vékony

Full text search

vékony melléknév -an v. (népies) véknyan, -abb
1. Olyan <többé-kevésbé hengeres test, tárgy, vonal>, amelynek egészen kicsiny az átmérője. Vékony cérna, tű, vízsugár, vonal; vékony belű ceruza. Szóláshasonlat(ok): vékony, mint a cérna; mint a hajszál.  Vékony a len szála, El is szakad könnyen. (Tompa Mihály) A padlón a lámpa vékony sávja himbál csöndesen. (Kosztolányi DezsőPoe-fordítás) Sötét szeme csillogott a vékony íves szemöldök alatt. (Móricz Zsigmond) Látom a tollam hegyét, amint vékonyan s vastagon kirajzolja a mérleg tételeit. (Gelléri Andor Endre)
2. Olyan <lapos tárgy, réteg>, amelynek a vastagsága a szokottnál, a vártnál v. más hasonló tárgyénál kisebb. Vékony bőr, deszka, fal, könyv, lemez, papír, szőnyeg, szövet, vászon; vékonyhéjú; vékonyan ken be vmit vmivel.  Ül vala mereven nagy császár nyeregben, Fejér vékony patyolat vagyon fejében. (Zrínyi Miklós) Néki veté Miklós és ugyancsak szelné: | De nem hogy a cipó válna el derékon, Hanem a kés tört el, pedig nem volt vékony. (Arany János) A hűvös szél át meg átjárta vékony, nyomorult ruháját. (Ambrus Zoltán)
3. (tájszó, költői) Keskeny, sekély vizű <folyóvíz>. Vékony erecske csörgedezett az erdő szélén.  Láttam a vékony Tiszát mély medrében … folyni. (Vörösmarty Mihály)
4. Sovány, keskeny <test, testrész, személy>. Vékony alak, arc, derék, karok; vékony, gyenge kis ember. Szóláshasonlat(ok): (olyan) vékony, mint a giliszta; (olyan) vékony, mint a piszkafa; (olyan) vékony mint a seprűnyél.  Látta képzeletében … a sovány kezeket, a vékony arcot. (Mikszáth Kálmán) Nagy fülű, kis szürke csacsi vékony lábszáraival serényen bandukol a kordé előtt. (Krúdy Gyula) Az öt vékony leány szótlanul … ült az asztal végén. (Babits Mihály)
5. (átvitt értelemben, népies) Híg (1). Vékony bor, főzelék, mártás.  A túró igen jó, csak a tejfelünk volt vékony. (Tolnai Lajos) [Bort] ötputtonyosnál vékonyabbat nem szűrtek pincemesterei. (Eötvös Károly)
6. (átvitt értelemben, népies) Mennyiségben, minőségben nem kielégítő. Vékony ebéd, fizetés. Az idén vékony volt a termés.  Vékony vacsoráját egy tehén meghozta. (Arany János) A takácsoknak kivált a Nyírségen … vékony a keresetük. (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben, olykor gúnyos) Kevés, szűkös, gyenge, gyarló. Vékony emberség; vékony reménység.  Ne fogyjon el addig ez a vékony elme, Míg rólad is egy dalt könyvembe nem írok. (Arany János) Olyan vékony itt a fehérnép erkölcse, mint a suhogó nád. (Mikszáth Kálmán)
7. (átvitt értelemben) A szokásos (emberi) hangnál, magasabb, rendsz. nem erős és nem kellemes <hang>. Gyerekesen vékony hangja van.  S amint az óra, csengve, bongva, Ki véknyon üt, ki vastagon, – … Kél egy-egy árnyék a habon. (Arany János) A vékony gyermeki hang úgy süvített a levegőben, mint egy parittyakő. (Mikszáth Kálmán) A hangja olyan vékony volt, mintha valami madár szólott volna. (Móricz Zsigmond)
Szóösszetétel(ek): cérnavékony; hajszálvékony; papírvékony.
vékonydad; vékonyság.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me