eláll

Full text search

eláll [l-á] ige
I. Huzamosabb ideig áll.
1. tárgyatlan Eláll vmeddig: <ember, állat> bizonyos hosszabb ideig türelmesen áll (I. 1, II. 1). Eláll egy óráig is. Elálltam volna ott akár egy hétig is.
2. tárgyatlan (ritka) <Tárgy> huzamosabb ideig érintetlenül egy helyen maradhat, ellehet; jó, alkalmas helyen van vhol. A tűzifa eláll a kamrában.
3. tárgyatlan <Étel, ital v. más bomló anyag, test> bizonyos ideig épségben, eredeti állapotban megmarad, nem romlik meg. Jégen a vaj sokáig eláll. Nyáron az étel még másnapig sem áll el. Ez a befőtt sokáig eláll. A megbontott konzerv nem áll el.  Meddig áll el az ember, rothadás nélkül a földben? (Arany JánosShakespeare-fordítás)
4. tárgyas (régies, népies) Szó nélkül áll, elvisel, eltűr vmit. Sokáig elállta a szidást, de a végén kifakadt.  A másik … keze után kapott, s úgy megszorítá, hogy alig bírta már elállani. (Vas Gereben) Amíg [a hőséget] … a kezem elállhatta, addig az a bennlakókra nézve sem lehetett veszélyes. (Jókai Mór)
II. tárgyas Úgy foglal el vmely helyet, hogy akadályoz vkit, vmit.
1. Eláll vmit: <személy> odaáll vmely nyílás (ajtó, kapu stb.) elé, és megakadályozza a közlekedést azon át. A rendőrök elállták a kijáratokat.  Elállták az ajtót a fegyveres emberek. (Petőfi Sándor) A török elállta a kaput! (Gárdonyi Géza) A detektívek elállták a … korcsma ajtaját és hátsó kijáróját. (Nagy Lajos)
2. Eláll vmit: <tárgy, személy> olyan helyen, ill. helyzetben van, hogy (ott) a tevékenységet v. a mozgást, látást akadályozza. Elállja vkinek, vminek az útját: feltartóztat vkit, vmit a mozgásban. Ne álld el a kilátást! Szikla állta el a folyó útját. Át akart menni a téren, de hatalmas tömeg állta el az útját.  Élettelen sivatag, úttalan rengeteg, parttalan folyamok állták el az útjokat. (Jókai Mór) Bozót elállta az utakat, vadkomló befonta a bozótot. (Mikszáth Kálmán)
III. tárgyatlan Vmely más helyre, vhonnan távolabbra áll.
1. Ellép vhonnan, vmi mellől, félrébb áll, félreáll. Elállok innen, mert nagyon csurog az eső.  Álljatok el, mert e vérbíboros [= vértől piros] élü szekerce Még annyit megemészt, amennyi szaladni tudó van. (Vörösmarty Mihály)
2. (átvitt értelemben, régies) Elpártol, elszakad vkitől, vmitől, s így megszeg vmely vállalt kötelezettséget.  Úgy e léleknek soha mennyországa ne nyíljék, Amint tőletek én valahára elállani kezdek. (Vörösmarty Mihály) E mai szertől soha el nem állok. (Arany János)
3. (átvitt értelemben) Eláll vmitől: vmely tervének, szándékának végrehajtásához nem ragaszkodik tovább; lemond vmiről. Eláll a ® beszédtől; eláll a jelöltségtől, a követeléstől; eláll a szándékától, tervétől. Eláll attól, hogy szerződést kössön. Elállt a szólás jogától. || a. (politika, elavult) Eláll!: <tiltakozó közbekiáltásaként vmely nem tetsző beszéd közben:> ne beszéljen tovább, hagyja abba!  A szónokok … megszólalása előtt minden hangváltozatokon keresztül hangzik az ominózus biztatás: „eláll!” míg le nem ül. (Jókai Mór)
4. (népies) Elszegődik vhová szolgálni. Eláll vkihez (vminek, vmiért). Olyan szegények voltak, hogy apjuknak el kellett állnia cselédnek.  Én már úgyis elállottam a Werner ügyvédhez. (Tolnai Lajos)
IV. tárgyatlan Távol áll. Eláll (vmitől): <ruhadarab, némely testrész, ill. hajzat> nem simul vmihez, amihez simulni, tapadni szokott, hanem köztük bizonyos távolság van. Eláll a bajusza, a füle. Ez a ruha eláll a testtől. Fésüld meg a hajad, mert nagyon eláll!  A kabátgallér elállt a sovány nyaktól. (Kosztolányi Dezső)
V. tárgyatlan
1. <Természeti v. élettani folyamat> nem tart v. nem működik tovább; abbamarad, elakad v. megszűnik, megáll. Eláll az eső, a szél; eláll a vérzés; eláll a lélegzete: (átvitt értelemben is) meglepetés éri v. nagyon megijed; eláll a ® szíve verése. Még a lélegzete is elállt. Elállt a fogfájása. Elállt a hóesés.  A pitvarajtónál be reszketett keze, S mellében csakhogy el nem állt lélekzete. (Petőfi Sándor) Fordulj be és alugy … A zápor majd eláll, Az veri ablakod. (Arany János) Elkezdett az eső cseperészni [= cseperegni], | de mintha mindegy volna, el is állt. (József Attila) || a. (ritka) <Cselekvés, tevékenység> megszűnik, abbamarad. Eláll a szava: nem tud tovább szólni.  Feledted-é már a tudós szavát, Ki felszámolta [= kiszámította], hogy négyezredévre Világod megfagy, – a küzdés eláll? (Madách Imre) Az asszonyok borzadva húzódnak vissza a szélből a sátor alá, és eláll a szavuk. (Tömörkény István) || b. <Szerv, lelki képesség, gépezet> nem működik tovább, többé-kevésbé hosszabb időre megáll. Szeme, szája eláll (a meglepetéstől, a csodálkozástól): nagyon meglepődik, nagyon elcsodálkozik, elbámul v. meghökken.  Szemének villanásira A szív s az ész eláll. (Vörösmarty Mihály) Az obsitosnak párját nem látta hat falu, A szem, a száj elállott merész beszédein. (Garay János)
2. (irodalmi nyelvben, elavult) Megáll (s utána mozdulatlanul áll).  A vad ünő … Túl a rengetegen, szemközt nagy bátran elálla. (Vörösmarty Mihály)
3. (tájszó) Kifárad, kimerül.  Amely ló abrakot nem kap, fele úton eláll. (Vas Gereben)
elállás; elállott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me