tenger

Full text search

tenger [e-ë] főnév, melléknév és számnév
I. főnév -t, -ek, -e [ë, e]
1. A világrészeket v. általában a szárazföld egyes részeit elválasztó nagy kiterjedésű, sótartalmú víztömeg. Nyílt tenger; sík tenger; végtelen, viharos, zúgó tenger; a magyar tenger: a Balaton; a tenger árja (ár [2]); a tenger áramlása ; a tenger színe alatt v. felett; kijárat a tengerhez; a tengeren túl: az Óceánon túl, általában Amerikában; tengerre indul; tengerre kel; tengerre szál; járja a tengereket. Szóláshasonlat(ok): annyi, mint a tenger fövénye: végtelen sok, számtalan; úgy tükröződik, mint vízcseppben a tenger.  Zeng az ég, zúg a szél, a tenger háborúl. (Csokonai Vitéz Mihály) A tengert járó ember képzeletében eggyé vált a tengerrel. (Ambrus Zoltán) A daloló vad tengert hallgatom. (Ady Endre) Roppant unalmassá vált számára a pompás, babérillatú hely, kék tengerével és pazar hoteljeivel. (Hunyady Sándor) [Hazám.] Adtál földmívest a tengernek | adj emberséget az embernek.| Adj magyarságot a magyarnak. (József Attila) Mint lánya, Vénusz, örök, isteni | csoda a Tenger! (Szabó Lőrinc) || a. Nagy területet elborító víz; árvíz.  „Jön az árviz! jön az árviz!” hangzék, S tengert láttam, ahogy kitekinték. (Petőfi Sándor) Tengerré vált minden folyam, árvíz borította el a lapályokat. (Jókai Mór)
2. (átvitt értelemben) Vminek a tengere: vminek igen nagy sokasága, beláthatatlan, áttekinthetetlen nagysága.  Pest palotái között a népnek tengere zúg-búg. (Csokonai Vitéz Mihály) Sokig fürdött az újság a levegő tengerében. (Kosztolányi Dezső) A szennynek, mocsoknak és sárnak, bűznek véghetetlen tengere… lemosódott az apró gyerektestekről. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben, finomkodó) Az élet tengerén: az é. viszontagságai között.  Ki hogyan rakódik, abból fog élni az élet tengerén. (Gárdonyi Géza)
II. melléknév (rendsz. jelzőként) (választékos) Végtelen nagy, átláthatatlan.  Tűvé tettem érted ezt a tenger rétet. (Arany János) A nagy tenger éjszakába Ki-kinézünk olykoron. (Vajda János) Csak mi maradunk itten, a tenger időben… (Kosztolányi Dezső)
III. számnév, határozatlan tőszámnév (melléknévi) (kissé választékos) Megszámlálhatatlan sok; tömérdek, rengeteg, tengernyi. Tenger adósság, kincs, költség, nép; tenger baj, gond, kín. (szójárás) Tenger a bajom, ezer a gondom.  Tenger virág nyílik tarkán körülötte. (Petőfi Sándor) Tárogató harsan, tenger nép az útcán. (Gyulai Pál) E kurta élet hány tapsot adott, És mennyi gyászt,… Meddő lemondást, tenger bánatot! (Juhász Gyula) Az ember csak… fizeti azt a tenger bért. (Kosztolányi Dezső) || a. Tenger sok: rendkívül sok, megszámlálhatatlan. Tenger sok búzájuk termett.
Szóláshasonlat(ok): ld. csepp, kanál, víz.
Szóösszetétel(ek): 1. tengerág; tengerágy; tengerapály; tengeráramlás; tengerföveny; tengerháborgás; tengerhomok; tengerhullám; tengerkék; tengerkutatás; tengermagasság; tengermedence; tengermélység; tengermoraj; tengermosta; tengernyúlvány; tengerözön; tengerrész; tengerszürke; tengerzaj; tengerzúgás; 2. beltenger; homoktenger; lángtenger; melléktenger; portenger; sártenger; vértenger; világtenger.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me