hogy [1]

Full text search

hogy [1] határozószó, kérdő, vonatkozó és határozatlan
I. határozószó, kérdő (főhangsúlyos szóként)
I. <Főleg érzelmileg nem színezett mondatban.>
1. <A cselekvés módját tudakolva:> milyen módon?, miképpen?, hogyan? Hogy csinálod ezt a mozdulatot? Hogy írjuk ezt a szót?  Lássuk, az asszonynép, gyere, hogy solymásznak. (Arany János) Hogy bánnak vele? … Kegyetlenkednek? (Gárdonyi Géza) Misi nem tudta, mit szóljon, hogy folytassa a leckét. (Móricz Zsigmond) || a. <A cselekvés eredményét, végső formáját tudakolva:> milyen formára? Hogy csináltatod az új ruhádat? || b. <Vmely közlés (szó szerinti) tartalmát tudakolva:> milyen szavakkal v. szöveggel? Hogy (is) mondtad? Hogy (is) szól a vers? Hogy is mondjam?: hirtelen nem tudom megtalálni a megfelelő szót. || c. Milyen néven?, melyik néven? Hogy hívnak; hogy is hívják csak?: nem jut eszembe a neve, v. nem is tudom, mi a neve.  Hogy is hívják kelmedet? hisz még a nevét sem tudom. (Vas Gereben)
2. Milyen állapotban, helyzetben? Hogy van a beteg? Hogy érzed magad? Hogy áll az ügy? Hogy vagy? Hogy ityeg a fityeg?  És máskülönben hogy van dolgotok? (Petőfi Sándor) Na, Örzse néni, hogy vagyunk? (Vas Gereben) Ha kérdi …, hogy vagyunk, mint vagyunk, hát csak ki vele, hogy jól vagyunk. (Tolnai Lajos)
3. <Vmely történés részleteit, körülményeit tudakolva:> milyen lefolyással? Hogy történt (a dolog)? Hogy is volt az a villamos-összeütközés? Tudja az ördög, hogy volt. Hogy sikerült a bál?: a) milyen anyagi haszonnal járt a b.?; b) hogyan éreztétek magatokat a bálon?  Ekkor a bús asszony neki bátorodva, Hogy esett, mint elpanaszolta. (Arany János) Dani … elgondolta, hogy is volna, ha ő még egyszer gyerek vón idehaza? (Móricz Zsigmond) || a. <A történés körülményein töprengve.>  Miklós … A holnapi napot forgatá eszében: Hogy veszen majd fegyvert, szép ruhát magának! … Hogy lesz ez? hogy lesz az? (Arany János) || b. Hogy volt!: <vmely előadott mű, szám megismétlésére való felhívásként, felszólításként.>  Föltámadtak lelkében … a dal, a tánc, a felrivalgó: újra, hogy volt, éljen. (Tolnai Lajos)
4. Milyen nyelven? melyik nyelven? Hogy beszéltél vele? Magyarul?  De milyen ádáz [= ádáz] dolgokat beszélsz te, | Török-tatárúl, s Isten tudja hogy? (Vörösmarty Mihály)
5. Milyen mértékben, fokban? Hogy fizet a búza? Borotok hogy termett az idén?
6. <Vélekedést, állásfoglalást tudakoló kérdésben:> milyen felfogással?, milyen értelemben?; hogyan? Hogy nyilatkozott rólam? Kedvezően? Kedvezőtlenül? Hogy beszélt az ügyről? [– Nagyon pártolta.] || a. <Tetszést, nemtetszést, ill. ennek fokát tudakoló kérdés szavaként:> hogyan? Hogy tetszik az új ruhám? Hogy fest? Hogy néz ki*?
Kerülendő szó vagy kifejezés.
7. Milyen áron?, mennyiért? Hogy adja a csirkét? Hogy vetted a szövetet? Hogy mérik a bort? Hogy kel idén a búza?  Szegény ember, hogy adod a bölcsőt? (József Attila) || a. <Kihagyásos mondatban:> hogy adod?, mennyibe kerül? Hogy a túró?  Kérdi egyik: „hogy az ócska vasad, bátya? … ” (Arany János)
8. (ritka) Miféle szállítóeszközzel? Hogy jöttél?
9. (ritka) <Okhatározóként:> miért?, mi okból? Hogy van az, hogy ma olyan szótalan vagy?
II. <Érzelmileg színezett mondatban, gyak. a kérdő jelleg háttérbe szorulásával.>
1. <Csodálkozó kérdésben, a kételkedés mozzanatának kiemelésére:> hát lehetséges az, hogy …?; (szinte) lehetetlen (az), hogy …! Hogy jöhettél meg ilyen gyorsan?  [Széchenyi emlékezete.] Hogy kövesse nyomdokát az ének? | Némúljon el, lant, gyönge szózatod. (Arany János) Ezelőtt hat esztendővel megkérte őt Gyuri, de ő csak a szemébe nevetett: hogy szerethesse, ha rokona? (Móricz Zsigmond)
2. <Csodálkozás kifejezésében, rendsz. rosszallásban, helytelenítésben, főleg annak érzékeltetésére, hogy a beszélő nem érti, miért úgy történt vmi, ahogyan történt.> Hogy a csudába(n) feledkezhettem meg róla!  Ejnye! hogy a kőben Fútta úgy meg a szél [a cipót] az átalvetőben! (Arany János) Már hogy tudtam ily bután megrémülni! (Ambrus Zoltán)
3. <Tiltó, ill. tagadó alakú mondatban, gyak. vmely erős szitokszerű szóval kapcsolatban, magától értetődő nyomatékos állítás kifejezésére; gyak. enyhe rosszallással v. bosszankodással színezve.> Hogy is ne …?! Hogy a csudába, a fenébe, az ördögbe ne …?!: hogyan is gondolhat vki ilyen bolondot?!; az csak természetes, hogy igen!; hát persze, hogy igen!; de mennyire …! [Megveszed ezt a cipőt?] – Hogy a csudába ne venném meg, mikor olyan olcsó?! || a. <Szemrehányó kifejezésben.> Hogy (is) nem gondoltál erre?  Haza [ment], a fészekre … De hogy is ne jött volna haza, hiszen … az ő egyre szaporább családja rajongott felé. (Móricz Zsigmond) || b. (régies) Hogy is nem: <m értékű kifejezésként:> hát persze, hogy …; természetesen.  Én meg elpirultam, oh de hogy is nem … (Czuczor Gergely)
4. <Méltatlankodást tartalmazó kérdésben, olyankor, amikor (szinte) lehetetlennek tartjuk, hogy a kérdezett cselekvés, történés, állapot(változás) igaz; gyak. feltételes v. felszólító módú igével.> Már hogy tenne ilyet?! Hogy írjak neki, mikor ő a hibás?  Dehogy is lopok …, Már hogy lopnék én? (Kosztolányi Dezső)
5. <Méltatlankodás, felháborodás, rosszallás kifejezésében:> mi ad(ott) okot, jogot, alapot rá, hogy (a szóban forgó személy a szóban forgó cselekvést elkövesse)?!; mi jogon!; milyen alapon?! Hogy mersz a szemembe nézni?! Hogy tudtál ilyet csinálni?! Hogy beszélhetsz így az anyáddal?! Hogy jutott eszébe ilyet mondani?!  Hát hogy lehet ezt józan ésszel kulcsnak nevezni? (Mikszáth Kálmán)
6. <Bosszús, szánakozó, csodálkozó, elismerő, rosszalló felkiáltásban:> milyen nagyon …!; milyen rendkívüli fokban, mértékben …!; mennyire …! Hogy nagyzol! Hogy ordít ez a gyerek! Hogy sajnálom szegényt! Hogy megvénült néhány év alatt!  Hogy örültek! Hogy ünnepeltek! (Gárdonyi Géza) || a. De még hogy!: milyen rendkívül(i) nagy mértékben. [Megverte?] – De még hogy (megverte)!
7. <Felkiáltásban a személyes állásfoglalás kifejezésére, a cselekvés minősítésének közelebbi meghatározása nélkül, alkalmilag más-más árnyalattal:> milyen jól …! milyen nagyszerűen …! milyen ügyesen …! milyen gyorsan …! stb. Hogy adja ¬!  Húsz esztendő … az idő hogy lejár! (Petőfi Sándor) Hogy vítt ezerekkel! hogy vítt egyedűl! (Arany János) Milyen szép szeme volt! … Hogy nézett, milyen kedvesen! (Gárdonyi Géza)
III. (m értékű v. tagmondat értékű szóként)
1. <Csodálkozás kifejezésére, főleg olyankor, amikor vkinek a kijelentését, az eseményeknek vmely összefüggését nem érti a beszélő, amikor vmit félreértett v. kifogásol, s a mondottak megismétlésére v. részletezésére hívja fel a másik beszélőt.> [Ez bizony rongyos.] – Hogy? Ez rongyos?  Hogy? Mit mondott? Kilenc ezeret? (Mikszáth Kálmán)
2. Hogy, hogy nem: nem lehet tudni, hogy hogyan, de valahogyan (egyszer csak, mégis csak) … Hogy, hogy nem, (egyszerre csak) eltört kezében a pohár.  A vékony … gyűrűcske ez alatt hogy, hogy nem, Iréne ujjára csúszott. (Jókai Mór)
II. határozószó, vonatkozó (kötőszóként; olykor a vonatkozó érték nagyobb mértékű v. teljes háttérbe szorulásával; hangsúlytalan szóként) Általában ahogy.
I. <Mód- és fokhatározó mellékmondat kötőszavaként.>
1. (régies) Amilyen módon; ahogy (1); ahogyan.  Detre szász … mint a szelindek hogy forog, Ha tépik nagy komondorok: Majd erre, majd amarra csap. (Arany János) –11 <Kérdő-, vonatkozó névmással v. ilyen határozószóval kapcsolatban.> Segítsen, ki hogy tud! Mit hogy hagyott, úgy találta.  [Aranyaimhoz.] Isten hozott, sápadt fiúk! | …Nosza, ki hogy segitni tud, Segítsetek bátyátokon. (Arany János)
2. Amilyen mértékben, fokban; amennyire; ahogy (4).  Hogy csak tudja, úgy kiáltja … (Gyulai Pál)
II. <Időhatározói mellékmondat kötőszavaként.>
1. A vele kapcsolt mellékmondatban megjelölt időpont, esemény után közvetlenül; mindjárt azután, amikor …; (rögtön), miután; ahogy (8). Hogy kiment a tömegből, jobban érezte magát.  „Ki járt itt? mi járt itt?” igy óbégatának, Hogy a két farkasra reá akadának. (Arany János) Végre, hogy a patakot meglátták, Gergő fűre bocsátotta a lovat. (Gárdonyi Géza)
2. (ritka, választékos) <A mellékmondatban megjelölt időt, cselekvést, folyamatot a főmondatban kifejezettnek kezdeteként jelölve:> amióta (1), ahogy (8a). Hogy hazajött, még nem evett.  Hajh azóta csak bút látott, Hogy a gazda sírba szállott. (Vörösmarty Mihály) Úgy kérdezi ezt, mintha negyven éve, hogy nem találkoztunk, először járnék itthon. (Kosztolányi Dezső)
3. <A mellékmondatban megjelölt időt, cselekvést, folyamatot a főmondatban kifejezettnél későbbinek, utána következőnek jelölve:> mielőtt (még); mint amikor; mint ahogy. Egy nappal előbb elutazott, hogy én idejöttem. || a. (a mellékmondat a főmondatot rendz. megelőzi, hasonlító árnyalat nélkül) Mielőtt (még); mikorra.  Hogy nevetni megtanultam, Sirni immár jól tudék. (Arany János)
4. (kissé választékos) <A mellékmondatban megjelölt idő, cselekvés, folyamat tartama alatt (mindvégig v. azon belül vmikor):> miközben, mialatt; ahogy (9).  Én meg, hogy egy műhely körül csavargék, Elloptam a másfőzte fazekat. (Arany JánosArisztophanész-fordítás) Valamikor, hogy a kislánya még élt, Balatonfüreden nyaraltak. (Kosztolányi Dezső) Sütünk, főzünk | s hogy az arcunk tüzesedik, a kalácsnak kényesedik, | fényesedik fonatja. (József Attila) Hol vagyok? | Mily küszöbön? Mint egykor a homok, | hogy ott hevertem a Piramisok | tövében, úgy zizeg körűl a fű. (Szabó Lőrinc) || a. (választékos) <A mellékmondatban megjelölt rövid ideig tartó v. pillanatnyi cselekvés, esemény idején (esetleg ennek kezdete előtt is, vége után is):> amikor, mikor, midőn.  Bőg a kémény, künn esik, fú, Hogy belép egy szolga fiú. (Arany János) Nyolc órára harangoztak a Szent Teréz templomban, hogy hónom alatt a nagy orvosi könyvvel az utcára léptem. (Kosztolányi Dezső)
III. határozószó, határozatlan <Állandósult kapcsolatokban, igei állítmány nélküli mondatban, rendsz. mondat értékű v. tagmondat értékű kifejezésben, kérdő-, vonatkozó névmással v. határozószóval kapcsolatban, az állapotnak, a módnak v. hasonló, meg nem határozott, ill. esetenként váltakozó körülménynek érzékeltetésére; mindegyik szót külön hangsúlyozzuk:> a) egyszer így, másszor úgy; b) egyik helyen így, a másikon úgy; melyik hogy: az egyik (személy, állat, tárgy) így, a másik úgy; mikor hogy: egyszer így, máskor úgy. [Mit szoktál reggelizni?] – Mikor hogy, kávét, tejet vagy teát. [Hogy a csirke?] – Melyik hogy.  Hogy bánnak vele? – Kivel hogy. – Kegyetlenkednek? – Mikor hogy. (Gárdonyi Géza) Hány temetés esik egy napra? – Hol hogy. Hat-hét. Néha tizenkettő-tizenhárom is. (Kosztolányi Dezső)
Szóösszetétel(ek): ahogy; akárhogy; bárhogy; dehogy; hahogy; mindenhogy; sehogy; valahogy.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me