mégis

Full text search

mégis [g-i] kötőszó és határozószó
I. kötőszó <A mondat elején, belsejében v. a végén, gyak. a mondat főhangsúlyos szavaként annak kifejezésére, hogy az előzményekből természetszerűleg v. logikusan várható következménynek éppen az ellenkezője áll fenn v. történik.>
A. <Állító mondatban.>
I. <Egyenrangú ellentétes mondatokban, egyes mondatrészek szembeállításában is, önállóan v. és, de, azért, azonban, pedig, hanem, tehát kötőszóval együtt.>
1. <A mondatban kifejezett ellentét, szembeállítás nyomósítására:> az előzményekben előadott ténnyel, állítással szemben, annak ellenére; mindamellett. Sokat eszik, (és) mégis örökké éhes. Nem szerette az emeleti lakását, de aztán mégis hozzászokott. Azt mondják, hogy beteg és mégis örökké az utcán jár.  Esik a hó, mégis fekete az útca, Nagy vastag sötétség egészen behúzta. (Petőfi Sándor) Egyhangú és mégis szép volt minden. (Mikszáth Kálmán) || a. Az előzményekben megnevezett v. magától értődő v. csak odaértett okokkal, érvekkel, állítással, ítélettel szemben, azoknak ellenére (is). Jó, jó, de mégis nekem van igazam.  Fényesebb a láncnál a kard, Jobban ékesíti a kart. És mi még is láncot hordtunk! (Petőfi Sándor) Góg és Magóg fia vagyok én, | Hiába döngetek kaput, falat S mégis megkérdtem tőletek: | Szabad-e sírni a Kárpátok alatt? (Ady Endre) Tudom, semmi, de semmi közötök | hozzám, butuska tücskök a fű között, | mégis jólesik azt képzelni, hogy … | nekem üzentek, sok hű kis barát. (Szabó Lőrinc) || b. <Erősebb hangsúllyal annak nyomatékosítására, hogy vmely cselekvés, állapot stb. az előzményben megjelölt gátló körülmény ellenére is, azzal szembeszegülve, azzal megküzdve is megvalósul, megmarad, folytatódik, fennáll.> Mindenki rátámadt, mégis ő maradt felül. || c. <Tiltást tartalmazó mondat után következő s a tilalom megszegését kifejező állítás nyomósítására.> Mondtam neki, hogy ne menjen el, (s) mégis elment.
2. <Fokozásban, hasonlításban, különneműek szembeállításában, vmely körülmény elismerése után a nem várt következmény, elhatározás, döntés, ítélet nyomósítására.> Szép minden virág, de nekem mégis a rózsa a legszebb. Ez sem rossz, de mégis inkább a másikat választom.
3. (a mondat odaérthető részleteinek elhagyásával is) <Vmely állítás megszorítása után annak érzékeltetésére, hogy a megszorítás ellenére is érvényes.> Tegnap esett az eső, nem sokat, de (azért) mégis (esett). A beteg ma már evett, keveset ugyan, de mégis.
4. (erős érzelmi hangsúllyal) <Erős ellenkezés, dac kifejezésére, a megelőző kifejezett v. odaértett feltevés v. állítás után:> azért is; annál inkább. Szóval így áll a dolog, akkor mégis elmegyek.
II. <Főmondatban kifejezett v. csak odaértett előzmény után, azzal ellentétben.> Majdnem belebetegedett, de mégis megtartotta, amit ígért. Ellenezte a tervet, aztán, mivel jól sikerült, mégis úgy tett, mintha ő ajánlotta volna.  Tudta, hogy a szíve megreped ha látja, | Rózsa új hitvesét látni mégis vágya. (Arany János) || a. <Megengedő értelmű mondattal kapcsolatban, ellenvetést tartalmazó állító mondatban:> a részletezett körülmény megléte v. bekövetkezése ellenére is. Jóllehet még nem gyógyult meg egészen (azért) mégis bement a hivatalba. Ha (holnap) esik is az eső, (azért) mégis kirándulunk. Bár nem szép, mégis sokan udvarolnak neki.  [Történelmi lecke fiúknak.] Ha összeszakad Ég és Föld, | Mégis más lesz Magyarország. (Ady Endre) Bár egészen anyám és nagyanyám levegőjében lélegzettem …, mégis apám uralkodott felettem. (Móricz Zsigmond) || b. <Elhallgatott v. később következő állítmányhoz tartozó megengedő értelmű határozóval szembeállított m, ill. állítmány nyomósítására>.  Ha szeretsz, asszonyom, úgy kívánj egyebet, Különben, tört szívvel, de még is elmegyek. (Petőfi Sándor)
III. <Mellékmondatban a közvetlenül megelőző v. távolabbi előzményként közölt állítás, feltevés, kérdés stb. tartalmával szembeállítva:> azzal ellentétben, ami az előzményekből ismeretes.
1. <Elhangzott (határozott) állítás, megállapítás után következő ellentétes értelmű feltevésben, de, azonban, pedig kötőszóval v. önállóan.> Holnap szép idő lesz, de ha mégis esik, a kirándulás elmarad. Nem hiszem, hogy eljönne, de ha mégis eljön, szívesen látjuk.
2. <Különféle határozói, valamint alanyi, tárgyi mellékmondatban, annak hangsúlyozására, hogy a mellékmondat egy előzőleg elhangzott állításhoz, megállapításhoz képest váratlan, meglepő közlést tartalmaz.> Nem akart eljönni; amikor aztán mégis eljött, alig lehetett hazavinni. Soká készülődött; miután mégis elindult, megeredt az eső. Azt hitte, könnyű lesz a feladat, de nem csinálta meg, mert mégis nehéz volt neki. Le akartuk beszélni, de azt mondta, hogy mégis elmegy.
B. (ritka) <Tagadó v. tiltó mondatban, rendsz. a mondat végén:> mégsem, ill. mégse.  A mosolygós leány Azt mondják, hogy szeret, De nem tudom mégis, Szeret-e engemet. (Czuczor Gergely)
II. határozószó (egyszerű mondatban) <Nyomósító szóként, kifejezett v. csak odaérthető ellentét érzékeltetésére.>
1. <Vmely határozó után annak a megállapításnak nyomósítására, hogy bár a határozóban kifejezett körülmény után egyebet várnánk, a cselekvés, állapot ennek ellenére is bekövetkezik.> A sok eső után végre mégis kiderült. Sok küszködéssel mégis elérte célját. Sok lustálkodás után mégis elkezdett dolgozni.
2. <Töprengés, elgondolkodás, latolgatás után: vmely (pillanatnyi) ítélet, állásfoglalás, elhatározás nyomósítására:> az ellenkező tények, érvek ellenére is. Mégis el kellene mennem. Mégis ez lesz a jó! Hátha mégis igaz?  Ha valami gusztust csinál az élethez, az mégis a frissen csapolt sör. (Krúdy Gyula)
3. (rosszalló) <Erős hangsúllyal: vmely cselekvés, magatartás, állapot, helyzet stb. helytelenítésének nyomósítására:> igazán (I. 2), valóban. Ez már mégis sok!  Ejnye, ez már mégis cudarság tőlem. (Mikszáth Kálmán)
4. (csak kérdő mondatban) (népies, kissé rosszalló) <Amiatti csodálkozás, sajnálkozás v. enyhe megütközés, felháborodás, megbotránkozás kifejezésére, hogy vmely állapot, cselekvés túlságosan sokáig tart, holott meg kellett volna már szűnnie:> még mindig? Mégis beteg? Mégis ilyen gyerekesen viselkedik?  Oh boldog isten! hát te még is itt vagy? (Arany JánosArisztophanész-fordítás) Jeanette, mégis aluszik anyád? (Jókai Mór)
III. (m értékű szóként)
1. <Előzetes felszólítás, parancs v. tiltás megmásításának bevezetésére:> az előbb mondottak ellenére. Csináld meg ezt az összeadást. Mégis, inkább a másikat előbb. Ne menj ma színházba. Azaz, mégis, csak menj, nincs rád szükségem este.  Boríts hosszú fátyolt termete bájára … Még is – ne borítsd be arcát fátyolával. (Vörösmarty Mihály)
2. <Gyengébb hangsúllyal: vmely cselekvés, magatartás, állapot, helyzet stb. helytelenítésének nyomósítására:> minden mentegetés, szépítgetés ellenére is. No de mégis, ilyet csinálni!  Borbély Balázs is ungorkodni kezdett. Hogy de már mégis! Egy kis próbát csak illett volna tenni! (Jókai Mór)
3. (ritka) <Az elhangzott ellenvetés(ek) után további kérlelésre, nógatásra, unszolásra:> na igazán!, mégis, tedd meg értem!  Honnan hajtanak legtöbb marhát Tatába? – Biz azt nem mondhatjuk meg éppenséggel … – No de mégis? (Vas Gereben)
4. <Vmely feltűnő észlelethez kapcsolódó töprengés bevezetésére.> Mégis, hol lehet az a gyerek? Mégis, mi lehet ennek az oka?

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me