mér

Full text search

mér ige -t, -jen [ë]
1. tárgyas <Vmely nagyságot> meghatározott egységgel összehasonlít, és így mennyiségét számokban igyekszik meghatározni. Magasságot, mélységet, szélességet mér; kiterjedést, köbtartalmat, területet mér; súlyt mér; időt mér; lázat mér; a mellbőséget méri; az áram erősségét méri. A hosszúságot méterrel, az űrtartalmat literrel mérjük. A hőmérsékletet Celsius-fokokban mérjük. Másodpercekkel mérték az időt.  Téged szűlt-é a világ? | Vagy a világot is te szűlted épen? | Mert ha csak nincs napvilág, Nem mérhetünk időt mi semmiképen. (Csokonai Vitéz Mihály) A szabó szakavatott kezeivel teste körül motoszkált, mérve a mellbőséget és hasbőséget. (Kosztolányi Dezső) || a. <Meghatározott nagyságú tárgyat, testet> a hosszúság egységével egybevet úgy, hogy azt annyiszor fekteti végig rajta, ahányszor ráfér. Centiméterrel, kötéllel, lánccal, mérőzsinórral, méterrúddal, rőffel mér vmit; földet mér; méri a kertet, a szobát.  Eszébe jutott a régi háborúság; …Kapzsi nép a vásárt hogyan verte széllyel, Drága selyem-bársonyt mértek kopjanyéllel. (Arany János) || b. Vkit, vmit mér: vkinek, vminek a súlyát igyekszik súlyegységekben meghatározni. Mázsálón, mérlegen mér vmit; grammra, kilóra mér vmit; milligrammal, tonnával mér vmit. Mérték a malacot, bizony könnyű volt. || c. tárgyas <Folyadékot, apró szemű anyagot> az űrmérték egységével egybevet úgy, hogy meghatározott űrtartalmú edénybe önti, v. ezt annyiszor meríti meg benne, ahányszor telik belőle. Akóval, vékával, literes edénnyel mér vmit. Néhol a mákot, sőt a babot is literrel mérik. || d. Vkit mér: vkinek a hőmérsékletét, lázát igyekszik tized foknyi egységekben meghatározni. Hőmérővel, lázmérővel méri a gyereket; méri magát: a) lázmérővel igyekszik teste hőmérsékletét meghatározni és így megállapítani, hogy van-e láza; b) mérlegre áll, hogy megtudja testének a súlyát.  Azt hittem, hogy lázam van, mértem magam. (Kosztolányi Dezső) || e. Vmennyit mér: <megfelelő eszköz segítségével> megállapítja, hogy az alapul vett egység hányszor van meg a meghatározni kívánt nagyságban. Az előbb tizenöt centit mértem. Mikor mérlegre állt, 60 kilót mért. A másik szobában 20 fokot mértünk. A talaj mentén mínusz öt fokot mértek. Magas láza van: az előbb 39 egész 5 tizedet mértünk. || f. Vmire vmit v. vmennyit mér: vmely tárgyon, rajznak vmely vonalán vmely megadott távolságot kijelöl. Erre a vonalra mérj 10 centimétert! Mérj háromszor hat centit erre a lécre!
2. tárgyas (tárgy nélkül is, rendsz. módhatározóval) <Eszköz> mutatja azt a számot v. fokot, amelyből a meghatározni kívánt nagyság számszerű értéke megállapítható. A stopperóra századmásodperceket is mér. Ez a mérleg nem mér pontosan.
3. tárgyas <Személy adagolható anyagot, árut, holmit> bizonyos egység szerint meghatározott mennyiségben (egy alkalommal) elad. Mér vkinek vmit v. vmennyit. Csontot is mért a húshoz. Ezt borsos áron mérte. Nekem kevesebbet mért.  S Mózsi, nem hiába, hogy királynak mérte, Finomul kitellett, mondhatom, mértéke. (Garay János) || a. tárgyas <Árut, kül. élelmicikket> kicsinyben árusít. Itt olcsón mérik az almát. Menjünk valahova, ahol jó bort mérnek.  A ház utcai oldalán Omelka Nándor hentesmester mérte a hájat. (Gárdonyi Géza) Mondd, mit érlel annak a sorsa, | ki sót mér, krumplit, kenyeret… (József Attila)
4. tárgyas (átvitt értelemben) <Osztályrészt vmiből, igazságot> oszt(ogat) az embereknek. Furcsán mérték akkor az igazságot.  A sors ezt már így mérte: Te értem – én ő-érte. (Kisfaludy Sándor) A reménység… Másszor az esztendőt hatvanával mérte. (Arany János) || a. (tárgy nélkül) (átvitt értelemben is) Vhogyan mér: vmilyen módon, vmilyen mennyiségben ad, osztogat abból, amije van. Mindig bőven mér.  Fukar kezekkel mérsz, de hisz nagy úr vagy! (Madách Imre) Egek, ezt akartátok? | …Igy mérik mostanában A szép emberi életet? (Tóth Árpád)
5. tárgyas (népies, bizalmas) <Ruhá(zato)t, lábbelit> mértékre szab vkinek.  Mérjen ennek a gyereknek egy pár csizmát. (Mikszáth Kálmán) || a. tárgyas (átvitt értelemben) Vmely mértékben meghatároz, megszab.  Földi ember kevéssel beéri, Vágyait ha kevesebbre méri. (Arany János)
6. Vmihez mér vmit: a) vmi mellé teszi, és összehasonlítja vele, hogy annak mértéke szerint szabja meg. A ruhát a testhez méri. b) (átvitt értelemben) vmihez arányítva szabja meg vminek a nagyságát. Keresetéhez méri kiadásait; a jutalmat az érdemhez méri.  Voltaképpen háromszáz forintot kellene adnom a vagyonomhoz és a nevemhez mérve. (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben) Vkihez, vmihez hasonlítva ítél meg. Vö: hozzámér (3). Az eszéhez kell mérni. Mindent a maga képességéhez mér. Hozzám ne mérje magát az ilyen ember. Hogy lehet magadat őhozzá mérned?  Szónoklatát kezdték Kossuth ékesszólásához mérni. (Jókai Mór)
7. tárgyas (átvitt értelemben is) <vmely nagyságot> mással összehasonlítva bizonyos értékűre becsülni igyekszik. Vmivel méri vkinek, vminek az értékét. Méri a különbséget a két teljesítmény közt.  Dícsérnek előtte: neki már az is seb; Azt méri titokban, mennyivel ő kissebb. (Arany János) || a. Vmivel mér vkit, vmit: vmihez hasonlítva ítéli meg az értékét.  A mindenséggel mérd magad! (József Attila) || b. (tárgy nélkül) Vhogyan, vmivel mér: vhogyan, vmihez hasonlítva ítéli meg a dolgokat, az embereket. Egyenlő mértékkel mér: igazságos, nem részrehajló; különböző mértékkel mér: az egyiket szigorúbban, a másikat enyhébben ítéli meg, nem azonos szempontok szerint v. elfogultan ítél meg személyeket, dolgokat; lattal v. latra mér; patikamérlegen mér vmit; a régi mértékkel mér.
8. tárgyas (elavult) Magát vkivel méri: erejét vkivel összeméri; mérkőzik vkivel.  Káromkodik csúnyán, a magyart böcsmérli: Hogy nincs, aki merje magát vele mérni. (Arany János)
9. tárgyas és tárgyatlan (-t ragos mértékhatározóval) Vmit, vmilyent, vmekkorát mér vkire, vmire: (vmilyen erős) ütéssel sújt vkit, vmit. Vö: rámér (3). Csapást, pofont, ütést, ütleget, vágást mér rám, rád, ránk stb.; hatalmasat, nagyot mér vkinek a vállára (a botjával, a kardjával, az öklével).  Paksy éppen abban a pillanatban mért iszonyú vágást egy drótinges szpáhira. (Gárdonyi Géza) || a. tárgyas (átvitt értelemben) Vmely büntetést, csapást mér vkire, vmire: vmely büntetéssel, csapással sújtja, vhogyan bünteti, v. erejét letöri. Vö: rámér (3c). Büntetést mér rám, rád, ránk stb. Szigorú büntetést mért a vádlottra. Döntő csapást mért az ellenségre. Ez a felfedezés nagy csapást mért a régi elméletre.  Alkonyúló félben van már élte napja,… S ő reá, szegényre, a szerencsétlenség, ő reá mostan mért legtöbb gondot és bajt. (Petőfi Sándor) Én is, amit a sorsom rám mért, Elszenvedem – a hazámért! (Arany János)
10. tárgyas (népies v. választékos) Vmely távolságot, utat, teret mér: hosszában egyszer v. többször végighalad, föl-alá járkál rajta.  Mérem egész nap a tornácot és pipázom. (Tompa Mihály) Nem is, nem is azt a forgószelet nézi, Mely a hamvas útat véges-végig méri… (Arany János)
Szólás(ok): ld. kanál.
Igekötős igék: átmér; bemér; belemér; elmér; felmér; hozzámér; kimér; lemér; megmér; összemér; rámér; utánamér; végigmér; visszamér.
méretlen; mérhető.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me