járás [1]

Full text search

járás [1] főnév -t, (-ok,) -a
1. A jár igével kifejezett cselekvés. Házról házra járás; iskolába járás; kocsin (való) járás; mezítláb járás; színházba járás; a levegő járása. Hagyd abba a hozzánk való járást. Megszokta a nyitott szemmel való járást.  Az egészségnek használ a járás. (Mikes Kelemen) Nem eléggé ügyelt a kártyák járására. (Kosztolányi Dezső) || a. Az a tény, hogy vki, vmi jár, bejár vmit. Vminek a járása. A vetési varjú a vetések járásában különbözik a többi varjútól. Belefáradt a hivatalok járásába. || b. (sport) Lépésekben való helyváltoztatás oly módon, hogy az egyik láb csak akkor hagyja el a talajt, amikor a test súlypontja már a másik lábra helyeződött át. Lassú járás. A verbunkos egyik figurájának is járás az alapja.
2. Az a mód, ahogyan vki, vmi járni szokott. Egyenes járás; ® kaszáló járás; ringó, ruganyos járás.  Megismerni a kanászt ékes járásáról. (népköltés) Mint komor bikáé, olyan a járása. (Arany János) || a. Az az ütem, sebesség, amely szerint vki, vmi jár, halad, megy.  [A lovas] meglassította a lova járását. (Móricz Zsigmond) || b. Az idő járása: a) az idő haladása, múlása, az időegységek, napszakok egymás után való következése.  Az idő járása éjfél lehetett már. (Petőfi Sándor) b) (ritka) a légköri, időjárási viszonyok alakulása; időjárás.
3. (régies) Szabad járás: az a lehetőség, hogy vki vhol szabadon járhat.
4. Vmely szerkezet mozgásának, működésének módja v. iránya. Az óra egyenletes járása; az óramutató járásával ellenkező irány. Figyeli a kerék járását.  [Az ajtónak] olyan volt már a járása, hogy magától is becsukódjék. (Jókai Mór) || a. (műszaki nyelv) Üres járás: gépnek az a mozgása, amely a termelés szempontjából kihasználatlan.
5. Az a mód v. irány, amely szerint vmi mozogni szokott. A szelek járása megváltozott. || a. (átvitt értelemben, régies, irodalmi nyelvben) A világ járása: az a rend és mód, ahogyan az események lefolyni szoktak. || b. (átvitt értelemben) Az idők járása: vmely időszak sajátos alakulása, eseményeinek a gazdasági, a társadalmi és politikai változásoktól szükségszerűen meghatározott alakulása.
6. Az az út, útvonal, amelyet vki, vmi rendszeresen bejár, megtesz. A csillagok járása.  Lement a nap a maga járásán. (népköltés)
7. Ismeri v. tudja a járást: a) ismeri azt az irányt és utat, amely(b)en haladva célhoz lehet érni; b) (átvitt értelemben) jól tud tájékozódni.  Utcáról utcára ment nagy sebbel-lobbal, Mintha ott a járást ő tudná legjobban. (Arany János) Nekünk csak egy kell. Olyanféle ember, aki ismeri a járást a fővárosban. (Gárdonyi Géza)
8. (időtartamot jelentő jelzővel) Az a távolság, amennyire vki bizonyos ideig járva eljut. Három napi járás. Egy órai járásra v. egy óra járásra van innen.  Az asszony a szomszéd vármegyéből való, jó négy óra járás ide a faluja. (Gárdonyi Géza) Az állomástól a tanya háromnegyed órai járásra volt. (Kosztolányi Dezső)
9. Az a hely, ahova a jószág legelni jár, v. ahol a vadak járni szoktak. A szarvasok a patak melletti járásra gyülekeztek.  Nem ösmered még te az asszonyok és rókák járását … (Mikszáth Kálmán) Olyan szenvedéllyel tanulta az ügyeket, mint ahogy a vadász a vad nyomait kutatja, a járásokat, csapásokat. (Móricz Zsigmond)
10. Az a jelenség, hogy bizonyos, rendsz. kártevő állatok seregesen járnak, és gyak. nagy pusztítást okoznak. A varjúnak is van járása.
Szóösszetétel(ek): 1. járásképtelenség; járásmód; 2. alvajárás; betlehemjárás; búcsújárás; csillagjárás; csordajárás; csürhejárás; észjárás; falujárás; haljárás; határjárás; időjárás; kálváriajárás; kártyajárás; kísértetjárás; lapjárás; légjárás; marhajárás; nyelvjárás; pokoljárás; sáskajárás; szavajárása; széljárás; szójárás; tatárjárás; tengerjárás; természetjárás; vendégjárás; zarándokjárás.
járású.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me