kantár

Full text search

kantár főnév -t, -ok, -a v. -ja
1. Az állat tarkóját, homlokát, pofáját, torkát és orrát átfogó, szíjakból, esetleg szemellenzőből álló lószerszám, mely a rákapcsolt zabla, ill. gyeplő v. szár révén a ló vezetésére és fékezésére alkalmas. Cifra kantár; kantárt tesz, húz a ló fejére. (szójárás) Vén ® lónak csikós kantár.  Kantárt, … nyerget, takarót … pillanat alatt leszedett a lóról. (Eötvös Károly) || a. Kantárszár. Kantáron vezeti a lovat.  A fiú megrángatta a kantárt, s a szürke megindult, ki az erdőből. (Gárdonyi Géza)
2. (népies) Vminek az elhelyezésére v. vivésére haszn., szögre, vállra akasztható, szíjból v. zsinegből (olykor háncsból) készült ritka hálóforma tárgy. Kantárban viszi az ételt az aratónak.  A hájat nem sütötték ki zsírnak, hanem felkötötték a palláson kantárba. (Móricz Zsigmond)
3. (ritka) <Ruhán, lábbelin> pánt, két távolabb eső részt összekötő szalag. A cipő, az ing, a kötény kantárja. A kalapot kantár szorítja az állhoz. || a. (ritka, bizalmas) <Újságon> címszalag, keresztkötés.
4. (orvostudomány) <Férfi nemi szervén> a fitymát tartó izom.
Szóösszetétel(ek): kantáragy; kantárbőr; kantárcsat; kantárfa; kantárfej; kantárfék; kantárkötél; kantárpénz; kantársallang.
kantáros.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me