máskor

Full text search

máskor határozószó
1. A beszélés idejétől, a szóban forgó időponttól, alkalomtól eltérő időben, ill. alkalommal; nem most, nem akkor. Legyen ® szerencsém máskor is. Máskor volt az, nem akkor. Máskor jó neki a kartonruha is, de most valami szebbet akar felvenni.  Máskor Mantovában kedvre táborozván, | Hétfejű sárkánnyal vítt mint egy oroszlán. (Garay János) Mindenik jó szó, mely máskor csak a légbe Röpűl tán, most beszáll a szív közepébe. (Petőfi Sándor) Bezárta az ajtót, mint máskor. (Kosztolányi Dezső) Máskor el tudtak egymással bolondozni, most nem volt hozzá kedve. (Móricz Zsigmond) || a. Nem most, hanem vmely határozatlan jövőbeli időpontban. Most nem érek rá, majd máskor.  Gyönyörű szalámink érkezett tanár úr … Nem tetszik? – Majd máskor – szólt. (Kosztolányi Dezső) || b. A mostanihoz hasonló helyzetben a jövőben. Máskor ilyet ne csinálj! Máskor okosabb légy!
2. Egyszer …, máskor … : egyik alkalommal …, másik alkalommal; … néha …, néha …; hol …, hol … Egyszer így beszél, máskor úgy.  [A bor] egyszer gyengébb, egyszer erősebb, egyszer aromásabb, néha csak savanykás, máskor savanyú. (Mikszáth Kálmán)
3. Máskorra: más, határozatlan időpontra, alkalomra (főleg a jövőben). Máskorra halaszt vmit. Délután 3-kor jött, pedig máskorra vártam. Hagyják ezt a dolgot máskorra!  A mai várvívás – marad az máskorra. (Arany János)
máskori.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me