lejár

Full text search

lejár ige
I. tárgyatlan Lefelé jár.
1. Vmely alacsonyabban v. lent levő helyre jár. A pincébe szokott lejárni. A hegylakók lejárnak a völgybe. Ott hátul lehet lejárni az udvarra.  A lebuj egy pincehelyiségben volt, több lépcsőn kellett lejárni. (Kosztolányi Dezső) Bettina lejárt uzsonnázni a bárba. (Hunyady Sándor) || a. Vmilyen szempontból lent levő helyre (pl. délre, vidékre, a központtól távolabb eső helyre) jár. Gyakran lejár falura. Az ellenőrök havonta lejárnak a vidéki üzembe.  Nem kend az öreg Sztropko …, aki minden nyáron lejárt … a jószágunkra kaszálni. (Jókai Mór)
2. (népies, régies) <Eszköz, tárgy> haladása, járása, munkája közben vmely anyagba, talajba belenyomul, belesüpped. A kerék lejár a felázott földben. Ilyen puha földbe az ásó lejár.  A kerék az agyáig lejár. (Arany János)
3. <Vminek vmely alkatrésze lazulás, romlás következtében v. megalkotásának módjánál fogva> könnyen leválik, ill. levehető, eltávolítható. Ócska a bőrönd, a fedele lejár. Ez a kupak lejár? Vigyázz, mert a balta lejár a nyélről!  Olyan kettős pohárszék volt, amelyiknek a felső része lejár. (Jókai Mór) || a. (tájszó) Lejár a remese: ellés után a tehén hüvelye kifordul.
II. (Járva) elintéz, tönkretesz vmit, v. a végére jut.
1. tárgyas <Vmely utat, területet v. a rajta levő anyagot, tárgyat, növényzetet> rajta járva letapos(sa). Lejárja a füvet, a szőnyeget. Sáros a gyalogút, de majd lejárják. Mindenki itt jön-megy, egészen lejárják a sövényt. || a. tárgyas <Útba eső tárgyat, lábán levő cipőt, cipőtalpat, -sarkat> járással lekoptat. Lejárják a küszöböt, a lépcsőt; lejárja a cipője sarkát. Egészen laposra lejárták a tornác előtti köveket. A lovak lejárták a hidat. || b. (túlzó) (Térdig) lejárja a lábát: <személy> rengeteget jön-megy (hogy ügyes-bajos dolgát elintézze).
2. tárgyas <Utat, távolságot> járva megtesz; teljesít. Lejárta a maga útját. Ma is lejárta a szokásos öt kilométert.
3. tárgyas (bizalmas) Lejár vmely ételt, italt: a gyomrában az étel, ital okozta telítettséget, nyomást járkálással megszünteti. Sétált, hogy lejárja az ebédet. Lejárom ezt a töltött káposztát.
4. tárgyatlan <Felhúzott gépezet, szerkezet> a mozgató, forgató erőnek a munkavégzés által történő fokozatos megszűntével megáll. Lejárt a gramofon. Lejárt az óra, fel kell húzni. Hamar lejár ez a kis játék autó.
5. tárgyas (népies) <Malom> megőröl vmit. A malom naponta száz zsák búzát lejár. || a. tárgyatlan (népies, régies) Vmi lejár: <malomban> bizonyos mennyiségű gabona őrlése befejeződik, megtörténik. Két zsák búza már lejárt.  Míg a vén Feketének búzája le nem járt, más emberre nem kerül a sor. (Eötvös József)
6. tárgyatlan (átvitt értelemben) <Vmire fordított v. fordítandó idő> megszabott v. szokásos tartamának végére ér; letelik, befejeződik. Lejár a munkaidő, a szabadság. Az özvegyi év, a gyászév lejárt. || a. tárgyatlan (átvitt értelemben) <Idő> elmúlik; eljár.  Húsz esztendő … az idő hogy lejár! (Petőfi Sándor) Kitelt az év, a perc lejára. (Arany János) Az én időm lejárt … (Krúdy Gyula) || b. tárgyatlan (átvitt értelemben, népies) Vmi lejár vkinek: vmely hivatalának, tisztségének ideje elmúlik, eltelik; véget ér. No, neki is lejárt a megbízatása. || c. tárgyatlan (alany nélkül) (átvitt értelemben, ritka, népies) Lejár vkinek: hivatala, tisztsége, munkája véget ér; kitelik az ideje. [Reggel állt munkába, délre már vissza is jött.] – No, hamar lejárt neki.
7. tárgyatlan (átvitt értelemben, gyak. rosszalló) Hitelét vesztve, a divatból kimenve, időszerűtlenné válva elmúlik, végére ér. Lejárt már az az idő … lejártak azok a szokások, divatok. Az önkényeskedés, a frázisok kora lejárt. A kemény gallér divatja lejárt.  Az arisztokrácia kora mindenütt lejárt a világon. (Eötvös József) Kora lejárt a dölyfös boldogoknak. (Reviczky Gyula) || a. tárgyatlan (alany nélkül) (átvitt értelemben, népies) Vkinek, vminek lejár: kora, divatja, időszerűsége, szerepe véget ér. No neked lejárt régen! A naplopóknak lejárt.
8. tárgyas (átvitt értelemben, rosszalló) Lejárja magát: <eszme, áramlat, irány> hibáinak, tévedéseinek felhalmozódásával hitelét, érvényét veszti, időszerűtlenné, idejétmúlttá válik, v. azzá teszi, lejáratja magát. Az úri politika réges-régen lejárta magát.  A [klasszicizmust követő] romantika már végképpen lejárta magát. (Ambrus Zoltán)
9. tárgyatlan (átvitt értelemben) Vmi lejár: vmely megállapodás, megbízatás, ügylet, jogviszony, ill. az ezt lerögzítő irat, okmány érvényességének ideje véget ér, megszűnik. Lejár a bérlet, a szerződés, a váltó; lejár a jegy; megbízatása, kiküldetése lejár.  [A kölcsönökből] minduntalan le-lejár egy részlet. (Ambrus Zoltán) Amikor lejárt a szakaszjegye, leugrott a villamosról. (Kosztolányi Dezső)
III. tárgyatlan (ritka, népies) <Vmiből levonandó pénzösszeg> vkinek jár. Tartozik tíz forinttal, de ebből neki lejár öt forint.
lejárható; lejárogat; lejáródik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me