mechanikus

Full text search

mechanikus [ë v. e] melléknév és főnév
I. melléknév -an, (-abb)
1. Vmely gép(ezet) v. szerkezet révén közvetlen emberi beavatkozás nélkül működtetett v. működő. Mechanikus fék, kapcsoló, védőberendezés.
2. (átvitt értelemben, rosszalló) Gondolkodás nélküli, megszokásból eredő, reflexszerű; gépies. Mechanikus eljárás, módszer.  Mechanikusan levetkőztem. (Babits Mihály) [Péter] mechanikusan dobta ki magából a szavakat. (Móricz Zsigmond)
3. Mechanisztikus (1). Mechanikus materializmus: a materializmus túlhaladott formája, mely a világ minőségi sokféleségét, a fejlődés törvényeit a mechanika legegyszerűbb törvényeiből származtatta, s az anyagnak csak a mennyiségi tulajdonságait ismerte el objektív jellegűnek. Mechanikus világnézet.
II. főnév -t, -ok, -a
1. Kisebb precíziós gépek (pl. varrógép, írógép stb.) javításával foglalkozó szakember; műszerész.  A városka mechanikusa és műszerésze előszedte a zugolyból ócska táskáját. (Krúdy Gyula) || a. (ritka, bizalmas) Különféle szerkezetek megjavításához értő mesterember.  A látogató … csakhamar mint mechanikus is vizsgát tett. A kis táskából előszedett szerszámokkal úgy kezdett dolgozni az erkélyajtón, amint a harkály kopog az erdő mélyén. (Krúdy Gyula)
2. <Üzemekben> munka- és szerszámgépek karbantartásával és javításával foglalkozó szakképzett személy; szerelő. A gépállomás, az üzem mechanikusa.
mechanikusi.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me