hogyan

Full text search

hogyan határozószó, kérdő, vonatkozó és határozatlan és főnév
I. határozószó, kérdő (főhangsúlyos szóként)
I. <Főleg érzelmileg nem színezett mondatban.>
1. <A cselekvés módját tudakolva:> milyen módon?; miképpen?; hogy? Hogyan csinálod ezt (a gyakorlatot)? Hogyan vezetted le ezt a tételt? Hogyan írjuk ezt a szót? Hogyan értsem ezt? Hogyan oldjuk meg ezt a kérdést?  Most megtanulhatjátok, hogy mulat a nép. (Petőfi Sándor) Az én szegény Henrym … keresztüljött a két falon. Ma se értem, hogyan, magas, két öles falak voltak. (Ady Endre) Hogy hogyan és mikor | nyomhatott el az álom, nem tudom. (Szabó Lőrinc) –11 <Kérdő névmás v. kérdő határozószó után.>  Nekem… közömbös valami, hogy ki hogyan vélekedik rólam. (Gárdonyi Géza) [A vadászok] boldog dicsekedéssel beszélték, melyik állatot hogyan érte a lövés? (Gárdonyi Géza) || a. Milyen nyelven? melyik nyelven? Hogyan beszéltél vele? Magyarul? || b. <A cselekvés módja mellett a cselekvés fokát, mértékét is tudakolva.>  Egy szíjjártónak meg egy kéményseprőnek a gyerekét tanítottam összesen nyolc forintért havonként … Ruhára nem telt. Pedig hát nem egyszer néztem aggódva, hogyan feslik, málik. (Gárdonyi Géza) –b1 <Kérdő névmás után.>  Repül a nehéz kő: ki tudja, hol áll meg? | Ki tudja, hol áll meg s kit hogyan talál meg? (Arany János)
2. (ritka) Milyen állapotban, helyzetben?; hogy? Hogyan áll az ügy?  Hát hogyan leszünk? kérdi a cigány. (Vas Gereben)
3. <A cselekvés fokának, mértékének tudakolására:> milyen fokban?; milyen mértékben? Hogyan fizet a búza?
4. <Tetszést, ill. annak fokát tudakoló kérdés szavaként:> hogy? (6a). Hogyan tetszik az új kalapom?  Te, próbáld fel csak ezt a fülbevalót! Akarom látni, hogyan fest rajtad. (Ambrus Zoltán)
5. <Valamely történés körülményeit tudakolva.> Hogyan történt az eset? || a. <Vmely jelenség, lehetőség okát, magyarázatát tudakoló kérdés szavaként:> milyen alapon?; miféle összefüggés alapján?  S hogyan lehet, hogy ahol csak magyar gyermekek ringanak bölcsőben, mind ugyanazt a becéző nyelvet beszélik? (Jókai Mór) Juliska azon tűnődött, hogy: vajon hogyan juthatott [a komorna] ennyire … (Ambrus Zoltán)
6. (kissé választékos) Milyen áron?; mennyiért?; hogy? Hogyan mérik a bort? Hogyan vetted a csirkét?
II. <Érzelmileg színezett mondatban.>
1. <Csodálkozó kérdésben, a kételkedés mozzanatának kiemelésére:> hát lehetséges az, hogy …?; (szinte) lehetetlen (az), hogy … Hogyan mondhatott volna ilyet egy gyerek?! Hogyan is gondolhatott ilyen őrültségre?!
2. <Méltatlankodás, felháborodás, rosszallás kifejezésében:> mi ad(ott) okot, jogot, alapot rá, hogy (a szóban forgó személy a szóban forgó cselekvést elkövesse)?!; mi jogon?!; mi alapon?! Hogyan jutott eszedbe ilyet tenni? Hogyan beszélhetsz így apáddal?
3. <Felkiáltásban:> milyen nagy mértékben …!; milyen nagy fokban …!; milyen nagyon …!; mennyire …! Hogyan megvénült néhány év alatt!  Nézd, hogy szeret. Hogyan egy a szíve az én szívemmel! (Gárdonyi Géza) Hogyan sírhat még a hitves, hogyha így sír az atya! (Babits Mihály) Minden virágra emlékezem. Hogyan pompázott az orgona! (Babits Mihály)
4. <Felkiáltásban a cselekvés határozatlan minősítésére, alkalmilag más-más árnyalattal:> milyen jól …!; milyen nagyszerűen …!; milyen ügyesen …! (stb.)  Ács Laci is megerősödhetett azóta … Emlékszel-e, hogyan felmászott a jegenyefára? (Gárdonyi Géza) Hát mosást is vállal? – Hogyne. Mos, vasal, mégpedig hogyan. (Kosztolányi Dezső)
III. (m értékű v. tagmondat értékű szóként)
1. <Csodálkozás kifejezésére, főleg olyankor, amikor vkinek a kijelentését, az eseményeknek vmely összefüggését nem érti a beszélő, amikor vmit félreértett v. kifogásol, s a mondottak megismétlésére v. részletezésére hívja fel a másik beszélőt.>  Atyja ezt a kötelezvényt három nappal a halála után írta alá. – Hogyan? Nem értem. – Atyja szeptember 29-én halt meg. De nézzen ide. Atyja itt október 2-ától keltezte aláírását. (Reviczky Gyula–Ibsen-fordítás) Hogyan hogy nem ismerték meg az én ártatlanságomat? (Gárdonyi Géza)
2. <Kételkedő kérdés szavaként, főleg azt mérlegelve, helyes-e v. helytelen, amit tenni akarunk v. nem akarunk, lehet-e, szabad-e vmit megtenni v. meg nem tenni?>  Hogyan? nem írni most? letenni tollamat, Midőn, ha nem csordúl, csöppen egy kis kamat? (Arany János)
3. Hogyan, hogyan sem: nem lehet tudni, hogy hogyan, de valahogyan (egyszer csak, mégis csak) … Hogyan, hogyan sem, csak ott termett mellettem.  A gazdasági pályára tévedtem; hogyan, hogyan sem, a jó isten tudja … (Vas Gereben)
II. határozószó, vonatkozó (kötőszóként) (ritka) <A cselekvés, a fizikai és lelki tevékenység módjára utalva:> ahogyan. Fusson, ki hogyan tud!
III. határozószó, határozatlan (ritka) <Állandósult kapcsolatokban, igei állítmány nélküli mondatban, rendsz. mondat értékű v. tagmondat értékű kifejezésben, kérdő-vonatkozó névmással v. határozószóval kapcs-ban, az állapotnak, a módnak, hasonló, meg nem határozott, ill. esetenként váltakozó körülmények érzékeltetésére; mindegyik szót külön hangsúlyozzuk:> a) egyszer így, máskor úgy; b) egyik helyen így, a másikon úgy. [Hogyan viseli magát a gyermek?] – Mikor hogyan.
IV. főnév -t, -ok, -ja (ritka, főleg irodalmi nyelvben)
1. Eljárási mód.  Ismerte az eljárást, annak hogyanját és mikéntjét. (Tömörkény István) Be kell idegeznie azt a hogyant és mikéntet, amivel a falu tagjai együtt és közösséget alkotva élik a közéletet. (Móricz Zsigmond)
2. Vmely terv megvalósításának, vmely cselekvés végrehajtásának módjára vonatkozó kérdés.  Nyugtalanul aludtam. Ezer hogyan bukkant föl és merült vissza az agyamban. (Gárdonyi Géza)
Szóösszetétel(ek): ahogyan; akárhogyan; máshogyan; mindenhogyan; sehogyan; valahogyan.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me