folyik

Full text search

folyik tárgyatlan ige -sz, -t, -jon (-jék), (régies) foly (1. személyben ritk.)
1. <Folyadék> vmely felület mentén (lefelé) halad. Vkinek a ® vére folyik az ereiben; folyik róla az izzadság. Sebesen folyik a víz. A Duna a Fekete-tengerbe folyik. Az árokban bugyborékolva folyt a víz.  Ott, ahol én nevelkedtem, Egy dombról egy patak folyt. (Kisfaludy Sándor) A Duna csak folyt … játszadoztak szépen | és nevetgéltek a habok felém. (József Attila)
2. <Folyadék> vmely nyíláson át a szabadba jut, és ömölve v. részecskéivel vmely szilárd testhez tapadva lefelé halad. Folyik a könnye; folyik a csapból a víz; folyik a bor: (átvitt értelemben is) sok bort isznak, nagy a mulatozás; folyik a nyál a szájából; folyik az orra vére; vér folyik: (átvitt értelemben is) véres csata v. verekedés van. Itt még ma vér fog folyni. Szóláshasonlat(ok): olyan, mint akinek folyik v. mintha folyna az ® orra vére.  Ez a föld, mellyen annyiszor Apáid vére folyt … (Vörösmarty Mihály) Foly a bor egész nap, a lakoma, ének. (Arany János) Mi van ezekkel a kölykökkel? – kérdezte Anna –, mindnek az orra vére folyik. (Móricz Zsigmond) || a. <Apró szemekből álló v. porszerű anyag> folyamatosan szóródik, ömlik. Folyik a búza a zsákból. Folyik a liszt a zacskóból.
3. <Hibás falú, rosszul záródó v. el nem zárt edény v. elzárószerkezet> a folyadékot kiengedi; ereszt. Folyik a fazék, a hordó, a korsó; folyik a vízvezeték csapja. || a. <Némely testrész> bizonyos folyékony váladékot ereszt; váladék csurog v. szivárog belőle. Folyik a füle: <középfülgyulladás következtében> gennyes váladék távozik el belőle; folyik az orra: <az orr nyálkahártyájának gyulladása következtében> állandóan nyálkás, esetleg gennyes váladék távozik belőle.
4. (átvitt értelemben) <Cselekvés, munka> folyamatban van; halad, tart. Folyik az aratás; folynak az előkészületek; értekezlet folyik; folyik a harc; tanítás folyik; tárgyalások folynak; üzérkedés folyik; tovább folyik: folytatódik. A napraforgó vetése még folyik. Még folyt a vigasság. Bűnvádi eljárás folyt ellene. Javában folyt a gyűlés, mikor ez történt.  Folyt a vadászat másnap is. (Arany János) Folyik a választás két nap, három éjjel. (Mikszáth Kálmán) || a. (gyak. határozóval) (átvitt értelemben) Végbemegy. Az építkezés nagy iramban folyik. A tárgyalások angol nyelven folytak. A sztrájk szervezetten folyt. A kiszolgálás zavartalanul folyik. A munka lelkesedéssel folyik. Mi folyik itt?: mi történik itt?  Pista … benézett az ablakon. Olyan szobába látott, hol vad orgia folyt. (Ady Endre) || b. (rendsz. határozóval) (átvitt értelemben) <Élet, idő> bizonyos módon alakulva halad, telik; múlik. Jól, rosszul folyik dolga v. folynak dolgai: jól, ill. rosszul telik élete, jó, ill. rossz sora van.  Boldog évek! – ha ugyan ti Boldogabban folytatok … (Arany János) Így folytak a napok, egy a másik után … (Mikszáth Kálmán) Emlékszel, egykor, mint folyott | pünkösd két napja vidáman … (Babits Mihály) || c. (határozó nélkül) (átvitt értelemben) <Munka, élet> kellő iramban halad; zajlik. Itt aztán folyik a munka. Vége a háborúnak, megint folyik az élet.
5. (átvitt értelemben) <Beszéd> folyamatosan hangzik; szól. Miről folyt a beszélgetés?  Tudta jól, hogy miről foly a szó. (Jókai Mór) Ezen a témán folyt sok együgyű beszéd. (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben) <Beszéd, dal> huzamosabb ideig, megakadás nélkül hangzik; árad. Folyik a szó; folyik ajkáról, szájából v. vkiből a szó. Folyik belőle a panasz.  Dala oly szomorú, Oly édes-epedve foly ajkairól. (Vörösmarty Mihály) A távol Zuglóban fákat nyesegető napszámosok közt folyt a szó. (Mikszáth Kálmán)
6. (átvitt értelemben, ritka) <Hosszúkás tárgy, néha tárgyak sora> vmilyen irányban húzódik.  Útak onnan háromfele folynak. (Arany János)
7. (átvitt értelemben, elavult) <Tőke hozama, kamat> rendszeresen jár vkinek; befolyik.  Az erszénybe nem folyt a nyereség a múltnak arányában. (Vas Gereben)
8. (átvitt értelemben) Vmiből következik. Ebből önként folyik.  Az idő egysége … nem a dráma lényegéből foly. (Vörösmarty Mihály) Egész életemnek irányából folynak a szavak. (Vas Gereben)
9. (átvitt értelemben, választékos) Egymásba folyik v. egymásba folynak: <két v. több jelenség, történés> úgy van egymás mellett, ill. úgy következik egymás után, hogy nem lehet megállapítani, meddig terjed az egyik, meddig a másik; összefolyik, összefolynak. Tenger és ég egymásba folynak. A hangok egymásba folynak. A két szín egymásba folyik. Az események egymásba folytak. Gondolatai egymásba folytak.
Igekötős igék: aláfolyik; átfolyik; befolyik; belefolyik; egybefolyik; elfolyik; keresztülfolyik; kifolyik; körülfolyik; lefolyik; összefolyik; ráfolyik; szétfolyik; tovafolyik; továbbfolyik; végigfolyik; visszafolyik.
folyt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me