míg

Full text search

míg határozószó és kötőszó
I. határozószó, vonatkozó (kötőszóként, gyak. a vonatkozó érték háttérbe szorulásával)
1. Addig az időpontig, amelyet a vele kapcsolt mondat megjelöl; amíg, ameddig. Csak addig légy türelemmel, míg ezt befejezem! –11 <A vonatkozó határozószói érték háttérbe szorulásával, a kötőszói érték előtérbe nyomulásával.> Várj, míg visszajövök! –12 <Gyak. a nem szóval nyomósítva.> Boldogan éltek, míg meg nem haltak: <népmesék befejező fordulata.> Várt, míg a küldönc vissza nem jött.  Ki ne jöjjetek semmi zajra, míg én ki nem hívlak. (Mikszáth Kálmán) Lábuknál húztam le a szenteket: | „Ezer miatyánkot mondok, ha kell, – | míg meg nem áldasz, nem engedlek el!” (Szabó Lőrinc) –13 <Rendsz. a végre szóval együtt; vmely hosszadalmas cselekvés v. történés befejezéséül, mintegy a vele kapcs. feszültség feloldásaként:> és akkor mégis csak. Sokáig ültünk ott éhesen, míg végre megszólalt az ebédre hívó csengő.  Felturkálták … az összes hivatalos iratokat, míg végre előkerült a kulcs. (Mikszáth Kálmán)
2. Az alatt az idő alatt (folyton), amelyet a vele kapcs. mellékmondat megjelöl; amíg, ameddig, mialatt. Addig…, míg. Addig menj, míg még világos van! Addig üsd a vasat, míg meleg!  Tüzesen süt le a nyári nap sugára Az ég tetejéről a juhászbojtárra… Faluvégen nyája mig szerte legelész, ő addig subáján a fűben heverész. (Petőfi Sándor) || 21 <A kötőszói érték előtérbe nyomulásával:> míg élek, el nem felejtem. Ne félj semmit, míg engem látsz!  Légy víg, légy te okos, míg lehet élj s örülj. (Berzsenyi Dániel) || a. (népies) Míg a világ v. míg világ a világ: az idők végtelenjéig.  Leszek mig a világ, | Kossuth katonája. (Arany János) b) Az alatt az idő alatt (egy v. több alkalommal), melyet a vele kapcsolt mondat megjelöl; mialatt. Míg nem voltál itthon, vendég jött.  Pór menyecske jött. Korsó kezében. Korsaját míg tele merítette, Rám nézett át; aztán ment sietve. (Petőfi Sándor) Kelj föl, óh, kelj föl, szent vörös Nap, | Mig gyülölök, vagyok és élek. (Ady Endre) Előttem nők siettek … és míg az esti csendben Elhalt víg kacajuk, kezem szegény öt újja Didergőn összesímult nyűtt, lim-lomos zsebemben. (Tóth Árpád)
3. (ritka) Addig a helyig, pontig, amelyet a vele kapcsolt mondat megjelöl; ahol. Menj addig, míg az út kettéválik. –31 <A kötőszói érték előtérbe nyomulásával.>  Itt, ahonnan messze kell utazni, míg az Ember hegyet láthat, itt a szép alföldön, Itten élek én most megelégedéssel. (Petőfi Sándor)
4. (ritka) Azon az úton v. területen végig, amelyet a vele bevezetett mellékmondat megjelöl; ameddig. Addig menj, míg köves az út.
II. kötőszó <A főmondatban addig rámutató szóval kapcs. Míg…, addig…:> térbeli v. időbeli vonatkoztatás nélkül a vele kapcsolt mellékmondatban megjelölt körülménnyel párhuzamosan, azzal ellentétben. Míg a költöző madarak az évszakok szerint csak közelebbi helyekre vándorolnak, addig a vándormadarak télen messze Afrikába is elrepülnek. – II1 <főmondatbeli rámutató szó nélkül.>  Előre hát mind, aki költő, …Átok reá, ki gyávaságból Vagy lomhaságból elmarad, Hogy, míg a nép küzd, fárad, izzad, Pihenjen ő árnyék alatt! (Petőfi Sándor) Ami… szabad idő gyanánt maradt, az leginkább csak [nótázással] …telt el, míg ellenben máskor rendkívül nagyokat hallgatott a társaság. (Tömörkény István)
Szóösszetétel(ek): amíg; valamíg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me