Korona

Full text search

Korona Nemesfémből készített homlokgyűrű, amelyet általában királyok, uralkodók viseltek különleges méltóságuk és felszentelt voltuk kiábrázolására.
Az ÓSZ-i kor királyai is viseltek fejéket, ami azonban inkább az ókori K-en szokásos turbánviselet stilizált formája volt és nem a mi európai királyi koronáinkhoz hasonlított. Jóás királlyá kenése alkalmából olvassuk, hogy Jójádá pap fejére tette a koronát (h. nézer, 2Kir 11,12). A Zsolt 21,4 szerint maga Isten tesz a király fejére színarany koronát. A 2Sám 12,30 arról tudósít, hogy Dávid király levette az ammóni király egy tálentum súlyú, drágakövekkel kirakott aranykoronáját.
A királyság megszűnésével a fogság utáni korban a főpap örökölte a királyi öltözéket és a királyi méltóság jelvényeit. Így olvasunk arról a 2Móz 29,6-ban, hogy a főpap turbánját aranyból készült szent fejdísz ékesítette (vö. 3Móz 8,9). De koszorúszerű aranypánt (zér) fogta körbe a szövetség ládáját, a füstölőoltárt, és a szent kenyerek asztalát is (2Móz 25,11.24; 30,3).
Az ÚSZ-i kor királyai hatalmuk és méltóságuk jeleként királyi diadémot viseltek (g. diadéma, vö. Jel 12,3; 13,1; 19,12). Magyar B-ánk a g. sztefanosz-t (tkp. »koszorú«) néha koronának, máskor pedig koszorúnak fordítja. Az ókori Görögországban sportgyőzelmek jutalmául osztogattak sztefanosz-t. Ezért az ÚSZ-ben a korona és a koszorú az állhatatos Krisztus-követés és az örök élet jelképe (1Kor 9,25; 2Tim 4,8; Jak 1,12; 1Pt 5,4; Jel 2,10; 3,11). Pál apostol az általa alapított gyülekezeteket az ő »reménységének, örömének, koronájának« nevezi (Fil 4,1; 1Thessz 2,19). Földi pályafutásának befejezéséről pedig így ír: »végezetre eltétetett nekem az igazság koronája« (2Tim 4,8). Nem véletlen az sem, hogy az utolsó időket ábrázoló Jel-ben aranykorona van a mennyei trónus körül álló 24 vén fején, akik koronájukat, hódolatuk jeléül leteszik a trónon ülő elé (Jel 4,4.10). De koronát visel az első pecsét lovasa (6,2) és a napba öltözött asszony is (12,1). A mindvégig állhatatosan kitartók elnyerik az élet koronáját (Jel 2,10).
B-ánk »koronának« fordítja azt a fejéket, amelyet a katonák gúnyból a Jézus fejére tettek megkínzatásakor. Ez azonban valószínűleg nem tövises ágakból font korona volt, hanem valamilyen akanthusz-növény leveleiből font koszorú (vö. Mt 27,29 par; Jn 19,2). (Ld. még KOSZORÚ)
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me