Elvárás-horizont

Full text search

Elvárás-horizont A 20. szd.-i hermeneutikai párbeszéd fontos szakkifejezése. Jelentése elsősorban arra vonatkozik, amit a megismerő személy a maga szemszögéből - történeti adottságaiból kifolyólag - láthat; jelenti tehát (pozitívan fogalmazva) mindazt, amit az adott személy a maga helyzetében felmérhet és elérhet, de jelenti azt is (negatív megfogalmazásban), ami létének objektív határaként jelentkezik. E jelentés materiális és tudati dolgokat egyaránt magába foglalhat. A 19. szd. történeti kutatásának eme eredményeihez járul még a 20. szd. sajátos felismerése, amelyet az elvárás-horizont kifejezésre juttat: a megismerő személy intenciója is hozzátartozik e fogalomhoz. Ezáltal a látószög többé nem merev határ (mint ahogy azt a 18. és 19. szd. történeti és ismeretelméleti kutatásai sugallták), hanem sokkal inkább egy személy fejlődésével és kívánságaival összefüggő dinamikus fogalom, mely kifejezi a személy létét, a világban elfoglalt helyét, s meghatározza szerepét a megismerés folyamatában. Az elvárás-horizont alakítása létező feladatként áll előttünk; a megismerés folyamatában pedig a velünk találkozó létező elvárás-horizontjának a feltárása jelenti a mindenkori feladatot. A szakkifejezés annak köszönheti fontos helyét a mai ismeretelméleti vitában, hogy garantálja a megismerési folyamat egységét, s a megismerésben találkozó létezők és targyak organikus összetartozását kifejezésre juttatja. Ezt az elvárás-horizontot kutatva sikerül meghatározni a megismerő személy előzetes megértését is, amely a megismerési folyamat eredményét döntő módon befolyásolja.
Külön említést érdemel az az eset, amikor a megismerés folyamatában nem egy, hanem több megismerő személy vesz részt. Ez esetben a megismerő személyek elvárás-horizontját külön-külön kell elemeznünk, hogy előzetes megértésüket tisztázhassuk, s megállapíthassuk, hogy a megismerési folyamatban részt vevők látószöge mennyiben mutat föl közös pontokat egymással. Minél több a megismerő személyek elvárás-horizontjainak közös vonása, azaz minél nagyobb mértékben olvadnak össze azok látószögei, annál nagyobb sikerű lehet a személyek kölcsönös megértése. Több személy találkozása esetén az egymást fedő horizontok felületének tudatos növelésével előmozdíthatjuk a megértést - így a megismerés folyamata többé nincs ráutalva hamis akcidentalitásra, hanem tudományos úton felmérhető, ellenőrizhető, sőt irányítható is.
A B-i szerzők sok helyütt meglepő öntudattal tesznek bizonyságot a hallgatóság elvárás-horizontjának szűk voltáról, ill. arról, hogy szükség van a látószög kiszélesítésére. Így pl. Ézs 6,9-10 már eleve számol azzal, hogy a próféta igéinek megértésében zavaró tényezőként jelentkezik a nép más irányú (üdvpróféciát váró) előzetes megértése. S hogy ez nem egyedi eset volt, arra példa Jer 5,21 vagy az ÚSZ-ben Mt 13,15 (tudatosan idézve az Ézs-i igét). Jézus igehirdetésének recepciójában is fontos szerepet játszott a korabeli Izráel elvárás-horizontja, melyet a zsidó apokaliptikus váradalmak hatottak át; s ha Jézus igehirdetésének látószöge ennél jóval szélesebb volt, úgy ez több ízben konfliktusra adott okot.
A fentiek értelmében feladatként marad számunkra a B-i szerzők elvárás-horizontjának minél részletesebb feltárása; erre a célra változatlanul a történeti-kritikai kutatás a legjobb módszerünk. Nem kisebb feladat azonban tulajdon látószögünk kritikai vizsgálata, s szükségszerű kiegészítése is. Ez utóbbi elősegíti, hogy a horizontok összeolvadása minél nagyobb területen történjék meg és így a megértés lehetősége is növekedjék. (Ld. még HERMÉNEUTIKA).
KaI

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me