visszamegy

Full text search

visszamegy tárgyatlan ige
1. (-t ragos mértékhatározóval is) <Ember, állat, közlekedési eszköz> az eddigivel ellentétes irányban megy; arra megy, amerről jött. Visszamegy a házig; visszamegy az úton. A kocsi visszament egy darabot.  Oly … bűz fogadja a látogatót, hogy háttal megy vissza. (Jókai Mór) [A róka] visszament a lyukhoz, és sajátságos hangot hallatott. (Mikszáth Kálmán) || a. Visszamegy vkiért, vmiért: a megtett úton visszatér, hogy magával hozzon vkit, vmit. Visszamegy a barátjáért. Visszament otthon felejtett igazolványáért.
2. <Ember, állat, mozgó eszköz v. jelenség> oda megy, ahol eddig v. a szóban forgó időpontig volt; visszatér előbbi v. kiindulási helyére. Visszamegy a hivatalba, a terembe; kerékpáron visszamegy a faluba. A villamos visszamegy a végállomásra. A mutató visszamegy a nullára.  Látod jó kis gazdám: György úr nem sokára, | Három négy nap múlva visszamegy Budára. (Arany János) Édesapám a tanyánál leszállott …, s délután újra visszament a faluba. (Móricz Zsigmond) Lestem a percet, mikor lesz szabad | visszamenni, hogy … | lássam végre az Élő Óriást. (Szabó Lőrinc)
3. <Személy előző munkahelyére v. olyan szervezetbe, amelyből kilépett> visszatér, ill. visszalép. Visszamegy a bányába, a kőművesekhez, a tsz-be; (átvitt értelemben) visszamegy vminek: <személy> régebbi foglalkozásához v. állapotába, helyzetébe visszatér; abbahagyott, előző tevékenységét folytatja. Két évig katona volt, de azután visszament tanítónak.  Megszököm a háztól, és visszamegyek valahova falusi káplánnak. (Tolnai Lajos)
4. (átvitt értelemben, kissé bizalmas) <Út, hosszanti kiterjedésű tárgy> olyan helyzetű, hogy vmely előzőleg elhagyott helyre v. oda irányul, ahonnan a másik vége kiindul. Az út megkerüli az erdőt, és visszamegy a telepre. Erre nem jutsz tovább, mert ez a folyosó visszamegy a bejárathoz. Ez a cső visszamegy a kazánházba.
5. (átvitt értelemben, kissé bizalmas) Visszamegy vmire: <beszéd közben> visszatér vmire, amiről már előbb is szó volt, v. amiről már előbb is beszélt. Nagyon elkalandoztam, de most már visszamegyek a fő kérdésre.
6. (átvitt értelemben) <Író elbeszélése v. tudományos kutató vizsgálódása, adatgyűjtése során időben v. vmely kiinduló pontig> visszanyúl (3). Elbeszélésében tíz évre, hosszú időre visszamegy. Kutatásban az események forrásáig, gyökeréig visszamegy.  Művészettel foglalkozván, csaknem minden kép, minden szobor alkalmával visszamegy életrajzi s más történeti adatokra. (Arany János) || a. (átvitt értelemben) <Esemény kezdetével, okával kapcs. kutatás, adat, emlékezet vmely időre, pontra> visszanyúlik. Vizsgálódása a történelem előtti időre megy vissza.  Erről az országrészről csak történeti emlékeim voltak, amelyek a nagy francia forradalom idejére mentek vissza. (Kuncz Aladár)
7. (átvitt értelemben) Visszamegy vmire: <eseménynek, jelenségnek, összefüggésnek> távolabbi, esetleg végső oka, előzménye v. magyarázata vmi; visszavezethető vmire. A fizikának sok tétele visszamegy az energia megmaradásának elvére. A kanapé szó végső elemzésben a görögre megy vissza. Az első világháború végső soron visszamegy a kapitalizmus ellentmondásaira.
8. (átvitt értelemben, bizalmas) Vmi visszamegy: vmely rendkívül, v. szokatlan nagy v. magas fokú jelenség mértéke csökken, süllyed, alábbszáll, szokott fokára esik vissza. Reggelre visszament a beteg láza. Magas vérnyomása visszament. A magasra szökött árak visszamentek. || a. (átvitt értelemben, ritka) <Az ezt feltüntető eszköz> a süllyedés, csökkenés mértékét, fokát mutatja; leszáll. A barométer, a hőmérő visszament.
9. (átvitt értelemben, bizalmas) <Tervezett dolog, esemény> meghiúsul; nem valósul meg. A házasság, a parti, az üzlet visszament.
visszamenés; visszamenetel; visszament.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me