szamár

Full text search

szamár főnév és melléknév
I. főnév szamarat, szamara
1. A lóval rokon és hozzá hasonló, de nála kisebb, hosszabb fülű, rendsz. szürke, igénytelen, teherhúzásra, teherhordásra, esetleg lovaglásra használt háziállat (Equus asinus). Csökönyös szamár; a szamár bőg, iá-t mond, ordít. A kordába két szamár van fogva. Szamárral hordja a vizet a hegyre. Szóláshasonlat(ok): (tréfás) kilátszik, mint a szamár a nyájból v. a juhok közül: társainál jóval magasabb, feltűnően nagy termetű <személy, főleg gyerek>; áll, mint szamár a hegyen v. áll, mint Bálám szamara: bambán, maflán, tehetetlenül áll.  Megy a juhász szamáron, Földig ér a lába. (Petőfi Sándor) Egy ízben szamárral is találkoztunk, amely hordókkal megrakott kis szekeret húzott. (Kuncz Aladár)
2. (állattan) Szamarak: ezt az állatot és a vele rokon állatokat magába foglaló nemzetség a lófélék családjából.
3. (átvitt értelemben, bizalmas, rosszalló) Az a személy, főleg gyerek, aki nehezen tanul, gyenge értelmi képességű. Sült szamár; szamarak hídja; (régies) szamarak padja: tanteremben a leghátsó pad, ahová régen a leggyengébb tanulókat ültették. Nagy szamár, kétszer megbukott.  Böszörményi a legnagyobb szamár az osztályban. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben, bizalmas, enyhén rosszalló) Mások megítélése szerint érthetetlenül, ostobán v. makacsul viselkedő személy. Nagy szamár voltál, hogy így viselkedtél. Hogy lehettél ilyen szamár? Nézd a vén szamarat, még legénykedik!  Nem dicséretképpen mondom… de el nem hallgathatom, hogy nagy szamár vagy. (Petőfi Sándor) Zokogtam a bús lámpafényen, | Richárd vigasztalt: „Ej, szamár…” | S elvont szájjal mókázni kezdett. (Tóth Árpád) Elhatározta, hogy többé életében nem hívatja le ezt a vén szamarat. (Kosztolányi Dezső)
4. (középfok és felső fokban is) (átvitt értelemben, ritka, bizalmas, rosszalló) Szamárság, ostoba dolog. Hogy mondhattál ilyen szamarat? Ennél szamarabbat nem mondhattál volna.
II. melléknév -ul, szamarabb (átvitt értelemben, bizalmas, rosszalló)
Buta, ostoba, gyenge értelmi képességű <személy>. Szamár ember, gyerek, kölyök. Az a szamár alak már megint mit csinált! || a. (átvitt értelemben, bizalmas, rosszalló) Ilyen személyre jellemző, tőle származó, rá valló. Szamár beszéd, eljárás, ötlet, rendelkezés, viselkedés.  Én neked egy szamár telegrammot s levelet küdöttem. (Tompa Mihály) || b. (átvitt értelemben, ritka, bizalmas, rosszalló) Szamárul: ostobán. Szamárul csináltad. Szamarabbul már nem is beszélhetett volna.
Szólás(ok): ordít v. (tájszó) bőg a szamár, eső lesz: <síró gyereknek, hangosan és hamisan éneklő embernek mondják csúfolódásból.> Közmondás(ok): (régies) Nem illik szamárra bársony nyereg: ami durva, faragatlan, alpári, ahhoz nem illik az értékes, a finom.
Szóösszetétel(ek): 1. szamárállkapocs; szamárbőgés; szamárbőr; szamárcsont; szamárfej; szamárganéj; szamárhús; szamáristálló; szamárkanca; szamárkiáltás; szamárlapu; szamárlovas; szamárnóta; szamártej; 2. vadszamár.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me