méreg

Full text search

méreg [ë] főnév mérget, mérge [e, e]
1. Olyan anyag, amely – emberi v. állati szervezetbe jutva – károsan, gyak. roncsolóan hat rá, nagyobb mennyiségben pedig halált okoz. Erős, gyors, lassú, alattomos, halálos méreg; gyorsan, lassan ható v. ölő méreg; halálfejes méreg; mérget ad be vkinek; mérget kever vkinek az életébe, italába; mérget főz, kever. Kis mennyiségben a legtöbb növényi eredetű méreg orvosság is. A széngáz a vörös vérsejteket pusztító méreg. A legtöbb kígyó mérge halálos. Fokozatosan adagolva a szervezet megszokhatja a legtöbb mérget. Szóláshasonlat(ok): erős, mint a méreg: nagyon erős, csípős ízű <étel, fűszer, főként paprika>.  Köztünk van a legnagyobb ellenség, A cudar, az áruló testvérek! | S egy közülök százakat ront el, mint A pohár bort az egy cseppnyi méreg. (Petőfi Sándor) Megmenti Katalint… Méreg helyett altatót ad neki. (Ambrus Zoltán) Mondják, mérget ivott szegényke… (Krúdy Gyula) || a. Az egészségre ártalmas étel, ital, élvezeti cikk v. ritk. életmód. A mértéktelenül fogyasztott szesz méreg. Méreg neki az éjszakázás. Gyomorbajosnak méreg ez az étel. || b. (átvitt értelemben, választékos) Az egyén v. a közösség lelkivilágát megmérgező, (alattomban, lassan) romboló, bomlasztó érzés, szenvedély v. eszme. Soviniszta, fasiszta méreg. Megmételyezte a nagyravágyás mérge.  A fényűzés és a bujálkodás A nagy polgártestben [= a nemzet szervezetében] lassú méreg. (Berzsenyi Dániel) Égig röpűlt a bűvös ének, Lehozta a hír csillagát… De méreg a dal édes méze. (Petőfi Sándor)
2. (átvitt értelemben) Nagyfokú bosszúság; emésztő düh; harag. Esz a méreg; elönti, forr benne a méreg; majd szétveti a méreg; megesz a méreg; (majd) megöli a méreg; méregbe gurul; méregbe hoz; méregbe jön; elvörösödik mérgében; kékül-zöldül mérgében; majd felrobban v. majd megpukkad mérgében; kiadja a mérgét; kifújja a mérgét; kitölti vkin a mérgét; kiönti vkire a mérgét; magába fojtja v. lenyeli a mérgét; forr a méregtől; pukkad(ozik) a méregtől.  Mérgében szemei szikráztak. (Eötvös József) S felelt, kitörvén Jónásból a méreg: | „Méltán haragszom azért, migcsak élek!”… (Babits Mihály) Méreg lobban a Bődi Ferenc szívében. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben) Mérgelődés, bosszúság. Sok mérget nyel. Sok méreg van vele. Csupa méreg az egész élete.  Képzeld csak, milyen mérgem van! Kisöpörték a kedves pókomat. (Mikszáth Kálmán) || b. (átvitt értelemben) Mérgesítő, dühítő, bosszantó dolog. [– Elvesztettem a bicskám.] – Ez aztán méreg v. nagy méreg! Hát nem méreg ez?  Az a nagy méreg…, hogy tanárt meg bírót nem tud termelni a város. (Móricz Zsigmond)
3. (átvitt értelemben) Vmely természeti jelenség ártó, pusztító ereje. A tél kiadta a mérgét.  Csikóbőrös kulacsocskám! | …Mikor hideg szelek vagynak, Elveszed mérgét a fagynak. (Csokonai Vitéz Mihály) Végre a nagy öröm, mely szivöket nyomta, Mint a terhes fölleg mérgét kiontotta. (Arany János)
Szólás(ok): mérget lehet rá venni: egészen biztos, feltétlenül lehet rá számítani.
Szóösszetétel(ek): 1. méreganyag; méregcsepp; méregerős; méreghalvány; méregisme; méregital; méregkehely; méregkeserű; méregkeverés; méregmirigy; méregölő; méregpiros; méregtan; méregtermő; méregzacskó; 2. ellenméreg; kígyóméreg; körömméreg; patkányméreg; pulykaméreg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me