sincs

Full text search

sincs tárgyatlan ige (hiányos ragozású), sincsen, sincsenek, (népies) sincsennek (csak a jelentő mód jelen idejének egyes és többes számú 3. sz-ében; a többi alakja helyett a se(m) tagadó kötőszó, ill. határozószó és a van ige megfelelő alakjából álló szókapcsolat haszn.)
I. <A létezés tagadására.> <Kapcsolatos tagadó mondatok második tagmondatában v. ilyen helyzetű önálló mondatban:> szintén nincs. Mozdulatlan anyag nincs, (és) anyagtalan mozgás sincs.
II. <A jelenlét, a jelenbeli érvényesség kapcsolt tagadására.
1. <Kapcsolatos mondatok második tagmondatában v. ilyen helyzetű önálló mondatban, főleg tagadó mondat után:> szintén nincs. Apám még nem ért haza, s anyám sincs itthon. –11 <A tagok, részletek mindegyikére kiterjesztett egyszeres tagadásban.> Négy gyermeke van, de egyik sincs tíz éves. Három gyermeke közül egyik sincs otthon. Van ott sok könyv, de egy sincs bekötve. –12 <Tagadásként is felfogható állítás, kérdés után. A gyermekek elmentek hazulról; az apjuk sincs itthon. –13 <Állító v. tagadó alakú eldöntendő v. találgató kérdés után, rendsz. sorozatos tagadásban v. ilyen tagadásként értve.> Zöldpaprikát keresel? Most még az sincs. –14 <Odaértett, odaérthető tagadással kapcs.>  A viceispánnét… megmarta erre a zöld szemű szörnyeteg, a szemet szemért, ha a férjemuram úgy tesz, eb ura fakó, ő sincs fából, nosza hamar ő is gyúrt egy hógalacsint, és a daliás Ulrik János főcsendbiztost szemelte ki incselkedési tárgyul. (Mikszáth Kálmán) || a. (kettős v. ritk. többszörös tagadás tagjaiban)…sincs, …sincs: sem… nincs, sem… nincs. Itt sincs, ott sincs. Nekem sincs dolgom vele, neked sincs.
2. (népies) <Ellentétes értelmű választó mondatok második tagmondatában:> nincs. Vagy van, vagy sincs: nem törődöm vele. Nem tudom, van-e nála bicska, vagy sincs.  Nem tudja, van-e zsebemben pénz, vagy sincs! (Vas Gereben)
3. <Fokozó értelmű kifejezésben, még, még csak fokozó-, nyomósító szókkal együtt v. ezek nélkül; rendsz. igekötős határozói igenévvel kapcs., az igekötő és a határozói igenév közt.>  Négy ágú épűlet, amely be sincs fedve, Mely akasztófának vagyon keresztelve. (Petőfi Sándor)
4. <Általánosan tagadó névmás, névmási határozószó után.> Senki sincs otthon. Sehol sincs.  Képzeljen el, Kedves Atyám, egy… karmestert, aki soha sincs magánál. (Ambrus Zoltán) A Bencze-domb alatt van az Ér. Azután nincs semmi. Szentkirály sincs és semmi sincs. (Ady Endre) Még semmi sincs az iszákba! (Móricz Zsigmond) || a. (gyak. túlzó) <Általánosító értelmű, fokozást jelentő szóval, kifejezéssel kapcs., általánosító tagadás kifejezésére:> nincs se(m). Az egész világon v. hetedhét országon sincs olyan ember, mint ő.  Mi baja volt? – Azt hiszem, az orvosok sincsenek tisztában vele. Tífusz vagy meningitisz [= agyhártyagyulladás]. (Ambrus Zoltán) || b. (gyak. túlzó) <Nagyon keveset, nagyon jelentéktelent jelentő szóval v. szókapcsolattal; általánosítva tagadó nyomatékos kifejezésben; gyak. állandósult szókapcsolatokban, még, még csak nyomósító szókkal együtt v. ezek nélkül:> nincs se(m). Mutatóba sincs már belőle. Szó sincs róla. Egy csepp víz sincs a pohárban.  Egy lélek sincs itthon kívülünk a házban. (Ambrus Zoltán)
5. <Feltételes v. megengedő értelmű m, kifejezés után, nyomatékos tagadásként:> nincs se(m). Ha minden erődet megfeszíted is, akkor sincs lehetőség rá, hogy változtass rajta. Minden érdemedet elismerve sincs rá mód, hogy…
III. <Birtokos személyragos szóval, birtokos szerkezettel kapcs., a birtoklásnak, a birtokviszony különféle árnyalatainak a tagadására.>
1. Vkinek vkije, vmije sincs: vkinek vkije, vmije szintén nincs. Nincs bátyám. Öcsém sincs.  Messze nézne [a rab gólya], de ha nem lát! … Kőfalon nem látni átal. Még az égre fölnézhetne, Arra sincsen semmi kedve. (Arany János) –11 <A tagok, részletek mindegyikére kiterjesztett egyszeres tagadásban.> Bal kezén egy ujja sincs. –12 <Tagadásként is felfogható állítás, kérdés után.>  Eső és hó szakad. | Mi gondunk rá? mienk A konyha szöglete,… | S gondunk ételre sincs. (Petőfi Sándor) –13 <Állító v. tagadó alakú eldöntendő v. találgató kérdés után; rendsz. sorozatos tagadásban v. ilyen tagadásként értve.>  Mit szemlélhet [az az ember]? | Tán a fényes délibábot? | Hisz olyat már sokat látott…. | Vagy a szomszéd falu tornyát? | Hisz azon meg nem sokat lát…. Vagy tán azt az embert, Ki amott a kendert Áztatóba hordja? Arra sincsen gondja. (Petőfi Sándor) || a. (kettős, v. ritk. többszörös tagadás tagjaiban)… sincs, … sincs: nincs se(m) nincs se(m). Fia sincs, leánya sincs. Apja sincs, anyja sincs.
2. (népies) <Ellentétes értelmű választó mondatok második tagmondatában:> nincs. Nem tudom, van-e gyermeke, vagy sincs.
3. <Fokozásban még, még csak nyomósító szókkal együtt v. ezek nélkül olyan közlés után, amelyhez kapcsolódva jelentkezik a fokozás; a sincs némileg a kapcsolatra is utal:> sőt, ami annál is több, szintén nincs.  Fáradoz napestig, vasárnapja sincsen. (Petőfi Sándor) Lábainál egy kő alól víz szivárgott ki… majd eltűnt a földrepedésekben… utána előbukkant odább és újra elrejtőzött. Még hangja sincs, csak úgy megy, nesztelenül,… holott… valahol… talán harsogó folyam lesz. (Mikszáth Kálmán)
4. <Általánosan tagadó névmással, ilyen névmási határozószóval kapcs.> Senkim sincs. Semmije sincs.  Bár apái nékie [= Pató Pálnak] Mindent oly bőven hagyának- Soha sincsen semmije. (Petőfi Sándor) Valahára mutassuk meg már, hogy Senkinek sincs semmi köze hozzánk. (Petőfi Sándor) Hát tehetek én róla, ha sehol sincs hitelünk? (Csiky Gergely) Ő … haldoklik. Semmi joga sincs ehhez. (Ady Endre) Ha semmije sincs, nem is kerül sokba | ez az embernek. (József Attila) || a. <Általánosító értelmű, fokozást jelentő szóval, kifejezéssel kapcs., általánosító tagadás kifejezésére:> nincs… se(m). Hetedhét országon, az egész világon sincs párja.  Áldott inség: magyar élet, Világon sincs párod néked. (Ady Endre) || b. <Nagyon keveset, nagyon jelentéktelent jelentő szóval v. szókapcsolattal; általánosítva tagadó nyomatékos kifejezésben, gyak. állandósult szókapcsolatokban, még, még csak nyomósító szókkal együtt v. ezek nélkül:> nincs se(m). (Halvány) fogalma sincs vmiről; híre-hamva sincs; nyoma sincs; (halvány) sejtelme sincs (vmiről); (egy v. egyetlen) szava sincs (vkihez). Egy fillérje sincs.  Sejtelmem sincs róla, miféle ember lehetett. (Gárdonyi Géza) Akinek még csak rokona sincsen, egész életén át hiányzik neki valami: a másik szív. (Gárdonyi Géza) Azt hallom, hogy most már lakása sincs. (Ady Endre) || c. (gyak. túlzó) <Viszonylag rövid időtartamot jelentő személyragos szóval kapcs.:> nincs se(m). Egy órája sincs, hogy kerestelek. Egy hete sincs, hogy itt vagyunk, s a városnak már minden nevezetességét ismered.  Most mentél el, öt perce sincs. (Radnóti Miklós)
5. <Feltételes v. megengedő értelmű m. kifejezés után, nyomatékos tagadásként:> nincs se(m). [Elfelejted, mennyi jót tettem veled?]. – Akkor sincs jogod így kiabálni.
IV. Még sincs …: nincs (vmi, vki v. vkinek, vminek vmije, vkije) mégse(m). Már régen elmúlt öt óra, még sincs itt. Sokat keres, még sincs pénze.  Na. Hát a kisasszony hol van? Még sincs? – hozta be a lámpát Anna. (Móricz Zsigmond)
V. <Igekötőszerű határozószóval, kül. a van ige igekötős alakjainak kapcsolt tagadására.>
1. Sincs meg: a) szintén nincs meg. A pénztárcám sincs meg. Még most sincs meg köztük az egyetértés. b) még sincs meg?: még most sem készült el?  Még sincs meg az a ház, Rozi? (Móricz Zsigmond)
2. Sincs ki: a) szintén nincs ki. Ebből sincs ki a tíz kiló; b) nincs ki se(m). Ennyiből sincs ki a lakodalom?
3. (népies) Sincs hátra: nincs hátra se(m). Senki sincs már hátra?
4. Sincs túl vmin: szintén nincs túl vmely nehézségen, tennivalón. Még az öcsém sincs túl az érettségin.
Szólások: ld. ész.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me