honnan

Full text search

honnan határozószó, kérdő, vonatkozó és határozatlan
I. kérdő (főhangsúlyos szóként)
I. <Főleg érzelmileg nem színezett mondatban.>
1. <A cselekvés, történés kiindulási helyét, irányát, vhonnan való irányulását tudakolva:> melyik helyről, tájról, vidékről? Honnan jössz? Honnan küldték a csomagot? || a. Melyik irányból? Honnan jött ez a zivatar? Honnan várjátok a támadást?  Honnan, kicsi szellő, ég vándora, jöttél? (Arany János) || b. <A beszédhelyzettel v. a szövegkörnyezettel bizonyos fokig már meghatározott s közelebbről meghatározandó helyre irányuló általános kérdésként; részletező kérdés helyett v. azzal együtt.> Honnan léptél ki: melyik munkahelyről, közösségből stb. l. k. Honnan idézed ezt a sort?: melyik könyvből, kitől i. e. a s.; Honnan hallottad ezt?: kitől, melyik társaságban h. e.; hát ezt honnan veszed ¬?  Mily rövid az élet! … | Mint hulló csillag futása, Mely … elszalad … Útja honnan jött? hová visz? (Arany János) || c. <Személy származásának helyét v. egyéb körülményeit tudakolva:> melyik községből, vidékről v. országból? Honnan jöttek, (kerültek, települtek) ezek ide? Honnan való a férje?  Honnan való vagy? szólj hamar. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
2. (átvitt értelemben is) <Határozatlan helyre irányuló kérdésként, bizonytalanság kifejezésére:> miféle hely(ek)ről? Honnan ismerem ezt az embert? Honnan került elő ez a sok lom?  Mindenhogy’ csak a vén Miklóst lelem benne; | Ily szakasztott mása honnan is teremne? (Arany János) Egyszerre csak honnan nem veszi magát, elsuhan mellette János király. (Mikszáth Kálmán)
3. (átvitt értelemben) <Vminek eredetére irányuló kérdésként:> kitől? mitől? miből? Honnan vegyek annyi pénzt?  Meglehet, hogy ezt a „babanyelvet” nem a magyar gyermekek találták fel, hanem az anyák és a dajkák. – De hát ezek honnan vették? (Jókai Mór) || a. <Vminek, vmely jelenségnek eredetét, létrejöttét tudakolva, főleg állandósult szókapcsolatokban:> Honnan van v. jön: miből ered? mi az oka? Honnan van ez a nagy buzgalom?  S honnan jössz te, lélek? (Arany János) [A sürgönyoszlopon] egy harkály … kopácsolt, abban a hitben, hogy bogaraknak kell lenniök az oszlopban, különben honnan lenne a zúgás? (Mikszáth Kálmán) Aki ilyen vak verklis, mind kövér. Honnan van ez? (Tömörkény István) || b. (nyelvtudomány) Mely(ik) tőből, szóból, mely szavakból, szórész(ek)ből, ill. melyik nyelvből? milyen szavakból? Honnan származik ez a szó? Honnan ered a tárgyrag? Honnan került nyelvünkbe az a kifejezés? || c. Minek alapján, milyen jelekből? miből? Honnan gondolod? Honnan tudjam én ezt?  Honnan tudja a kakuk, hány évet él az illető, aki megkérdezte … (Mikszáth Kálmán) || d. <Vmely cselekvés, működés, tevékenység segítőeszközét tudakolva.>  Honnan tanuljam hát meg a közigazgatást? … – Hogy honnan tanuld meg? Ejh, hát minden egyéb megtanít arra, csak a könyv nem. (Mikszáth Kálmán) || e. (állítmányként, ige nélkül) Miféle okból ered? honnan van? Honnan ez a nagy sürgés-forgás?  Mire véljem, drága férjem? | Honnan e rossz kedve már ma? (Arany János)
II. <Érzelmileg színezett mondatban.>
1. <Főleg bosszúság kifejezésében vmely szitokszóként is használt szóval nyomósítva, állandósult szókapcsolatokban:> honnan …? Honnan a csudából?; Honnan a fenéből?!; Honnan a pokolból?!; (tréfás) Honnan a szöszből?! Honnan a csudából vegyek annyi pénzt?!  Lánya, nagy, vastag, szeplős lány, – igazán, honnan a pokolból szedik ezek a szeplőt, ő [= az anya] ugyan soha nem volt szeplős egész életébe … (Móricz Zsigmond)
2. <Csodálkozás, meglepetés kifejezésében, gyak. rosszallást v. elismerést is tartalmazó mondatban:> milyen szokatlan v. nem is sejtett helyről! Ni, honnan jön ez a gyerek!
3. <Általánosan tagadó közlésben hasonló értelmű kérdésben:> Honnan … (máshonnan)?!: sehonnan … Honnan is teremtettem volna elő a pénzt (, ha te nem adtál volna kölcsön)?! Honnan tudnám én ezt?  Vén napszámos: Nekem is egy kriglivel cimbora! Az öreg: Miféle cimbora! Ki itt a cimbora! Hunnan vóna nekem ilyen rongyos cimborám! (Móricz Zsigmond) Honnan tudtam volna én nadrágos léhűtő, hogy meddig terjed … ostobasága és szemtelensége … (Hunyady Sándor)
III. <m értékű v. tagmondat értékű szóként.>
1. (gyak. ismételve) Honnan, honnan?: melyik helyről v. kitől jössz? honnan jössz?
2. Honnan, honnan nem: nem lehet tudni, hogy honnan, de valahonnan (egyszer csak, mégis csak) … Egyszer csak honnan, honnan nem, előbújt egy kis egér.  Egyszerre csak honnan, honnan nem, odahozza az ördög Gilagót a két rajkójával a pitvarba. (Mikszáth Kálmán)
II. vonatkozó (mellékhangsúlyos szóként)
1. (régies, irodalmi nyelvben) Amely helyről; ahonnan.  És szaladt ama városba, honnan hozzá Blankáról hír érkezett. (Ady Endre) –11 <Helyet jelentő olyan főnévvel kapcs., amelynek nincs határozóragja (amelyből, amelyről stb. helyett).>  Haramjabarlang lett sok sziklavár, Honnan le a kipusztitott vidékek Sohajtására gunykacaj felelt. (Petőfi Sándor) A… fülemile Ép a közös galyra üle, Azt szemelvén ki oltárnak, | Honnan Istent jókor reggel Magasztalja szép énekkel. (Arany János) || a. Van v. nincs honnan … : van v. nincs olyan hely, forrás, lehetőség, amely alkalmas volna (vmire). Nincs honnan kapjak annyi pénzt. –a1 <főnévi igenévvel kapcs., a vonatkozó. érték elhalványulásával.>  Most minden kis kunyhó egy tündérpalota, Ha van honnan rakni a kandallóra fát. (Petőfi Sándor)
2. <A származás helyére v. egyéb körülményeire vonatkozó szóként:> ahonnan.  De most te, ki onnan származál, honnan főfő vezéreink, Mutasd csak, hogy kutyát sem ér az a finom müveltség. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
III. határozatlan (mellékhangsúlyos szóként) (ritka, népies) <Más határozó után:> és (ill. vagy) egyéb (hasonló) helyről; és (ill. vagy) máshonnan. A mezőről, (vagy) honnan jönnek.
IV. <Kérdő, vonatkozó, határozatlan névmással v. ilyen határozószóval kapcsolatban, a megosztott határozatlanság kifejezésére; mindegyik szót külön hangsúlyozzuk.>
<Állandósult szókapcsolatokban, igei állítmány nélküli mondatban, mondat értékű v. tagmondat értékű kifejezésben, meg nem határozott, ill. esetenként váltakozó helynek, iránynak, eredetszerű körülménynek érzékeltetésére.> Melyik honnan: (az) egyik innen, (a) másik onnan; mikor honnan: egyszer innen, máskor onnan. [Honnan szokott fújni a szél?] – Mikor honnan, többnyire nyugatról.
Szóösszetétel(ek): ahonnan; akárhonnan; bárhonnan; máshonnan; mindenhonnan; sehonnan; valahonnan.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me