Júdea

Full text search

Júdea G. Ioudeia. Hellenista-római megjelölése Palesztina azon részének, ahol eredetileg az ősi két D-i törzs: Júda és Benjámin letelepedett, ill. a fogság után a Jeruzsálemet körülvevő területen a hazatértek újra elhelyezkedtek. Területe történelme során többször megváltozott.
Földrajzilag három nagy tájegységre tagolódik: a Júdai és Hebróni hegyvidékre, a Seféla-alföldre és Júdea pusztájára.
Határai: É-on a Vadi dér Ballut és a Vadi Isár mentén haladt Arumanál és Jahonénál, Koreétől pedig a Vadi Faria mentén. K-en a Jordán, ill. a Holt-tenger képezte a határt, NY-on Joppétől Gázáig a Földközi-tenger volt a természetes határ. D-en a határvonal kijelölése mindig bizonytalan volt.
A Júdai hegyvidék az ország közepén végigvonuló hegység É-i része, amely egy gerincet képez. Völgyektől (vádik) megtört egyes pontjai 800-900 méterre emelkednek a tenger szintje fölé. A K-i, a Holt-tenger felőli oldala viszont a tenger szintje alatt van, sőt a tengerszint alatti 394 m-t is eléri. Jellemző adat, hogy míg Jeruzsálem 730-790 m közötti magasságban fekszik, a tőle mintegy 24 km-re ÉK-re lévő Jerikó már a tenger szintje alatt 250 m-re van. A Júdai hegység legmagasabb csúcsa, az Olajfák hegye, 818 m magas. A vízválasztónál fekszik Jeruzsálem, Bétel és Betlehem. Jeruzsálemtől É-ra, mintegy 5 km-re feküdt Gibea, Saul királyi székhelye (1Sám 10,26). Innen É-i irányban ismét 5 km-nyire volt Ráma, Sámuel városa. Itt található Jerikó is (az ÓSZ-i Jerikótól DNY-ra). Ide tartozik az AJJÁLÓN völgye, továbbá Lákis, ez az ősi kánaáni város, amely a D-i országrésznek ( JÚDA) is jelentős határmenti erőssége volt.
Hebróni hegyvidéknek nevezik a hegyvidék D-i folytatását, amely a terület É-i részén fekvő központról kapta nevét. A hegység legmagasabb pontjai 1000 m fölé emelkednek, a legmagasabb csúcs a sirat el-Balla 1027 m magas. HEBRÓN környéke termékeny terület, ezért azt ősidők óta lakták. A város közelében van MAMRÉ tölgyese és a MAKPÉLÁ barlang, ÁBRAHÁM családi sírhelye. A hegység D felé veszít magasságából és a NEGEB-síkságra ereszkedik alá.
A területet a D-i országrész pusztulása után (587) D-ről az edomiták foglalták el, akiket idumeusoknak neveztek. I. Hirkanosz (Kr. e. 135-104) meghódította ezt a területet 126 táján és lakóit körülmetélték. Jóllehet a zsidókkal a későbbiek során etnikai közösséget alkottak, mégsem számítottak mindig zsidóknak.
A hegyek NY-i lábánál terül el a SEFÉLÁ-alföld. A vidék jelentős központja Jabné, amely Jeruzsálem elpusztulása után (Kr. u. 70) a NAGYTANÁCS székhelye és a zsidó szellemi élet központja lett.
A harmadik nagy tájegység: a JÚDEA PUSZTÁJA (Mt 3,1), amely a Jordán torkolatvidékét és a Holt-tenger környékét ölelte fel.
Júdea történelme
Júdea területén már a fogság előtt is egy politkailag önálló állam, Júda szerveződött, amelynek Jeruzsálem volt a központja. A fogság után Jeruzsálem volt az a központ, amely gyűjtőhelye lett a hazatérteknek. A Jeruzsálemben és a környékén letelepedettek előbb a Samáriában székelő perzsa helytartónak alávetve, majd Nehémiás alatt (445-433) önálló satrapiaként alakították ki a Júdea néven ismert országrészt lerakva az önálló politikai élet és külön történelem alapjait. Az önállóvá válással még jobban kiéleződött és elmélyült a két országrész: Júdea és Samária között az ellentét.
A HASMONEUSOK Kr. e. 140 táján kibővítették az ország területét és Júdeához csatolták a Jordántól K-re fekvő országrészt is. Ez az állapot Kr. e. 64-ig tartott, amikor Pompeius újra leválasztotta a hozzátoldott részeket, és az ország területét Júdea-Pereára és Galileára korlátozta. Ettől kezdve Júdea római uralom alatt állott, de közigazgatásilag független volt. Pompeius elismerte II. Hirkanoszt (Kr. e. 40-37) fejedelemnek és főpapnak, s mint Róma szövetségesét meghagyta hatalmában, azonban kormányzót nevezett ki mellé az idumeus Antipater személyében. A makkabeus származású Antigonosz a pártusok segítségével Kr. e. 40-ben elfoglalta Jeruzsálemet és átvette a hatalmat (Kr. e. 40-37). A római szenátus még Kr. e. 40-ben Nagy HERÓDESt Júdea királyává nevezte ki, de csak 37-ben, Antigonoszt lefejeztetve (Kr. e. 37 - Kr. e. 4). Ő még egyszer kiterjesztette uralmát a Hasmoneusok egykori nagy birodalma határáig. Halála után Augustus császár osztotta szét birodalmát utódai között. Ennek során Júdea (Samáriával együtt) Arkhelaosz (Kr. e. 4 - Kr. u. 6) uralma alá került. Arkhelaosz száműzetése után (Kr. u. 6) újra megváltoztak az ország határai, amikor is Júdeából, Samáriával és Idumeával összekapcsolva egy prokurátor (aki Caesareában székelt) fennhatósága alatt hadi-védőövezetet alakítottak ki. Ezzel az intézkedéssel Júdea közvetlen római uralom alá került. Ez az első prokuratúra Júdeában, s Kr. u. 6-41-ig tartott. Ezt követően I. Heródes Agrippa (41-44) ügyes taktikázással újra visszaállította a heródesi birodalom határait, egyesítve uralma alatt az utódok részfejedelemségeit. Az ő uralkodása alatt halt mártírhalált Jakab apostol, és Péter is csak csoda folytán kerülte el a hasonló sorsot (ApCsel 12,1-18). A halála utáni évek (Kr. u. 44-46) Júdea második prokuratúrájának az ideje, amikor római hivatalnokok kormányozták az ország legnagyobb részét. A helytartók a zsidók iránti kíméletből Cézáreában székeltek. Itt volt a katonaság központja is, azért, hogy a római katonai jelvények ne okozzanak megbotránkozást Jeruzsálemben. Kr. u. 53-ban II. Heródes Agrippát nevezték ki királlyá (Kr. u. 53-90). Az ő uralkodása alatt következett be a ZÉLÓTÁK lázadása (Kr. u. 66-70), amelyet első ZSIDÓ HÁBORÚnak is szoktak nevezni.
A háborúban, amely kezdetben változó sikerrel folyt, TITUS Kr. u. 70-ben elfoglalta és lerombolta Jeruzsálemet. Ennek következtében megsemmisült a templom és megszűnt a templomi istentisztelet, megfogyatkozott az ország zsidó lakossága, megkezdődött az idegenek tömeges betelepedése. A Nagytanács Kr. u. 73-117 között Jabnéba tette át a székhelyét. A zsidó háború után Kr. u. 70 és 135 között Júdea külön római provincia lett.
132-135 között BAR-KOCHBA (»a csillag fia«) vezetése alatt újabb felkelés tört ki, amelynek nyomán Bar-Kochba királyként is uralkodott. A lázadást végül is Hadriánus császár leverte, Jeruzsálemet teljesen leromboltatta, helyére egy római várost telepített ( AELIA CAPITOLINA). A zsidó lakosságot kiirtották vagy elüldözték és törvényt hoztak, amely szerint zsidóknak Júdea, ill. Jeruzsálem területére halálbüntetés terhe mellett belépni, letelepedni tilos volt. 135-től Júdea beolvadt a Syria-Palestina provinciába és ezzel megszűnt az önállósága.
Júdea az ÚSZ-ben (Mt 2,1) mint Júda szerepel és ezalatt (Galileához viszonyítva) a »déli országrészt« értik. Az ApCsel 2,9-ben szereplő »Júdea« pedig a zsidók által lakott területeket jelenti.
SzB

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me