közép

Full text search

közép főnév -et [ë v. e] v. közepet [e-e], közepe [e-e] (rendsz. 3. személyű birtokos személyraggal)
1. Vminek a közepe: vmely testnek, tárgynak a belsejében az a pont, amely a test felszínének minden pontjától a lehető legtávolabb van, ill. a nagyjából ekörül levő rész. Az alma, a hordó közepe; vminek a ® kellő(s) közepe. A föld közepe felé a hőmérséklet egyre emelkedik.  [Az őrült.] Beások a föld közepéig, Lőport viszek le, És a világot a Levegőbe röpítem. (Petőfi Sándor) || a. Hosszirányban viszonylag nagy kiterjedésű tárgynak az a része, amely a tárgy két végétől kb. azonos távolságra van. A kötél, a lánc, a rúd közepe. || b. Vmely tárgynak a belseje. Ennek a körtének már egészen rothadt a közepe.  Kik a mi fejünkre állani akarnak, Azoknak mi állunk feje tetejére, S vágjuk sarkantyúnkat szíve közepébe! (Petőfi Sándor) Feltöré a cipót tétovázás nélkül, S ime egy darab vas hull ki közepébül. (Arany János) || c. (átvitt értelemben) Vminek a (kellős) közepében: vmely (lelki)állapotnak legmagasabb fokán, teljességében.  Ott vagyok, mindenről megfeledkezve, a boldogság kellős közepében. (Móricz Zsigmond)
2. <Vmely felületnek, területnek, térségnek a belsejében> az a pont, amely a kerület valamennyi pontjától, a szélektől a lehető legtávolabb van, ill. nagyjából ehhez közel levő rész. Az asztal, a kert, a papírlap, a puszta, az udvar, a város közepe; a háta, a homloka közepe; középig: vminek a közepéig; a folyó, az utca közepén: azon vonal mentén, amely a folyó felszínén legtávolabb esik a (két) parttól, ill. az utcán az ezt szegélyező házaktól; középre: vmely tárgy, hely, térség középső részére; (sport) középre adja a labdát: szélről a pálya közepére a. a labdát; középre vesznek vkit: úgy állnak vagy ülnek, hogy vki középső lesz közöttük. A céltábla kellős közepébe talált. A tér közepén lovasszobor áll. (szójárás) Akkor lássam, amikor a ® hátam közepét.  A patak vize bő … Közepén derékig érő. (Gárdonyi Géza) A védtelen és fegyvertelen társaság a középre tolongott, mint a megijesztett nyáj. (Móricz Zsigmond) Az öregasszony csak áll a szoba közepén. (Nagy Lajos) || a. (ritka) Vminek a közepébe: annak a területnek a középső pontjára v. a körülötte levő területre, ahol vmely tömeg, csoport áll, mozog.  Ha felülök Fogarasi János bátyám | Lopott fakó csikajának a tetejibe, Beugratok a gulya közepibe. (népköltés)
3. (átvitt értelemben, ritka) Vminek legfontosabb pontja, tényezője; középpont. A ® világ közepe; azt hiszi, hogy ő v. az ő városa, lakóhelye a világ közepe.  Hiúságból mindenki önmagát Tekinti látkörében a középnek. (Madách Imre)
4. (átvitt értelemben) Az az időpont, amely vmely folyamat, időtartam, esemény kezdetétől és végétől kb. egyenlő távolságra esik. A hónap közepe táján; a negyvenes évek közepén; a nyár közepén.  Ha eldobod egykor az özvegyi fátyolt, Fejfámra sötét lobogóul akaszd, Én feljövök érte a síri világból Az éj közepén. (Petőfi Sándor) Ha Noszty Feri annyit csuklott volna, ahányszor e napokban emlegették …, a doktorok bizonyára nem eresztik útnak tél közepén. (Mikszáth Kálmán) Október közepén mentem ki Pórtelekre, a pusztára. (Kaffka Margit)
5. (átvitt értelemben, elavult) Az embereknek két szélsőség közé eső nagyobb száma, többsége, átlaga.  Nekem csak két-három jelesebb költő ír, meg a névtelen zsenge ifjúság: a közép, nem tudom, orrol-e a Figyelő-re, … de egészen visszatartja magát. (Arany János) || a. (átvitt értelemben, politika, 1945 előtt) A forradalmi baloldali, valamint a szélsőséges jobboldali pártoktól távol álló, mérsékelt elveket valló és a határozatlan magatartással lényegében a reakciót támogató v. bátorító politikai párt(ok), ill. az általuk elfoglalt padsorok a törvényhozó testületben. Helyeslés a középen; taps a középről.  Az úgynevezett közép … két párt között áll. (Vas Gereben) || b. (átvitt értelemben, elavult) Közbeeső helyzet, állapot, jelleg, átmenet.  De élni kell, vagy halni már, Közép itt nem nyugaszt. (Vörösmarty Mihály) Beléptek a jósló táltosok. Hivataluk valami közép volt pap és orvos között. (Jókai Mór)
6. jelzői használat(ban) (régies) Vminek a közepére eső, közepén levő; középső.  Egyszerre megnyílik a közép szárnyas ajtó. (Jókai Mór)
Szóösszetétel(ek): 1. középár; középárboc; középárfolyam; középbejárat; középfajta; középfal; középfogalom; középfutam; középhang; középidejű; középipar; középmélységű; középmérték; középmetszet; középoszlop; középpolgár; középrend; középrész; középsebesség; középsorsú; középtag; középtáj; középüzem; 2. asztalközép.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me