott konc: a bérben, fizetségben legjobb előre megállapodni, hogy egyik felet se érje csalódás.
Szóösszetétel(ek): 1. bérbizottság; bércsökkentés; béremelés; béremelkedés; bérfegyelem; bérfelelős; bérgazdaság; bérhátralék; bérhozam; bérjegyzék; bérjövedelem; bérkategória; bérkérdés; bérkiegészítés; bérkifizetés; bérlajstrom; bérleszállítás; bérletörés; bérlevonás; bérmegállapítás; bérminimum; bérpolitika; bérpótlék; bérrögzítés; bérszámfejtés; bérszolga; bértartozás; bérvilla; 2. akkordbér; alapbér; átlagbér; boltbér; cselédbér; darabbér; éhbér; fekbér; földbér; gabonabér; haszonbér; havibér; házbér; helybér; hetibér; hitbér; hűbér; időbér; kötbér; lakbér; legelőbér; munkabér; napibér; napszámbér; nyugbér; órabér; pályabér; párbér; reálbér; teljesítménybér; úrbér; uzsorabér.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me