nyom [2]

Full text search

nyom [2] főnév -ot, -a
1. <A talajon> vkinek, vminek a járása után visszamaradó, látható jel, mélyedés v. eltérő szánű rész. Kerékpár, kocsikerék, cipő nyoma; gyerek, felnőtt nyoma; nyom után megy; (a) nyomába se ér; vkinek (a) nyomába lép; vkinek a nyomában jár; vkinek a nyomain jár; vkinek, vminek a nyomában: a) közvetlenül utána haladva; őt közvetlen közelről követve; b) (átvitt értelemben) közvetlenül utána fellépve, jelentkezve; utóhatásként; c) (átvitt értelemben) cselekvésében az ő példáját, útmutatásait követve; nyomon követ vkit, vmit: a) közvetlenül utána, mögötte megy; b) közvetlenül utána történik; c) megfigyelés, szemmel tartás végett, kisebb-nagyobb távolságból észrevétlenül követi, kíséri; d) felolvasás, előadás menetét figyelemmel kíséri, vele együtt halad; nyomon űz vkit; nyomon van; hamis, helyes, jó, téves nyomon van, indul el; elveszt vmely nyomot; nyomot veszít v. nyomát veszíti; nyomról nyomra követ vkit, vmit. Meglátszik sáros cipőjének nyoma a szőnyegen. A nyomokat belepte a hó.  Ázik a föld keservemtől Lábam minden nyomában. (Kisfaludy Sándor) Az asszony arcán … láttam, hogy Margitnak a. nyomába se léphet. (Gárdonyi Géza) Az országúton nem … volt más emberi nyom, mint az ő lépteinek nyoma a hófúvásban. (Krúdy Gyula) S a pihenésre gondolni se késvén, | kúsztunk föl, ő elől és én nyomába. (Babits MihályDante-fordítás)
2. Vmely felületen érintés v. nyomás folytán keletkezett és az odanyomott testrész v. tárgy alakjára emlékeztető folt. Meglátszik az ujja nyoma a kilincsen, a hamvas szilván; (átvitt értelemben) meglátszik a keze nyoma: az ő munkájának, tevékenységének az eredménye ismerhető fel vhol, vmin; vkinek a kezem nyomára ismer vmiben.  Oly ép maradt e szűz kebel, Mint a gyümölcs, mint a gerezd, Melyen érettség hamva rezg, S az illető kéz nem nyomott | Reá még bélyeget, nyomot. (Arany János) Mindenütt a te kezed nyomára ismerek. (Csiky Gergely) A friss, a lágy, a vaskos | szőnyegen még semmi nyom! (Babits Mihály) || a. <Vmely felületen> vmi után ott maradó, szennyes, ill. az illető felülettől eltérő színű folt, rész. Kiment a tinta a blúzából, de a nyoma ott maradt. Nyomot hagyott a vörös bor az abroszon. || b. Vmely sérülés (ütés, szorítás, vágás stb.) folytán keletkezett folt, ill. hegedés <a testen>. A kutya fogának a nyoma látszik a lábán. Arcán meglátszottak a verekedés nyomai. A seb begyógyult, de a nyoma egész életére megmaradt a karján. A homlokán vágás nyoma látszott.  Megnézte a sebet, kimosta, bekötözte, s biztosította őt, hogy … egy hét múlva már nyoma se marad az egésznek. (Kosztolányi Dezső) || c. Vmely mozgó, haladó test, tárgy után visszamaradó hatás, változás vmely felületen, közegben. A hajó nyoma a vizen a repülők nyoma az égen.
3. Olyan látható, tapasztalható jel, amelynek alapján vmely állapot, jelenség jelenlegi v. előzetes fennállására, jelenlétére v. megtörténtére lehet következtetni. Nyom nélkül ; a jólét, a gyarapodás, a nyomor, a szegénység nyomai; a háború nyomai; a vihar nyomai; vmely régi település nyoma; híre sincs, nyoma sincs: teljesen eltűnt; (átvitt értelemben) nyom nélkül eltűnt, nyoma sem maradt, nyoma sem látszik: teljesen eltűnt, semmi jel sem maradt utána; (átvitt értelemben) nyoma sincs, semmi nyoma: a) jelenlétét, fennállását semmi jel nem mutatja; b) semmi jele annak, hogy előzetesen jelen volt, fennállt; nyoma vész: teljesen eltűnik; nyoma tűnik; nem maradt utána semmi nyom; bűntény, visszaélés nyomára bukkantak; nyomra vezet vkit: közli, tudtul adja azokat az adatokat, amelyeknek alapján vki, vmi megtalálható, kézre keríthető; nyomára jön; vkinek, vminek a nyomára jut. Hogy ő is Pesten él, annak csak most a télen jöttem nyomára.  Mind lóra kap, … | Kergetik a Matyi hűlt nyomait. (Fazekas Mihály) A sáros utat már alig találni, A lóra hagyják, az tán nyomra lel. (Arany László) A mocsarak meg a lápok világában nincs még nyoma a tikkadásnak. (Bársony István) A gyilkos még nincs meg …, de a rendőrség már nyomon van. (Hunyady Sándor)
4. (átvitt értelemben) Vmely élménynek, érzelemnek, átélt eseménynek, elmúlt állapotnak következményeiben mutatkozó hatása. Magán viseli vminek a nyomát; maradandó, mély nyomot hagy benne v. rajta vmi. A háború kitörölhetetlen nyomokat hagyott a lelkében. Ez az élmény mély nyomot hagyott benne. Kedélyén meglátszottak a hosszú szenvedés nyomai.  Néhány jó könyvre tett szert … Mind oly könyvek, melyek nyomot hagytak [Vörösmarty] fejlődésében. (Gyulai Pál)
5. (ritka) Nyomokban: csak helyenként, igen kis mértékben, mennyiségben. A burgonya csak nyomokban tartalmaz zsírt. A megye területén csak nyomokban volt eső.
6. (ritka, régies) Egy lépés, egy lépésnyi távolság. Minden nyomon: állandóan, mindig, nagyon gyakran.  Úgy Látom, egy nyomot sem távozik. (Vörösmarty Mihály) Noémi egy nyommal sem lépe hátra. (Jókai Mór)
7. (ritka, népies, mezőgazdaság) Annyi föld, amennyi ásóval egyszerre kiemelhető; ásónyom.  Az ásó belemélyedt a földbe. Öt-hat nyomot vetett fel. (Móricz Zsigmond)
8. Nyomán (névutószerűen, a megelőző ragtalan v. -nak, -nek ragos szóval együtt értve): a) vminek közvetlen hatására, eredményeképpen. Keze nyomán. A mélyfúrás nyomán meleg víz, olaj buzog elő. A beszéd nyomán nagy vita támadt. b) vkinek, vminek a példáját útmutatását, tanítását alapul véve, követve. Filmjének forgatókönyvét idegen ötlet nyomán írta.  Bismarck nyomán az őszinteség a legélesebb fegyvere lett a ravaszságnak. (Mikszáth Kálmán)
Szólás(ok): (bottal) ütheti a nyomát: a) elszalasztották vkinek, vminek a kézre kerítésére kínálkozó alkalmat; b) lemondhatnak arról, hogy viszontlássák, visszakapják; (lába) nyomába sem léphet: értékét tekintve meg sem közelíti; a lába nyomát is megcsókolhatja: nagyon hálás lehet neki.
Szóösszetétel(ek): ásónyom; egérnyom; keréknyom; lábnyom; vadnyom; vérnyom.
nyomú.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me