tükör

Full text search

tükör főnév tükröt, tükre [e] v. (régies) tüköre [e], (régies v. tájszó) tűkör
1. Sima felületűre csiszolt, fémből vagy egyik oldalán foncsorozott üveglapból készült olyan eszköz, amely az előtte levő tárgyak képmását mutatja. Domború, fali, homorú, metszett, velencei tükör; hályogos, homályos tükör; a tükör vaksága ; megizzad a tükör; szépet mutat a tükör; a tükör előtt áll; illegeti magát a tükör előtt; rálehel a tükörre; tükröt tart maga elé; tükröt bevágat; tükröt tart vki elé: (átvitt értelemben is) megmutatja, feltárja vkinek a jó és rossz tulajdonságait. Szóláshasonlat(ok): fényes, sima, ragyog, tiszta, mint a tükör: nagyon f., s., r., t.  Tűkörét bámulja és magát kendőzi. (Arany János) Nagy költők mindig tükröt tartanak koruk elé. (Péterfy Jenő) A szalónba ment, ott tette fel a kalapját a nagy tükör előtt. (Babits Mihály) || a. Görbe tükör: a) domború, homorú, ill. hullámos felületű fémlap v. egyik oldalán foncsorozott üveglap, amely az előtte levő tárgyak képmását torzítva mutatja; torztükör; b) (átvitt értelemben, irodalomtudomány) vmely alkotást, szokást, divatot nevetségesen torzító irodalmi alkotás, ill. az ilyen alkotások műfaja.
2. A ráeső fénysugarakat visszaverő sík v. görbe tükröző felülettel ellátott eszköz mint műszer vagy műszeralkatrész. Gyűjtő, nagyító tükör; a látcső tükre; orvosi tükrök. || a. (közlekedés) Visszanéző tükör: ilyen eszköz gépjárműveken a vezetőülés mellett oldalt fölszerelve, ill. szűk utcák fordulóján a szemközt jövőnek jól látható helyre szerelve az utasok fel- és leszállásának ellenőrzésére, ill. a forgalom biztonsága végett. || b. (orvostudomány) Olyan, rendsz. optikai berendezéssel fölszerelt eszköz, műszer, készülék, amelynek segítségével testüregeket tekintenek meg, v. külön világító szerkezettel bizonyos belső szerveket vizsgálnak.
3. (választékos) Folyó- v. állóvíznek sima, fényes felülete. A folyó, a forrás, a tenger, a tó, a víz tükre: víztükör.  [A Tisza] Síma tükrén a piros sugárok (Mint megannyi tündér) táncot jártak. (Petőfi Sándor) Csillanó tükrén a tónak Mint az árnyék leng a csónak. (Vajda János) || a. (átvitt értelemben, választékos) Nagy kiterjedésű (egyenes v. többé-kevésbé sík) felület. Az ég, a mező, a síkság tükre.  Szőke fodor felhők, hattyúi az égnek, Úsznak vala tükrén a mennyei kéknek. (Arany János)
4. (választékos) Fényes tárgynak sima, ragyogó felülete. A hold, a kirakat, a szem, a szemüveg tükre.  Hadd vethessek víg pillantásokat A hószín hold rezgő tűkrébe. (Csokonai Vitéz Mihály) || a. (szőlészet) A bor tükre: teljesen tiszta bornak az a tulajdonsága, hogy (erősen) visszaveri a fényt; a bor csillogása, ragyogása.  Az ön borai csodálatos jó és nagy értékű borok… Ha borainak valamivel világosabb tükre volna,… akkor biztosítom tízszeres forgalomról. (Eötvös Károly)
5. (ruházkodás) <Szövetruhán> fényesebb anyagból, rendsz. selyemből készült rész, amely az öltöny gallérját, ill. kihajtóját fedi. A frakk, a szmoking tükre. || a. <Női ruhaneműn> az anyag fényesebb részéből készített betét a mell magasságában. A blúz tükre.  Csak ösmerem tán… azt a pepita rokolyát azzal a zöld bársony tükörrel elöl. (Jókai Mór) || b. (ritka) <Szövetruhán> megkopott, kifényesedett rész. Tükör van a nadrágján. A szabó kivasalta nadrágjából és kabátja, ujjaiból a tükröket.
6. (átvitt értelemben, választékos) Vminek mása; lényegének, bizonyos vonásainak hű mutatója. Hű tükre vminek: híven mutatja vminek jellemző tulajdonságait; (szójárás) a szem a lélek tükre: az ember szeméből rendsz. következtetni lehet lelkivilágára.  A nyelv tűköre a nemzet szellemének. (Vörösmarty Mihály) Áldozat s tett, ez a két tükör, mely A valódi honfiút mutatja. (Petőfi Sándor)
7. (átvitt értelemben, választékos, irodalomtudomány) Vminek a kis tükre: vminek röviden megírt története, foglalata, összefoglalása. A magyar irodalom kis tükre.
8. (vallásügy) Lelki v. gyónási tükör: <a katolikusoknál> pontokba foglalt lelkiismeret-vizsgálati útmutató a gyónni szándékozók számára.
9. (nyomdászat) <Nyomdai terméken> a papírnak az a felülete, amelyet a szedés foglal el az előzetesen pontosan kiszámított és szabványban meghatározott méretek alapján. Üres tükör; a tükör beosztása, magassága, margója, mértéke, ritkítása, széle. Szép tükre van ennek a könyvnek. Nagyobb tükröt kellett volna adni.
10. (hírlapírás) <Újságban, folyóiratban> az első lapon v. a borítólapon levő (rövid) tartalomjegyzék, amely az illető szám (legfontosabb) cikkeit sorolja fel. || a. (hírlapírás) <Lapokban, folyóiratokban> a már kiszedett szövegek helyét, sorrendjét meghatározó, tördelési utasítást tartalmazó felsorolás, amelyet a szerkesztő állít össze. Tördelési tükör.
11. (ritka) Tükröt ír: <írógépen, kézzel írott üzleti blokkon (2a)> fordítva teszi be a másolópapírt, s ilyen módon a szöveg tükörírással az előző lap hátán jelenik meg.
12. (erdészet) <A fatörzs hosszmetszetén> sugárirányban haladó fényes szalagoknak a metszete. A fa tükre csak a törzs hosszmetszetén látható.
13. (vadászat) A rőtvad farka alatt levő fehér folt; hold. || a. (tájszó) A páva farkán levő fényes folt.
14. (földtan) Vetődések által a nagy nyomás alatt elcsúszó kőzetek testének olyan érintkező lapjai, amelyek tükrözővé csiszolódnak.
Szólás(ok): ld. vak.
Szóösszetétel(ek): 1. tükörárus; tükörasztal; tükörcsiszolás; tükörcsiszoló; tükördarab; tükörfal; tükörfelület; tükörfény; tükörfolyosó; tükörforma; tükörfürdő; tükörgyár; tükörhal; tükörhatás; tükörkereskedés; tükörkereső; tükörkeret; tükörkészítés; tükörkészítő; tükörköszörülő; tükörlap; tükörnagyító; tükörpala; tükörparkett; tükörráma; tükörszoba; tükörtábla; tükörtartó; tükörtávcső; tükörtiszta; tükörvas; tükörvirág; 2. ezüsttükör; falitükör; fültükör; gégetükör; gömbtükör; méhtükör; síktükör; szedéstükör; szemtükör; toalett-tükör; torztükör; varázstükör; víztükör; zsebtükör.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me