illik

Full text search

illik tárgyatlan ige -ek [ë], -esz [e] v. (ritka, régies, választékos) -el [ë]; -ett; -jen [ë, ë] v. (ritka, régies, választékos) -jék; -eni [e]
1. (csak 3. személyben) (ritka) Vmi illik vhova, vmihez, vmire: vmit úgy lehet vmihez, vmire helyezni, hogy az kiegészül vele; jól hozzá v. rá lehet illeszteni. Ez a fedél nem illik a dobozra.  De nem hogy a cipó válna el derékon, Hanem a kés tört el, pedig nem volt vékony … Nézte a kést: hová illik a darabja. (Arany János)
2. Illik vkinek, vkire, vmire, vmihez: jól, szépen áll, hat rajta v. mellette. Vö.: hozzáillik, ráillik. Hozzám, hozzád, hozzánk, hozzájuk illik. Illik neki ez a ruha. Nem illik rád ez a kalap. Ez a szín illik az arcodhoz. Szóláshasonlat(ok): Illik rá, mint ® tehénre a gatya.  Tarsolyában sok gyöngy vala Rózsájának számára; Örült, midőn elképzelé, Mint illik majd nyakára. (Kisfaludy Sándor) Illik néki a sötétzöld mente. (Arany János) Hilda nagyon bő gyászruhájában lépkedett, mely jól illett viaszhalvány, finom arcához. (Kosztolányi Dezső) || a. Vkire, vmire illik: <ruhadarab> vkinek a testére v. vmely testrészére simul; se nem bő, se nem szűk. Vö.: ráillik. Rám, rád, ránk, rátok, rájuk illik. Az új kesztyű nem illett a kezére. Nem illik lábára az örökölt cipő. Rá illik ez a gallér, de rám nem. || b. Illik vhova: vhol elhelyezve a környezettel együtt jól mutat, kellemesen hat. Vö.: ideillik, odaillik. Hová illik ez a kép? Ez a kép ide illik, de oda nem. Oda illik ez a dísz, ahol nem takarja el semmi.
3. Illik vkihez v. (ritka) vkinek vmi: vmely magatartás, cselekvés megfelel egyéniségének, vmely tulajdonságának, állapotának. Ahogy hivatalt viselő emberhez illik, megőrizte nyugodtságát. Nem illik hozzád az ilyen viselkedés.  Kérlek, hagyd nekem a restséget, légy te serényebb, Lásd nekem úgy illik, (s oly jól esik!) (Petőfi Sándor) A vár első ostromát olyan keményen vertétek vissza, ahogyan magyar katonákhoz illett. (Gárdonyi Géza)
4. Illik vkihez: <személy tulajdonságainál fogva> alkalmas a vkivel való együttműködésre, együttélésre, kül. házasságra. Vö.: hozzáillik. Nem illik hozzád ez a barát. A társbérlők nem illettek egymáshoz. Nagyon illik az öcsédhez ez a leány.  Egymáshoz illünk; a teremtés napján Egymásnak voltunk már rendelve mi. (Petőfi Sándor) Eddig sem voltak rossz házasfelek. Illettek egymáshoz. (Hunyady Sándor)
5. (ritka) Illik vki vminek: vki vmire rátermett, arra való: vki beillik vminek.  Be szép vagy! be nagyon illel leventének, | Isten sem teremtett tégedet egyébnek. (Arany János)
6. Vkire, vmire illik: <vmely mondás, szabály, törvény> érvényesnek látszik, alkalmazható rá. Vö.: ráillik. Rám, rád, ránk, rátok, rájuk illik; terád is illik az a szabály, hogy …; erre az esetre is illik az a szabály, hogy …; (ő)rá illik az a közmondás, de rád nem.
7. (csak 3. személyben, alany nélkül is) A közfelfogás elvárja; a közfelfogásnak, a társadalmi szokásnak megfelel; az illendőség szabályaival megegyezik. Ezt illik, ezt nem illik tenni; (úgy) illik, hogy … illik, hogy elmenj hozzájuk. Köszönt, amint illik. Neked nem illik betegnek lenned.  Apja helyett apja én akartam lenni, S belőle, mint illik, jó vitézt nevelni. (Arany János) A falum népe minden vasárnap átjárt misére. Én is velök persze. Illett, kellett. (Gárdonyi Géza)
Igekötős igék: beillik; beleillik; egybeillik; hozzáillik; ideillik; odaillik; összeillik; ráillik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me