vivát

Full text search

vivát indulatszó, ige és főnév
I. indulatszó (régies)
1. (ritka) <Vki, vmi iránti lelkesedés, ünneplés, elismerés kifejezéseként, főleg gyűléseken, felvonulásokon:> éljen! [A jurátus elkiáltotta, hogy Bécsben kitört a forradalom.] Vivát! Vivát! || a. <Nagy öröm, tetszés kifejezésére.>  Vivát, vivát! – rikoltozott Imre deák s a magyarjai, mikor … lent a völgyben megpillantották a kegyetlen népséget [= a menekülő törököket]. (Móricz Zsigmond)
2. <Az elhangzottakkal való egyetértés, helyeslés kifejezéseként:> helyes!, úgy van!  Sehi, a korhely naplopó színészt, | Liptai Mária a nyelves színésznőt A csalódásig híven adta, lám! … Közönség. (Lenn) Bravo! Vivát! (Jókai Mór) Az úr akkora hangon dörögte el [= a véleményét], hogy az egész társaság egy szívvel-lélekkel kiáltotta rá, hogy vivát! (Móricz Zsigmond)
II. ige, ragozhatatlan (az igei érték halványabb jelentkezésével, a felszólító módéhez hasonló szerepben) (elavult)
1. <Rendsz. annak a személynek megnevezése mellett, akit ünneplünk:> éljen!  Vivát a dicső asszony! A poharak összecsördültek. (Jókai Mór) [Pecsovics] oly jól tartotta a korteseket, hogy ezek egyszer csak … nem éljenezték többet se Bezerédyt, se Perczelt, se Festetich grófot, hanem ahányszor meglátták ezt a tiszttartót, azonnal elkezdtek ordítani, hogy „Vivát Pecsovics!” (Móricz Zsigmond)
2. <Az elhangzottakkal való egyetértés, helyeslés kifejezésében.>  A regisseur [= Jambus: a rendező] úr általam jelenti, maga nem jöhet, mert öltözködik, hogy a mai előadásra hirdetett allegóriából, Sehi úr és Liptai Mária leányasszony gyöngélkedése miatt, a daemon és a Syrén rolléja [= szerepe] kimarad. Kegyes elnézésért esedezünk. Mind. Éljen! Vivát Jambus úr! Vivát! (Jókai Mór) [Bonaparte] azt mondta, hogy olyan vitéz gyerekeket, amilyeneket erre mifelénk talált, még nem látott soha életében. – No, hát akkor vivát Bonaparte! – feleltek rá [az inzurgensek], és a cigány húrja szakadozott. (Krúdy Gyula)
III. főnév -ot, -ja
1. (régies) Ez a szó mint helyeslő, köszöntő, üdvözlő kiáltás.  Vivátot ordít [Krénfy] maga és cselédjei három üres hintó elé. (Jókai Mór) Még ez egyszer rikkants gége Nagy vivátot. (Kozma Andor) Egyelőre ő is vivátot kiáltott a szónoklat után. (Móricz Zsigmond)
2. (gyak. többes számban) Többszörös „vivát” kiáltásával történő ünneplés; vivátozás; éljenzés.  Ha vivátra került a sor, hangzott az le a lépcsőig. (Arany János) [Buttler] az őszi megyei gyűlésen föl is szólalt falrengető vivátok közt. (Mikszáth Kálmán) Dicsőségtől, bortól, szerelemvágytól részegen ült vonatra másnap Kallós Miklós, és vivátoktól kísérve utazott el. (Móricz Zsigmond)
3. (ritka) A pohárköszöntőt, az éljenzést követő egyszeri ivás vkinek az egészségére, vminek az üdvözlésére.  Törjetek össze minden poharat, Amikből ezt a két vivátot ittuk. (Jókai Mór)
4. (népies, régies, bizalmas) <Választás idején:> az a személy, főleg jelölt, akit éltetni kell. Ki a vivát?: kit éltessünk?, ki a jelölt?  Az legyen a vivát, Aki legtöbb bort ád. (népköltés) Öt órakor békés polgár már nem merte kihúzni a lábát a házból, félve, hogy előkapják: „ki a vivát?” (Déryné) Hadd tudja meg ország-világ, Hogy ki a vivát? (Jókai Mór)
Szóösszetétel(ek): vivátkiáltás; vivátrivalgás.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me