tatár

Full text search

tatár főnév és melléknév
I. főnév -t, -ok, -ja
1. A tatárok: a) zömmel a Volga középső folyásánál, a Káma torkolatvidékén, a Tatár Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaságban és elszórtan a Szovjetunió más részein is élő, török nyelven beszélő nép; b) (történettudomány) a XIII. században Ázsiából Európába nyomuló, hazánkat is végigpusztító mongol és török törzsek. A tatárok betörése IV. Béla korában.  A pogány tatárok szeme egyre az országunkon forog. (Gárdonyi Géza) Ez a császár akkoriban uralkodott a művelt Nyugaton, mikor nálunk a… tatárok élték világukat. (Móra Ferenc); c) (történettudomány) a XVI–XVII. században fennállt krími kánság török népe, ill. ennek a török hódoltság korában kegyetlenségük miatt félelmetes hírű lovas katonái. A végvárak ostromában részt vevő tatárok. || a. E népek, ill. törzsek vmelyikébe tartozó személy, főleg férfi.  Jön egy zömök tanár, Szivén zsákmány, szemén tüzár. (Kisfaludy Károly) Három krími tatár szaladoz tusakodva. (Vörösmarty Mihály) || b. (történettudomány) <A tatárjárás, ill. a török hódoltság korában> ilyen személyekből álló sereg, csapat, rendsz. mint félelmetes ellenség.  Pajtás! Isten áldjon meg, Őrizzen a kártól, Vármegyétől, fiskustól, Töröktől, tatártól. (Fazekas Mihály) Megáll egy fáradt jövevény, Egy por belepte vén csatár És így üvölt: | „Jön a török! Jön a tatár!” (Arany János)
2. (átvitt értelemben, tréfás) Szegény tatár: szánalomra méltó, szerencsétlen ember; szegény ördög.  Egész föld ünnepelheti: Szegény tatár, mindegy neki! (Reviczky Gyula)
3. (tréfás) <Enyhén indulatos beszédben, elhomályosult jelentéssel.> –31 <Ragozatlan kérdő névmással v. kérdő határozószóval, a kérdés meglepett, csodálkozó, türelmetlen v. enyhén bosszús voltának jelölésére v. nyomósítására.> Mi a tatár? Hol a tatárban marad már!  Mi a tatár, ugy veszem észre, hogy ma Fölkelni nincsen kedve senkinek. (Petőfi Sándor) –32 <Tagadás, elhárítás, visszautasítás enyhén bosszús kifejezésében.> Tudja, látta, hiszi (stb.) a tatár: dehogy tudom, dehogy láttam, dehogy hiszem! –33 <Bosszús kívánságban.> Hordja el ( elhord) v. vigye el a tatár!
II. melléknév (-ul)
1. A tatárok (I. 1) közé tartozó, tatárokból álló. Tatár lovas, település.  Hát ez jó szokás-é, hogy a tatár nemes asszonyok megfúrják az orrokat, és egy nagy ezüst karikát vonnak belé… (Mikes Kelemen) [A magyarokhoz] Nem ronthatott el tégedett egykoron A vad tatár khán xerxesi tábora. (Berzsenyi Dániel) Úgy osztogatta a büntetéseket, mint egy tatár kán. (Nagy Lajos)
2. A tatárokra (I. 1) jellemző, hozzájuk tartozó, velük kapcsolatos. Tatár ház, öltözet, terület.  Az innenső részen a tatár falvak lapultak meg, a kéklő domb alatt. (Mikszáth Kálmán) Nagyon keresztbe állt a szemük, és különben is kegyetlen tatár nevük volt. (Móra Ferenc)
3. (átvitt értelemben) A mongol fajtához való tartozásra mutató, arra jellemző. Tatár koponya.  [Apám] meleg vizet kért, s lekaparta kis tatár szőrzetét. (Móricz Zsigmond)
Szólás(ok): nem hajt v. nem kerget a tatár: nincs értelme a kapkodásnak, a sietségnek; lassabban is ráérsz (v. ráérünk) (vmit csinálni).
Szóösszetétel(ek): tatárképű; tatárkoponya; tatárszemű.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me