görög [2]

Full text search

görög [2] főnév és melléknév
I. főnév -öt, -je [e]
1. A görögök: a) tömegében a Balkán-félsziget déli részén, a Peloponnészosz-félszigeten és az Égei-tenger szigetein lakó, indoeurópai nyelvet beszélő nép. A mai görögök; a görögök szabadságharca.  Ebben a városban négyféle nemzetség vagyon: török, zsidó, görög és örmény. (Mikes Kelemen) b) e nép ősei; az ókorban, a Római Birodalom virágzása előtt a legfejlettebb kultúrájú nép. A régi görögök filozófiája; a görögök rabszolga-társadalma. || a. A görögök közé tartozó személy, főleg férfi. Találkoztam egy göröggel.
2. A régi görögök nyelve; ógörög. Vizsgázott görögből; görögöt tanul.  A latin nyelv híjával volt a görög bájának, hajlékonyságának, nemességének. (Ambrus Zoltán) || a. (iskolai, régies) Ez a nyelv, ennek nyelvtana és az e nyelven írt irodalom mint iskolai tantárgy. Jelese volt görögből.
3. (népies, régies) Kereskedő, kalmár.  Bujdosónak kín az élte, Reszket, ha levél zörög: Felvont sárkányt vesz kezébe, Hajtja éh: „megállj, görög!” (Arany János) A bikszádi [borvíz] … drága, egy tizesért adják a görögnél. (Jókai Mór)
II. melléknév -ül
1. A görögök közé tartozó <személy>, görögökből álló <csoport>. Görög költő, leány; görög törzsek.  [A költészet és az erény] hajdan öröm ünnepivé kenék A nagy görög nép boldog életét. (Berzsenyi Dániel) Imre zord fenségben sétált görög költőivel és német filozófusaival. (Babits Mihály)
2. A görögökre, kül. az ókori görögökre jellemző, hozzájuk tartozó, velük kapcs., általuk haszn., náluk szokásos v. róluk elnevezett <dolog>. Görög nyelv: az ógörög v. az újgörög ny.; görög orr: a homlokkal egy vonalban folytatódó egyenes o.; görög ruha, tánc, viselet.  Görög hajók közt nem volt több ily gyors hajó. (Babits Mihály) Nem jelzi halom porainkat, | sem nemesívű szép, görög urna nem őrzi. (Radnóti Miklós)
3. A görögök, kül. az ókori görögök történelmi élete folyamán létrehozott, keletkezett. Görög filozófia, irodalom, kultúra, mitológia, művészet.  Víg borzadással jártam el [= jártam be] a görög Szépségek és a római nagy világ Pompás maradványait. (Csokonai Vitéz Mihály) Az élősdi állandó alakja volt a görög s a római színpadnak. (Ambrus Zoltán) || a. Az ókori görögök világnézetére, kultúrájára, művészetére jellemző. Görög harmónia; görög szépségideál.  Nincs görög derű már S a magyar ég is álmos. (Juhász Gyula)
4. A görögök lakta földre jellemző, ahhoz tartozó; e földön termelt v. termett, onnan származó. Görög dohány, füge; görög szigetek, tengerpart.  A boldog görög ég csillaga feltüne. (Berzsenyi Dániel)
5. A görögök nyelvére v. ezen a nyelven keletkezett irodalomra jellemző, ebben haszn. Görög betűk, írás; a görög igeragozás; görög versforma. || a. (iskolai, régies) E nyelv és irodalom tanításával kapcs. v. azzal foglalkozó. Görög könyv, óra.  Én jó mesterem, jó görög tanítóm, Ma is átok még az ős görög átok. (Ady Endre) || b. Görögül: ógörög v. újgörög nyelven.
6. (vallásügy) <A középkor első századaiban> a régi Római Birodalom keleti felében kialakult keresztény szertartásokat követő. Görög katolikus ¬; görög keleti ¬; görög kereszt: olyan k., melynek két szára egyenlő hosszú; görög nem ® egyesült egyház; görög szertartású katolikus. || a. (bizalmas, tájszó) Görög katolikus v. görögkeleti. Görög pap; görög templom.
Szóösszetétel(ek): 1. görög-latin; görög-római; görögtanár; 2. ógörög; újgörög.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me