közönséges

Full text search

közönséges [ë] melléknév -en, -ebb [e, e]
1. Mindenfelé elterjedt, használt; közismert, általános, megszokott, mindennapi. Közönséges eljárás, eszköz; közönséges fajta; közönséges tinta. A közönséges beszédben ez azt jelenti, hogy … Amit közönségesen úgy hívnak, hogy …  Nagy érdeklődéssel nézegette … a kendertilók s egyéb közönséges házi szerszámok szerkezetét. (Mikszáth Kálmán) Mindenféle közönséges dolgokról beszélnek … (Tömörkény István) || a. (állattan, növénytan) A legáltalánosabban elterjedt, leggyakoribb fajhoz, nemhez tartozó <állat, növény>. Közönséges denevér; közönséges kőris ¬; közönséges pőcsik, szilva; közönséges veréb ¬. || b. (postaügy) Az általánosan szokásos módon, rendes úton továbbított; a legolcsóbb díjszabású, nem könyvelt. Közönséges küldemény, levél, távirat.
2. (régies) Mindenkire érvényes, egyetemes jellegű; általános. Közönséges békesség, megegyezés; közönségesen: nagy általánosságban, általában. János apostol közönséges első, második, harmadik levele.  Azt akarnám, hogy a tudomány oly közönséges volta nálunk, mint a tudatlanság. (Mikes Kelemen) [Vörösmartynak], mint nemzeti lelkes költőnek, becse közönségesen el van ismerve. (Kossuth Lajos) Az a sok ember közönségesen mind erről beszél … (Mikszáth Kálmán) || a. (vallásügy) Közönséges keresztény anyaszentegyház: az emberiség valamennyi keresztény tagját nemzetiségi különbségre való tekintet nélkül magában foglaló egyház.
3. Olyan, amilyen a legtöbb szokott lenni; nem különleges, nem kitűnő, nem kiváló. Nem közönséges; közönséges év: <a szökőévvel ellentétben:> 365 napból álló év. Ez a ruha közönséges anyagból készült.  Közönséges napokban csak megáll Más is helyén, De majd ha minden ember tántorog, Ottan leszek majd, s nem tántorgok! (Petőfi Sándor) Hej, nem közönséges gondolat lángolt föl benne. (Vas Gereben) || a. (kissé rosszalló)
A 3. sz. jelentésben levő Petőfi-idézet utolsó sora helyesen így: Ottan leszek majd, s nem tántorgok én!
Átlagos v. gyenge minőségű, csekély(ebb) értékű. Közönséges bútor, cipő, ruha.  A császár harminc lovat külde a fejdelemnek – a fele szép paripák voltak, a fele közönséges lovak. (Mikes Kelemen)
4. (rosszalló) Olyan <személy>, aki az adott helyzetben udvariatlan, esetleg sértőn durva magatartást tanúsít; faragatlan, műveletlen. Nagyon közönséges ember.  Valaha szellemesnek … láttam ezt az embert! … De … tán őt is, mint engem, eltompította, közönségessé, fásulttá tette ez a mindennapos törődés. (Kaffka Margit) || a. (rosszalló) Ilyen személyre jellemző, rá valló <magatartás, megnyilatkozás>. Közönségesen beszél, viselkedik. Közönséges hangon beszélt vele.
5. (rosszalló) Alávaló, elvetemült, aljas <személy>. Közönséges csirkefogó, sikkasztó.
6. (mennyiségtan) Közönséges tört: <a tizedes törttel szemben:> olyan t., amely számlálóból és nevezőből áll (pl. 3/4, 12/6). A tizedes tört közönséges tört formájában is felírható.  A számtant tanultuk: közönséges törtekkel a négy alapműveletet. (Móricz Zsigmond)
7. (jogtudomány) <A politikaival és sajtó útján vétővel, ill. elkövetettel szemben:> az élet és vagyon biztonságát veszélyeztető. Közönséges bűnöző, bűntett.  Az a válasz jött, hogy azok közönséges bűnösök, rablógyilkosok s megvetendő szerzetek, ne alacsonyodjon le a Karok és Rendek odáig, hogy betörőkért közbenjár. (Móricz Zsigmond)
közönségesség.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me