Kiválaszt

Full text search

Kiválaszt Héberül: báhar, görögül: eklégomai. Olyan döntést, cselekvést jelöl, melynek eredményeként egyes tárgyakat, személyeket, csoportokat, lehetőségeket előnyben részesítenek a többivel szemben.
A kiválasztás történhet meghatározott szempontok szerint bizonyos célkitűzéssel, de teljesen ötletszerűen, sőt olykor az emberi logikának teljesen ellentmondó módon is.
A B egyaránt beszél emberi és isteni kiválasztásról. Azonban az Isten által végrehajtott kiválasztásnak speciális teológiai értelme van. (Az isteni kiválasztásra vonatkozókat ld. a KIVÁLASZTÁS címszó alatt.)
1. A fogalom profán használata főleg az ÓSZ darabjaiban található (Bír 5,8).
A B történeti könyveiben gyakran esik szó a »harcosok kiválasztásáról« (2Móz 17,9; Józs 8,3; 1Sám 13,2; 2Sám 10,9). A harcosok kiválasztásának legmarkánsabb bibliai története a Bír 7,1–8, amely elmondja, hogyan, milyen kiválasztási elvek alapján csökkentette az Úr 300 főre Gedeon Midján ellen harcba készülő seregét. Sőt ez a történet arra is példa, hogy van még kiválogatottak közül való kiválasztás is, mint pl. ahogy Jézus tanítványai között is volt egy szűk, 12 főből, sőt 3 főből (Péter, Jakab, János) álló legbelső tanítványi kör.
A B nemcsak arról ad számot, hogy Isten kiválasztja a királyt, hanem arról is, hogy ugyanakkor a nép is fölismeri az Isten választását és az Isten kiválasztottját maga is királlyá választja: »Tehát itt van a király, akit ti kértetek. Tehát királyt is adott nektek az Úr« (1Sám 12,13; 8,18; vö. 1Sám 10,20–24).
Izráel vallási életében a papok szigorú előírások alapján választották ki a felajánlások kapcsán az Istennek bemutatható áldozati adományokat (3Móz 2,1; 3,1; 22,22; 4Móz 6,14k). A Karmel-hegyen végbemenő istenítéletkor a Baal próféták Illés próféta nagyvonalú ajánlatára kiválasztják az áldozati oltárra szánt bikát (1Kir 18,23.25).
A mindennapi életben gyakran kerül döntési, illetve választási kényszerbe az ember (1Móz 13,11; 5Móz 23,17; 1Sám 17,40).
2. Az emberi választást különböző tényezők motiválhatják, amelyek két főbb csoportra oszthatók. A választást motiválhatja a választás tárgya (annak a kiváló minősége, tetszetős külső megjelenése stb.), illetve a választó személy lelki alkata.
a) A választás tárgya, mint a kiválasztás motívuma: a külső szépség, a jó megjelenés: »Látták az istenfiak, hogy szépek az emberek lányai, ezért feleségül vették közülük mindazokat, akiket kiszemeltek maguknak« (1Móz 6,2); kedvező materiális körülmények: »Ekkor Lót körülnézett, és látta, hogy a Jordán egész környéke bővízű föld... Lót tehát a Jordán egész környékét választotta magának« (1Móz 13,10k); erkölcsi megbízhatóság: »De szemelj ki a nép közül derék, istenfélő férfiakat, hűséges embereket, akik gyűlölik a megvesztegetést...« (2Móz 18,21); a kifogástalan állapot: »Maga mellé vett hatszáz választott harci kocsit...« (2Móz 14,7); a rátermettség: »Ebből az egész népből hatszáz válogatott ember balkezes volt. Ezek mindnyájan hajszálpontosan tudtak parittyázni, sohasem hibáztak« (Bír 20,16; vö. 1Sám 24,3; 2Krón 25,5); a jó minőség: »...nem korhadó fát választ...« (Ézs 40,20).
b) A választó személy lelki alkata, mint a kiválasztás motívuma: az erotikus vágy: »látták az istenfiak, hogy szépek az emberek leányai, ezért feleségül vették közülük mindazokat, akiket kiszemeltek maguknak« (1Móz 6 2); a bölcs belátás: »Menj és mondd meg Dávidnak: Ezt mondja az Úr: Három lehetőséget adok neked: válassz ki közülük egyet és én azt teszem veled...« (2Sám 24,12.14); a fáradt rezignáltság, depresszió: »Inkább választom a fulladást, inkább a halált, mint e csontvázat« (Jób 7,15); a helyes ítélőképesség: »Vigyázz, ne fordulj a gonoszsághoz, ne válaszd azt a nyomorúság helyett!« (Jób 36,21).
3. A B nemcsak arról beszél, hogy Isten kiválasztja az embert, hanem arról is, hogy az ember Istent, illetve isteneket választ magának. Erre utal az 1. parancsolat is (2Móz 20,3). Józsué a sikemi országgyűlésen választásra szólította fel a népet: »De ha nem tetszik nektek, hogy az Urat szolgáljátok, válasszátok ki még ma, hogy kit akartok szolgálni« (Józs 24,15; vö. Mt 6,24). Aki Isten mellett kötelezi el magát, ezzel a választásával életet, áldást, üdvösséget nyer« (5Móz 30,19; Zsolt 25,13). (Ld. még MEGVÁLTÁS, MEGVÁLTÓ)
DI

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me