tovább

Full text search

tovább határozószó és igekötő
I. határozószó, felső fok: legtovább
1. Az itteni v. a szóban forgó helyen, távolságon, ponton túl, messzebb v. messzebbre; távolabb(ra). Tovább üti a labdát. Az a ház még tovább van. Tovább ment, mint kellett volna.  Mikor tovább volt…, parasztos kifakadásokkal sompolygott vissza. (Mikszáth Kálmán) || a. (mondatszó-szerűen) Tovább!: gyerünk, ne állj(unk) meg!; ne tovább! itt meg kell állni!  Ónsúllyal a …lég Elzúzna, ha megállanék… Tovább! tovább! (Arany János) Álljunk meg, ne tovább, ez magyar határszél. (Gyulai Pál)
2. Hosszabb ideig <mint a szóban forgó v. a hozzáértett másik személy, tárgy, dolog>. Tovább alszik, mint én. Nem bírja tovább egy óránál. Tovább élt, mint a fia. A füstölt hús tovább eláll. Minél v. mentül tovább: a lehető leghosszabb ideig.  Csak az elkövetett „virtusaik” élnek imitt-amott, de legjobban és legtovább azok élnek, amelyek a Jókai emlékezetében megragadtak. (Mikszáth Kálmán) Tűnődtem, hogyan egyem meg, hogy mentül tovább tartson. (Gárdonyi Géza) || a. A mostani v. a szóban forgó időponton túl még egy ideig. Öt óra elmúlt, de ő tovább dolgozott. Ezt nem tűrhetem tovább!  Esküszünk, hogy rabok tovább Nem leszünk! (Petőfi Sándor) Meguntam tovább is élni a világon! (Gyulai Pál)
3. (átvitt értelemben) <Vmely cselekvésben, folyamatban, elbeszélésben> egy bizonyos ponton, az eddigi v. az addigi állapoton túl, (gyak. nagy lépésben) előre, folytatva. (É)s így tovább; tovább folyik ; tovább fűz vmit; tovább is van: nemcsak ennyiből áll, folytatása is van; nincs tovább: a) nincs folytatása; b) nem tűrhető tovább, ami idáig volt; c) mindennek vége. Az élet ment tovább a maga útján.  Igy megértve Miklós a bajnak mivoltát, Tovább az asszonnyal nem közlötte dolgát. (Arany János) Nem addig… míg színt nem vallasz – piszkálta tovább is. (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben) Cselekvését, ill. fejlődését folytatva s messzebbre, magasabb fokra jutva. Tovább megy a kelleténél: túlzásba megy. Tovább jutott, mint ameddig tervezte. || b. (mondatszó-szerűen) Tovább!: a) itt nem szabad megállni, folytatni kell a megkezdett dolgot; eddig és ne tovább!: a dolgot nem szabad úgy folytatni, ahogy idáig engedtem!  Hu! tömegek, tovább! tovább! (József Attila); b) folytasd mondanivalódat v. munkádat!; c) (katonaság) <vezényszóként az elhangzott vigyázz v. más figyelmet felkeltő vezényszó feloldására, érvénytelenítésére:> folytasd az előbbit! || c. <Néhány igével kapcs.:> a mostani v. a szóban forgó ponton túl folytatólag másutt v. másmódon. (ritka) Tovább elad vmit: másnak elad vmely megvásárolt árut; (nyelvtudomány) tovább képez: <származékszót> képzővel újabb származékszóvá alakít. Tovább tanul: tanulását magasabb osztályban v. felsőbb iskolában folytatja.
4. (régies) <Olyan állandósult szókapcsolatban, amely a többfelé irányulásnak v. az irány határozatlanságának kifejezésére használatos.> Elébb (s) tovább.
II. igekötő
A. <Az ige jelentését módosító szerepére nézve ld. a tovább- igekötős címszavakat, főleg igéket.>
B. <Önállósítva, tovább- igekötős igét tartalmazó eldöntendő kérdésre adott igenlő feleletként v. elhangzott állítás nyomósítására, a szóban forgó igével egyértékű.> [Továbbjutottál már a munkádban?] – Tovább. [= igen, továbbjutottam].
Szólás(ok): ld. kaptafa.
Szóösszetétel(ek): hovatovább; netovább.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me