tetszik

Full text search

tetszik [teccik] tárgyatlan ige -em, -el [ë, ë]; -ett [ë]; tessem [e-e], tessél, tessék ( tessen) [e-ë] v. (újabban pongyola beszédben) tetsszem [teccem], tetsszél [teccél], tetsszék [teccék] (tetsszen) [teccën]; -eni [e]
1. Vki v. vmi vki ízlésének, felfogásának megfelel, vonzódást, rokonszenvet, jóleső érzést kelt benne, kellemes hatással van rá. Vkinek tetszik vki v. vmi. Ami szemének, szájának tetszik. Nem tetszik a foga, a szája, a szeme. Nem tetszik a színe. Nem tetszik vkinek a képe. Tetszik az előadás, a kép, a könyv. Tetszik a haja, a termete. Tetszik neki, hogy…  Tetszett a tűzről pattant sihedernek az alku. (Fazekas Mihály) S te Lucifer, hallgatsz, önhitten állsz | …Vagy nem tetszik tán, amit alkoték? – | S mi tessék rajta? (Madách Imre) Hogy a két fiatal is tetszik egymásnak, azt már tudja mindenki a házban. (Gárdonyi Géza) Benne volt abban a szerződésben minden, ami csak szemnek, szájnak tetszett. (Móricz Zsigmond)
2. (népies, régies, irodalmi nyelvben) <Dolog, jelenség> csak nagyjában, bizonytalanul, mintegy körvonalaiban láthatóvá lesz, látszik, előtűnik, feltűnik.  Már tetszik az égen hajnal előpirja. (Arany János) || a. (választékos) Vminek v. vmilyennek látszik, tűnik. Furcsának, különösnek tetszik. Hihetetlennek tetszik mindenki előtt. Úgy tetszik nekem, hogy (mintha)…  Mind meny [= menny], és föld és vizek, ládd-é úgy Tetszenek mintha megujulnának. (Balassi Bálint) Szítsd fel a parázst, és emlékezzél rólam, Nekem lásd úgy tetszik, hogy ott ülök véled. (Tompa Mihály) S úgy tetszett, hogy hozzánk hajol a félhold… (Tóth Árpád) Most, úgy tetszett, langy szellő kel. (Babits MihályPoe-fordítás)
3. Vkinek (úgy) tetszik (, hogy…): vki elhatározza, óhajtja, akarja (, hogy…). Ahogy tetszik; ha úgy tetszik. [– Miért?] – Mert nekem úgy tetszik. [Mit tehetünk?] – Neki úgy tetszett, hogy önt jelölje ki. Ha önnek is úgy tetszik, indulhatunk. Akár tetszik neked, akár nem. Gondolhatsz róla azt, ami tetszik.  Ha úgy tetszik, uraim és hölgyeim, a vacsora fel van tálalva. (Csiky Gergely) Ha tetszik, akár vissza se jöhetek. (Kosztolányi Dezső) || a. <Egy másik ige főnévi igenevével együtt, gyak. a megszólítás elkerülése végett, a kérdés v. közlés udvarias kifejezésére; mindig személytelen szerkezetű.> Hogy tetszik lenni? Nem tetszik bejönni? Nem tetszik leülni? Kit tetszik keresni? Mit tetszik parancsolni? Kinek tetszett mondani?  A hencseren megpillantotta az úrfit… Meg is szólította: – Betegnek tetszik lenni? (Kosztolányi Dezső) Jaj tekintetes úr – mondta Zsuzsánna, – hogy tetszett idekerülni? (Móricz Zsigmond) || b. <Udvarias kérdésben:> Mi tetszik?: a) mit mondott (Ön)?, mit kíván (mondani, közölni)?; b) <főleg üzletben, piacon, vevőnek:> mivel szolgálhatok? Mi tetszik kérem? – kérdezte az elárusító. – Nem jól hallottam. Mi tetszik? Tessék megismételni! || c. <Udvarias(kodó) közbevetésként, kifejezésként:> Tetszik tudni: a) köztudomású, ahogy mindenki tudja.  Tetszik tán tudni, hogy szalonnak mondják odaát [Amerikában] a kocsmát? (Gárdonyi Géza); b) tudniillik.  Elhagyám társaimat, mert, tetszik tudni, nem szeretek másokkal egy véleményen lenni. (Vas Gereben)
Vö: tessék. Közmondás(ok): Kinek hogy tetszik, úgy fekszik: mindenki a saját tetszése szerint cselekszik.
Igekötős igék: áttetszik, feltetszik; kitetszik; megtetszik; visszatetszik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me